Gramps 0.7.2 - en to da translation catalogue (1179 entries)

en:   %s died in %s
da:   %s døde i %s

en:   %s died in %s in %s
da:   %s døde den %s i %s

en:   %s died on %s
da:   %s døde den %s

en:   %s died on %s in %s
da:   %s døde den %s i %s

en:   %s married
da:   %s giftede sig

en:   %s married %s
da:   %s giftede sig med %s

en:   %s married %s in %s
da:   %s giftede sig med %s i %s

en:   %s married %s on %s
da:   %s giftede sig med %s den %s

en:   %s married %s on %s in %s
da:   %s giftede sig med %s den %s i %s

en:   %s married in %s
da:   %s giftede sig i %s

en:   %s married on %s
da:   %s giftede sig den %s

en:   %s married on %s in %s
da:   %s giftede sig den %s i %s

en:   And %s was buried in %s.
da:   Og %s blev begravet i %s.

en:   And %s was buried on %s in %s.
da:   Og %s blev begravet den %s i %s.

en:   And %s was buried on %s.
da:   Og %s blev begravet den %s.

en:  %s was the daughter of %s and %s.
da:  %s var datter af %s og %s.

en:  %s was the daughter of %s.
da:  %s var datter af %s.

en:  %s was the son of %s and %s.
da:  %s var søn af %s og %s.

en:  %s was the son of %s.
da:  %s var søn af %s.

en:  and was buried in %s.
da: , og blev begravet i %s.

en:  at the age of %d %s
da:  i en alder af %d %s

en:  in %s.
da:  i %s.

en:  is the same person as [%s].
da:  er den samme person som [%s].

en:  was born in the year %s in %s.
da:  blev født år %s i %s.

en:  was born in the year %s.
da:  blev født år %s.

en:  was born on %s in %s.
da:  blev født den %s i %s.

en:  was born on %s.
da:  blev født den %s

en: %(date)s in %(place)s.
da: %(date)s i %(place)s

en: %(father)s and %(mother)s
da: %(father)s og %(mother)s

en: %(grampsid)s is already used by %(person)s
da: %(grampsid)s bliver allerede brugt af %(person)s

en: %(p1)s is the %(level)dth cousin %(removed)d times removed of %(p2)s.
da: %(p1)s er enten tip-(%(removed)d - 3)-oldebarn af et næst-(%(level)d - 1)-søskendebarn til %(p2)s eller også er det omvendt.

en: %(p1)s is the %(level)dth cousin of %(p2)s.
da: %(p1)s er næst-(%(level)d - 1)-søskendebarn til %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth cousin once removed of %(p2)s.
da: %(p1)s er enten barn af et næst-(%(level)d - 1)-søskendebarn til %(p2)s eller også er det omvendt.

en: %(p1)s is the %(level)dth cousin twice removed of %(p2)s.
da: %(p1)s er enten barnebarn af et næst-(%(level)d - 1)-søskendebarn til %(p2)s eller også er det omvendt.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandaunt of %(p2)s.
da: %(p1)s er søster til en tip-(%(level)d - 1)-oldeforælder til %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great granddaughter of %(p2)s.
da: %(p1)s er tip-(%(level)d - 1)-oldedatter af %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandfather of %(p2)s.
da: %(p1)s er tip-(%(level)d - 1)-oldefader til %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandmother of %(p2)s.
da: %(p1)s er tip-(%(level)d - 1)-oldemoder til %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandnephew of %(p2)s.
da: %(p1)s er en tip-(%(level)d - 1)-oldesøn af en søskendes til %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandniece of %(p2)s.
da: %(p1)s er en tip-(%(level)d - 1)-oldedatter af en søskende til %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandson of %(p2)s.
da: %(p1)s er tip-(%(level)d - 1)-oldesøn af %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great granduncle of %(p2)s.
da: %(p1)s er broder til en tip-(%(level)d - 1)-oldeforælder til %(p2)s.

en: %(p1)s is the aunt of %(p2)s.
da: %(p1)s er tante (moster/faster) til %(p2)s.

en: %(p1)s is the brother of %(p2)s.
da: %(p1)s er broder til %(p2)s.

en: %(p1)s is the daughter of %(p2)s.
da: %(p1)s er datter af %(p2)s.

en: %(p1)s is the father of %(p2)s.
da: %(p1)s er fader til %(p2)s.

en: %(p1)s is the first cousin %(removed)d times removed of %(p2)s.
da: %(p1)s er enten tip-(%(removed)d - 3)-oldebarn af en fætter/kusine til %(p2)s eller også er det omvendt.

en: %(p1)s is the first cousin of %(p2)s.
da: %(p1)s er fætter/kusine til %(p2)s.

en: %(p1)s is the first cousin once removed of %(p2)s.
da: %(p1)s er enten barn af en fætter/kusine til %(p2)s eller også er det omvendt.

en: %(p1)s is the first cousin twice removed of %(p2)s.
da: %(p1)s er enten barnebarn af en fætter/kusine til %(p2)s eller også er det omvendt.

en: %(p1)s is the grandaunt of %(p2)s.
da: %(p1)s er grandtante (søster til en bedsteforælder) til %(p2)s.

en: %(p1)s is the granddaughter of %(p2)s.
da: %(p1)s er sønne/datter-datter af %(p2)s.

en: %(p1)s is the grandfather of %(p2)s.
da: %(p1)s er bedstefader til %(p2)s.

en: %(p1)s is the grandmother of %(p2)s.
da: %(p1)s er bedstemoder til %(p2)s.

en: %(p1)s is the grandnephew of %(p2)s.
da: %(p1)s er grandnevø (et mandligt barnebarn af en søskende) af %(p2)s.

en: %(p1)s is the grandniece of %(p2)s.
da: %(p1)s er grandniece (et kvindeligt barnebarn af en søskende) af %(p2)s.

en: %(p1)s is the grandson of %(p2)s.
da: %(p1)s er datter/sønne-søn af %(p2)s.

en: %(p1)s is the granduncle of %(p2)s.
da: %(p1)s er grandonkel (broder til en bedsteforælder) til %(p2)s.

en: %(p1)s is the great grandaunt of %(p2)s.
da: %(p1)s er søster til en oldeforælder til %(p2)s.

en: %(p1)s is the great granddaughter of %(p2)s.
da: %(p1)s er oldedatter af %(p2)s.

en: %(p1)s is the great grandfather of %(p2)s.
da: %(p1)s er oldefader til %(p2)s.

en: %(p1)s is the great grandmother of %(p2)s.
da: %(p1)s er oldemoder til %(p2)s.

en: %(p1)s is the great grandnephew of %(p2)s.
da: %(p1)s er en oldesøn af en søskende til %(p2)s.

en: %(p1)s is the great grandniece of %(p2)s.
da: %(p1)s er en oldedatter af en søskende til %(p2)s.

en: %(p1)s is the great grandson of %(p2)s.
da: %(p1)s er oldesøn af %(p2)s.

en: %(p1)s is the great granduncle of %(p2)s.
da: %(p1)s er broder til en oldeforælder til %(p2)s.

en: %(p1)s is the mother of %(p2)s.
da: %(p1)s er moder til %(p2)s.

en: %(p1)s is the nephew of %(p2)s.
da: %(p1)s er nevø af %(p2)s.

en: %(p1)s is the niece of %(p2)s.
da: %(p1)s er niece af %(p2)s.

en: %(p1)s is the second cousin %(removed)d times removed of %(p2)s.
da: %(p1)s er enten tip-(%(removed)d - 3)-oldebarn af et næstsøskendebarn til %(p2)s eller også er det omvendt.

en: %(p1)s is the second cousin of %(p2)s.
da: %(p1)s er næstsøskendebarn til %(p2)s.

en: %(p1)s is the second cousin once removed of %(p2)s.
da: %(p1)s er enten barn af et næstsøskendebarn til %(p2)s eller også er det omvendt.

en: %(p1)s is the second cousin twice removed of %(p2)s.
da: %(p1)s er enten barnebarn af et næstsøskendebarn til %(p2)s eller også er det omvendt.

en: %(p1)s is the second great grandaunt of %(p2)s.
da: %(p1)s er søster til en tipoldeforælder til %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great granddaughter of %(p2)s.
da: %(p1)s er tipoldedatter af %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great grandfather of %(p2)s.
da: %(p1)s er tipoldefader til %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great grandmother of %(p2)s.
da: %(p1)s er tipoldemoder til %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great grandnephew of %(p2)s.
da: %(p1)s er en tipoldesøn af en søskende til %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great grandniece of %(p2)s.
da: %(p1)s er en tipoldedatter af en søskende til %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great grandson of %(p2)s.
da: %(p1)s er tipoldesøn af %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great granduncle of %(p2)s.
da: %(p1)s er broder til en tipoldeforælder til %(p2)s.

en: %(p1)s is the sister of %(p2)s.
da: %(p1)s er søster til %(p2)s.

en: %(p1)s is the son of %(p2)s.
da: %(p1)s er søn af %(p2)s.

en: %(p1)s is the third cousin %(removed)d times removed of %(p2)s.
da: %(p1)s er enten tip-(%(removed)d - 3)-oldebarn af et næstnæstsøskendebarn til %(p2)s eller også er det omvendt.

en: %(p1)s is the third cousin of %(p2)s.
da: %(p1)s er næstnæstsøskendebarn til %(p2)s.

en: %(p1)s is the third cousin once removed of %(p2)s.
da: %(p1)s er enten barn af et næstnæstsøskendebarn til %(p2)s eller også er det omvendt.

en: %(p1)s is the third cousin twice removed of %(p2)s.
da: %(p1)s er enten barnebarn af et næstnæstsøskendebarn til %(p2)s eller også er det omvendt.

en: %(p1)s is the third great grandaunt of %(p2)s.
da: %(p1)s er søster til en tiptipoldeforælder til %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great granddaughter of %(p2)s.
da: %(p1)s er tiptipoldedatter af %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great grandfather of %(p2)s.
da: %(p1)s er tiptipoldefader til %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great grandmother of %(p2)s.
da: %(p1)s er tiptipoldemoder til %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great grandnephew of %(p2)s.
da: %(p1)s er en tiptipoldesøn af en søskende til %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great grandniece of %(p2)s.
da: %(p1)s er en tiptipoldedatter af en søskende til %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great grandson of %(p2)s.
da: %(p1)s er tiptipoldesøn af %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great granduncle of %(p2)s.
da: %(p1)s er broder til en tiptipoldeforælder til %(p2)s.

en: %(p1)s is the uncle of %(p2)s.
da: %(p1)s er onkel (far/mor-broder) til %(p2)s.

en: %d broken child/family links were found
da: %d brudte familieforbindelser blev fundet

en: %d broken spouse/family links were found
da: %d brudte ægtefælle/familieforbindelser blev fundet

en: %d corrupted family relationship fixed
da: %d defekte familieforbindelser repareret

en: %d empty families were found
da: %d tomme familier blev fundet

en: %d event records were modified
da: %d hændelser blev ændret

en: %d media objects were referenced, but not found
da: Der blev refereret til %d medieobjekter, som ikke kunne findes

en: %s (continued)
da: %s (fortsat)

en: s) | %s Gene
da[0]: %s Generat

en: %s [%s]: event %s
da: %s [%s]: hændelse %s

en: %s and %s
da: %s og %s

en: %s and %s are the same person.
da: %s og %s er den samme person

en: %s could not be opened
da: %s kunne ikke åbnes

en: %s has been bookmarked
da: %s er blevet tilføjet bogmærkerne

en: %s is not a directory
da: %s er ikke et katalog

en: %s is not a valid file name or does not exist.
da: %s er et ugyldigt filnavn eller findes ikke.

en: %s was born in the year %s in %s.
da: %s blev født i år %s i %s.

en: %s was born in the year %s.
da: %s blev født i år %s.

en: %s was born on %s in %s.
da: %s blev født den %s i %s.

en: %s was born on %s.
da: %s blev født den %s.

en: %s was removed from the family of %s
da: %s blev fjernet fra %s's familie

en: %s was restored to the family of %s
da: %s blev genindsat i %s's familie

en: %s will be extracted as a nickname from %s
da: %s vil blive udtaget som et kælenavn for %s

en: %s will be extracted as a title from %s
da: %s vil blive udtaget som en titel for %s

en: %v of %u (%P%%)
da: %v af %u (%P%%)

en: (Recommended only for English)
da: (Kun anbefalet til engelsk)

en: (and|to|-)
da: (og|til|-)

en: (from|between|bet|bet.)
da: (fra|mellem|mellem|mellem)

en: , and was buried in the year %s in %s.
da: , og blev begravet den %s i %s.

en: , and was buried in the year %s.
da: , og blev begravet år %s.

en: , and was buried on %s in %s.
da: , og blev begravet den %s i %s.

en: , and was buried on %s.
da: , og blev begravet den %s.

en: - %s Born:
da: - %s Født:

en: - %s Born: %s %s
da: - %s Født: %s %s

en: - %s Born: %s %s Died: %s
da: - %s Født: %s %s Død: %s

en: - %s Born: %s %s Died: %s %s
da: - %s Født: %s %s Død: %s %s

en: - %s Born: %s Died: %s
da: - %s Født: %s Død: %s

en: - %s Born: %s Died: %s %s
da: - %s Født: %s Død: %s %s

en: - %s Died:
da: - %s Død: %s

en: - %s Died: %s %s
da: - %s Død: %s %s

en: 1 broken child/family link was fixed
da: 1 brudt familieforbindelse blev repareret

en: 1 broken spouse/family link was fixed
da: 1 brudt ægtefælle/familieforbindelse blev repareret

en: 1 corrupted family relationship fixed
da: 1 defekt familieforbindelse repareret

en: 1 empty family was found
da: 1 tom familie blev fundet

en: 1 event record was modified
da: 1 hændelse blev ændret

en: 1 media object was referenced, but not found
da: Der blev refereret til 1 medieobjekt, som ikke kunne findes

en: A legal or common-law relationship between a husband and wife
da: Et registreret eller ægteskabslignende forhold mellem en mand og kvinde

en: ABOUT
da: OMK

en: AFTER
da: EFTER

en: Abandon Changes
da: Ignorer Rettelser

en: AbiWord
da: Abiword

en: Accept and close
da: Accepter og luk

en: Accept changes and close dialog
da: Accepter rettelser og afslut dialogen

en: Active Per
da: Aktuel Per

en: Active person's name and GRAMPS ID
da: Den aktuelle persons navn og GRAMPS ID

en: Active person's name and attribute
da: Den aktuelle persons navn og attribut

en: Active person's name only
da: Kun den aktuelle persons navn

en: Add
da: Tilføj

en: Add Child - GRAMPS
da: Tilføj Barn - GRAMPS

en: Add Children
da: Tilføj Børn

en: Add Data
da: Tilføj Data

en: Add Existing Child
da: Tilføj eksisterende barn

en: Add Media Object
da: Tilføj Medie Objekt

en: Add New Ch
da: Tilføj Nyt Barn

en: Add New Child - GRAMPS
da: Tilføj Nyt Barn - GRAMPS

en: Add New Person
da: Tilføj ny person

en: Add Person
da: Tilføj Per

en: Add Person - GRAMPS
da: Tilføj person - GRAMPS

en: Add Place
da: Tilføj Sted

en: Add Rule
da: Tilføj Regel

en: Add Rule - GRAMPS
da: Tilføj Regel - GRAMPS

en: Add Source
da: Tilføj kilde

en: Add a Spouse or Create a New Relationhip
da: Tilføj en Ægtefælle/Partner eller dan et nyt Slægtskab

en: Add a new filter
da: Tilføj et nyt filter

en: Add a new spouse
da: Tilføj ny ægtefælle

en: Add an internet reference about this person
da: Tilføj en internet reference til denne person

en: Add new event for this marriage
da: Tilføj en ny hændelse for dette ægteskab

en: Add new person
da: Tilføj ny person

en: Add new person to database (and this family)
da: Tilføj en ny person til databasen (og denne familie)

en: Add/Edit/V
da: Tilføj/Editer/Se

en: Address
da: Adresse

en: Address Editor
da: Adresseedi

en: Address Editor - GRAMPS
da: Adresseeditor - GRAMPS

en: Address Editor for %s
da: Adresseeditor for %s

en: Addresses
da: Adresser

en: Adds the new person as a child of the family and displays the standard person dialog to allow for more data to be entered
da: Tilføjer den nye person som et barn af familien og viser standard persondialogen så flere oplysninger kan tilføjes

en: Adopted
da: Adopteret

en: Adult Christening
da: Voksen Dåb

en: Advanced
da: Avanceret

en: Ahnentafel Report
da: Ahnentafel Rapport

en: Ahnentafel Report for %s
da: Ahnentafel Rapport for %s

en: Aids in the analysis of data by allowing the development of custom filters that can be applied to the database to find similar events
da: Hjælper ved analyse af data ved at tillade udviklingen af egne filtre, der kan bruges på databasen til at finde lignende hændelser

en: Alignment
da: Justering

en: All people
da: Alle perso

en: All rules must apply
da: Alle regler skal gælde

en: Allow internal GRAMPS ID numbers to be edited
da: Tillad at interne GRAMPS ID-numre bliver editeret

en: Allows all the events of a certain name to be renamed to a new name
da: Tillader alle hændelser med et bestemt navn at omdøbes

en: Allows you to customize the data in the boxes in the report
da: Tillader dig at tilpasse oplysningerne i kasserne i rapporten

en: Alpha
da: Alfa

en: Also Known
da: Alias

en: Alternate Birth
da: Anden Fødsel

en: Alternate Calendar Support
da: Anvendelse af andre kalendere

en: Alternate Death
da: Anden Død

en: Alternate Name Editor
da: Anden Navne Editor

en: Alternate Name Editor - GRAMPS
da: Anden Navne Editor - GRAMPS

en: Alternate Name Editor for %s
da: Anden navneeditor for %s

en: Alternate Names
da: Andre Navne

en: Alternate Parents
da: Andre Forældre

en: Alternate Parents (%d of %d)
da: Andre Forældre

en: Always display the LDS ordinance tabs
da: Vis altid faneblade med SDH-ordinancer

en: An autosave file exists for %s.
    Should this be loaded instead of the last saved version?
da: Der findes en autogem-fil for %s.
    Skal denne indlæses i stedet for den sidst gemte version?

en: An established relationship between members of the same sex
da: Et etableret forhold mellem medlemmer af det samme køn

en: An unspecified relationship between a man and woman
da: Et ikke specificeret forhold mellem en mand og kvinde

en: Analysis and Exploration
da: Analyse og Udforskning

en: Ancestor Chart
da: Anetavle

en: Ancestor Chart for %s
da: Anetavle for %s

en: Ancestor Foreground
da: Aneforgrund

en: Ancestors and Descendants of %s
da: Aner og efterkommere af %s

en: Ancestors of %s
da: Aner til %s

en: Annulment
da: annullering

en: Are you sure you want to abandon your changes?
da: Er du sikker på at du vil ignorere dine rettelser

en: Arrowhead Options
da: Pilespids Valgmuligheder

en: At least one rule must apply
da: Mindst en regel skal gælde

en: Attribute
da: Attribut

en: Attribute Editor
da: Attributeditor

en: Attribute Editor - GRAMPS
da: Attributeditor - GRAMPS

en: Attribute Editor for %s
da: Attributeditor for %s

en: Attributes
da: Attributter

en: Author
da: Forfatter

en: Automatically load last database
da: Indlæs automatisk den sidste database

en: Autosave F
da: autogem Fil

en: Autosave interval (minutes)
da: Autogeminterval (minutter)

en: BEFORE
da: FØR

en: Background
da: Baggrund

en: Baptism
da: Dåb

en: Base Report - GRAMPS
da: Basis Rapport - GRAMPS

en: Below is a list of the nicknames and titles that GRAMPS can extract from the 
    current database. If you select 'Yes', GRAMPS will modify your database as 
    specified below. If you do not approve of these changes, you should select 
    'No', and your database will not be altered.
    
    Should the following changes be made?
da: Nedenfor er en liste af kælenavne og titler som GRAMPS kan udtage fra den 
    aktuelle database. Hvis du vælger 'Ja' vil GRAMPS ændre din database som 
    beskrevet nedenfor. Hvis du ikke bryder dig om disse ændringer, bør du vælge 
    'Nej', så vil din database ikke blive ændret.
    
    Skal de følgende ændringer udføres?

en: Birth
da: Fødsel

en: Birth Date
da: Fødselsdato

en: Birth Name
da: Navn ved Fødslen

en: Birth Place
da: Fødselssted

en: Birthdate
da: Fødselsdato

en: Blessing
da: Velsignelse

en: Bold
da: Fed

en: Bookmark could not be set because no one was selected
da: Bogmærke kunne ikke oprettes da der ikke var valgt et

en: Borders
da: Kanter

en: Burial
da: Begravelse

en: By default, all dates stored by GRAMPS use the Gregorian calendar. This
    is normally sufficient for most users. Support may be enabled for the Julian,
    French Republican, and Hebrew calendar. If you believe that you will need one or
    more of these alternate calendars, enable alternate calendar support.
da: Som udgangspunkt lagrer GRAMPS alle datoer i den Gregorianske kalender. Dette
    er normalt tilstrækkeligt for de fleste brugere. Anvendelse af den Julianske,
    den Franske Republiks og den Hebraiske kalender kan aktiveres. Hvis du tror du får
    brug for nogen af disse kalendere, så aktiver Anvendelse af andre kalendere.

en: Calculate SoundEx code for the name
da: Beregn SoundEx kode for navnet

en: Calculates the relationship between two people
da: Beregner slægtskabet mellem to personer

en: Calendars
da: Kalendere

en: Cancel
da: reFort

en: Cannot revert to a previous database, since one does not exist
da: Kan ikke gå tilbage til en tidligere database, da en sådan ikke findes

en: Caste
da: Kaste

en: Category
da: Kategori

en: Cause
da: Årsag

en: Cause Of Death
da: Dødsårsag

en: Census
da: Folketælling

en: Change Event Type of
da: Ret hændelsestypen

en: Change Event Types - GRAMPS
da: Ret hændelsestyper - GRAMPS

en: Change Global Media Object Properties
da: Ret Globale Medieobjektegenskaber

en: Change Global Media Object Properties - GRAMPS
da: Ret Globale Medieobjektegenskaber - GRAMPS

en: Change Local Media Object Properties
da: Ret Lokale Medieobjektegenskaber

en: Change Local Media Object Properties - GRAMPS
da: Ret Lokale Medieobjektegenskaber - GRAMPS

en: Changed by
da: Ændret af

en: Changing the gender caused problems with marriage information.
    Please check the person's marriages.
da: Ændring af kønnet gav problemer med ægteskabsinformation.
    Kontroller venligst personens ægteskaber.

en: Check Integrity
da: Kontroller Integritet

en: Check and repair database
da: Kontroller og reparer database

en: Checks the database for integrity problems, fixing the problems that it can
da: Kontrollerer databasen for integritetsproblemer og retter det den kan

en: Child of %s and %s is:
da: Barn af %s og %s er:

en: Children
da: Børn

en: Children of %s and %s are:
da: Børn af %s og %s er:

en: Choose File
da: Vælg Fil

en: Choose Parents
da: Vælg Foræl

en: Choose Parents - GRAMPS
da: Vælg Forældre - GRAMPS

en: Choose Spo
da: Vælg Ægtefælle/Partner

en: Choose Spouse - GRAMPS
da: Vælg Ægtefælle

en: Choose Spouse/Partner
da: Vælg Ægtefælle/Partner

en: Choose Spouse/Partner of %s
da: Vælg ægtefælle/partner til %s

en: Choose child from the database
da: Vælg barn fra databasen

en: Choose the HTML template
da: Vælg HTML-skabelonen

en: Choose the Parents of %s
da: Vælg forældrene til %s

en: Choose the direction that the arrows point.
da: Vælg pilens retning

en: Christening
da: Dåb

en: Church Par
da: Sogn

en: City
da: By

en: City/County
da: By/Amt

en: Click column headers to sort. When sorted by birth date, drag and drop to reorder children.
da: Klik på kollonnehoveder for at sortere. Efter sortering efter fødselsdato, Træk-og-slip for at genordne børn.

en: Close Current Database
da: Luk den aktuelle Database

en: Close Window
da: Luk Vindue

en: Close window when complete
da: Luk vinduet ved fuldførelse

en: Color
da: Farve

en: Colorize Graph
da: Farvelæg træet

en: Combination of mother's and father's surname
da: Kombination af moders og faders efternavn

en: Comment
da: Kommentar

en: Comments
da: Kommentarer

en: Compare individual events
da: Sammenlign individuelle hændelser

en: ts | Compl
da[0]: Fuldstændig

en: Complete Individual Report
da: Komplet Individuel Rapport

en: Confidence
da: Troværdighed

en: Confirmation
da: Konfirmation

en: Continue Editing
da: Fortsæt med at Editere

en: Continue with Current Database
da: Fortsæt med den Aktuelle Database

en: Convert to local copy
da: Konverter til lokal kopi

en: Copies the object into the database
da: tetsproblemer og retter det den k

en: Could not create %s
da: nBarn af %s og %s

en: Could not create a thumbnail for %s
da: r:BørnBørn af %s og %s er:Vælg F

en: Could not create a thumbnail for %s
    The file has been moved or deleted
da: lVælg ForældreVælg Forældre - GRAMPSVælg Ægtefælle/PartnerVælg Ægtef

en: Could not create the directory : %s
da: lleVælg Ægtefælle/PartnerVælg æ

en: Could not import %s
da: tefælle/partner til %s

en: Could not import %s
    The file has been moved or deleted
da: ælg barn fra databasenVælg HTML-skabelonenVælg forældrene t

en: Could not import %s - %s
da: Kunne ikke importere %s - %s

en: Could not load image file %s
da: Kunne ikke indlæse filen %s

en: Could not open %s
da: Kunne ikke åbne %s

en: Could not open %s
    Using the default template
da: Kunne ikke åbne %s
    Anvender standardskabelonen

en: Could not replace %s
da: Kunne ikke erstatte %s

en: Country
da: Land

en: Counts number of ancestors of selected person
da: Tæller antal aner til en valgt person

en: County
da: Amt

en: Create a GENDEX index
da: Dan et GENDEX indeks

en: Create a New XML Database
da: Opret en Ny XML Database

en: Create a New ZODB Database
da: Opret en Ny ZODB Database

en: Create a new address from the above data
da: Dan en ny adresse for de ovenstående data

en: Create a new attribute for this marriage
da: Dan et nyt attribut for dette ægteskab

en: Create a new attribute from the above data
da: Dan et nyt attribut fra de ovenstående data

en: Create a new event from the above data
da: Dan en ny hændelse ud fra de ovenstående data

en: Create an alternate name for this person
da: Dan et andet navn for denne person

en: Created by
da: Dannet af

en: Creates a family group report, showing information on a set of parents and their children.
da: Danner en familierapport, som viser oplysninger om et par forældre og deres børn.

en: Creates a new attribute from the above data
da: Danner et nyt attribut fra de ovenstående data

en: Creates a new object attribute from the above data
da: Danner et nyt objektattribut fra de ovenstående data

en: Creates the new child and adds him or her as a child of the family
da: Opretter det nye barn og tilføjer ham eller hende som barn af familien

en: Creating Web Pages
da: enGenerering af Websi

en: Cremation
da: Kremering

en: Currently, you can only delete one person at a time
da: For tiden kan du kunne slette en person af gangen

en: Currently, you can only delete one place at a time
da: For tiden kan du kun slette et sted ad gangen

en: Custom Col
da: Tilpassede farver

en: Custom Filter Editor
da: Tilpasset Filter Editor

en: Custom Filters
da: Tilpassede Filtre

en: Customizat
da: Tilpasning

en: DD-MM-YYYY
da: DD-MM-ÅÅÅÅ

en: DD. Month Year
da: DD. Måned År

en: DD.MM.YYYY
da: DD.MM.ÅÅÅÅ

en: DD/MM/YYYY
da: DD/MM/ÅÅÅÅ

en: DD/MM/YYYY (European)
da: DD/MM/ÅÅÅÅ (Europæisk)

en: DD/MM/YYYY, DD.MM.YYYY, or DD-MM-YYYY
da: DD/MM/ÅÅÅÅ, DD.MM.ÅÅÅÅ, eller DD-MM-ÅÅÅÅ

en: Data Guess
da: Gæt af Data

en: Data was modified. Are you sure you want to abandon your changes?
da: Data blev ændret. Er du sikker på at du vil ignorere dine ændringer?

en: Database Processing
da: Database Behandling

en: Database Summary
da: Database opsummering

en: Database Summary - GRAMPS
da: Database opsummering - GRAMPS

en: Database Verify
da: Databasekontrol

en: Database Verify - GRAMPS
da: Databasekontrol - GRAMPS

en: Database name:
da: PSDatabase nav

en: Date
da: Dato

en: Date Format
da: Datoformat

en: Dates and Calendars
da: Datoer og kalendere

en: Day MON Year
da: Dag MÅN År

en: Death
da: Død

en: Death Date
da: Dødsdato

en: Death Place
da: Dødssted

en: Default Template
da: Standard Skabelon

en: Default Web Site directory
da: Standard Webstedkatalog

en: ry | Default database direct
da[0]: Standard database katalog

en: Default report directory
da: Standard rapportkatalog

en: Define Fil
da: Definer Filter

en: Define Filter - GRAMPS
da: Definer Filter - GRAMPS

en: Degree
da: Eksamen

en: Delete
da: Slet

en: Delete Media Object
da: Slet Medie Objekt

en: Delete Obj
da: ktSlet Obj

en: Delete Per
da: Slet Person

en: Delete Place
da: Slet Sted

en: Delete Sou
da: Slet Kilde

en: Delete selected event
da: Slet den valgte hændelse

en: Delete selected name
da: Slet det valgte navn

en: Delete selected reference
da: Slet den valgte reference

en: Delete the selected address
da: Slet den valgte adresse

en: Delete the selected attribute
da: Slet den valgte attribut

en: Delete the selected event
da: Slet den valgte hændelse

en: Delete the selected filter
da: Slet det valgte filter

en: Descendant Browser
da: Efterkommerbladring

en: Descendant Browser - GRAMPS
da: Efterkommerbladring - GRAMPS

en: Descendant Families of %s
da: Familier der nedstammer fra %s

en: Descendant Graph
da: Efterkommertræ

en: Descendant Graph for %s
da: Efterkommertræ for %s

en: Descendant Report
da: Efterkommerrapport

en: Descendant Report for %s
da: Efterkommerrapport for %s

en: Descendants - Ancestors
da: Efterkommere - Aner

en: Descendants -> Ancestors
da: Efterkommere -> Aner

en: Descendants <- Ancestors
da: Efterkommere <- Aner

en: Descendants <-> Ancestors
da: Efterkommere <-> Aner

en: Descendants of %s
da: Efterkommere af %s

en: Description
da: Beskrivelse

en: Detailed Ancestral Report
da: Detaljeret Anerapport

en: Detailed Ancestral Report for %s
da: Detaljeret Anerapport for %s

en: Detailed Descendant Report
da: Detaljeret Efterkommerrapport

en: Detailed Descendant Report for %s
da: Detaljeret Efterkommerrapport for %s

en: Details
da: Detaljer

en: Determining Possible Merges
da: Finder hvad der muligvis kan slås sammen

en: Direct Descendants of %s
da: Direkte Efterkommere af %s

en: Directory
da: Katalog

en: Disconnected individuals
da: Slægtsløse individer

en: Display
da: Vis

en: Display Format
da: Format for Fremvisning

en: Display Formats
da: Vis formater

en: Display GRAMPS ID in lists
da: Vis GRAMPS IS i lister

en: Display active person's family relationships
da: Vis den aktuelle persons slægtskab

en: Display attribute on Edit Person form
da: Vis attribut på formularen til Personeditering

en: Display global properties editor when object is dropped
da: Vis den globale egenskabseditor når et objektet slippes

en: Display icons and text
da: Vis ikoner og tekst

en: Display local properties editor when object is dropped
da: Vis den lokale egenskabseditor når et objektet slippes

en: Display only icons
da: Vis kun ikoner

en: Display only text
da: Vis kun te

en: Display people matching the filter
da: Vis personer, der passer med filteret

en: Display the list of media objects
da: Vis listen af medieobjekter

en: Display the list of people
da: Vis listen af personer

en: Display the list of places
da: Vis listen af stednavne

en: Display the list of sources
da: Vis kildelisten

en: Divorce
da: Skilsmisse

en: Divorce Filing
da: Skilsmissebegæring

en: Do not change Home Person
da: Vælg ikke en ny Proband

en: Do not compress XML data file
da: Komprimer ikke XML-datafilen

en: Do not display alternate names in person list
da: Vis ikke en persons andre navne i personlisten

en: Do not include comments and text in source information
da: Medtag ikke kommentarer og tekst i kildeinformation

en: Do not include records marked private
da: Medtag ikke oplysninger, der er markeret som private

en: Do not make a local copy
da: Lav ikke en lokal kopi

en: Do not use images
da: Anvend ikke billeder

en: Do not use images for living people
da: Anvend ikke billeder om nulevende personer

en: Do you really wish to delete %s?
da: Ønsker du virkelig at slette %s?

en: Do you want to close the current database and create a new one?
da: Ønsker du at lukke den nuværende database og oprette en ny?

en: Do you wish to abandon your changes and revert to the last saved database?
da: Ønsker du at ignorere dine ændringer og gå tilbage til den sidst gemte database?

en: Do you wish to set %s as the home person?
da: Ønsker du at vælge %s som proband?

en: Document Styles
da: Dokumentst

en: Document Styles - GRAMPS
da: Dokumentstile - GRAMPS

en: Document write failure
da: Dokument skrivningsfejl

en: Double clicking will make %s the active person
da: Dobbeltklik vil gøre %s til den aktive person

en: Doubleclick to edit, Shift-Doubleclick to make the active person
da: Dobbeltklik for at editere, Shift-Dobbeltklik for at gøre personen aktiv

en: Down
da: Ned

en: Drag and Drop from an External Source
da: Træk-og-slip fra en Ekstern Kilde

en: Drag and Drop from an Internal Source
da: Træk-og-slip fra en Intern Kilde

en: Edit
da: Editer

en: Edit Bookmarks
da: Editer Bogmærker

en: Edit Media Object
da: Editer medie Objekt

en: Edit Note
da: Editer note

en: Edit Object Properties
da: Editer Objekt Egenskaber

en: Edit Person - GRAMPS
da: Editer person - GRAMPS

en: Edit Properties
da: Ret Egenskaber

en: Edit marriage information
da: Editer ægteskabsinformation

en: Edit the selected filter
da: Ret det valgte filter

en: Edit with the GIMP
da: Editer med GIMP

en: Edit/View
da: Editer/Se

en: Edit/View Person
da: Editer/Se Person

en: Edit/View Place
da: Editer/Se Sted

en: Edit/View Source
da: Editer/Se Kilde

en: Education
da: Uddannelse

en: Eighteenth
da: Attende

en: Eighth
da: Ottende

en: Elected
da: Valgt

en: Eleventh
da: Elvte

en: Emigration
da: Emigrering

en: Enable Custom Colors
da: Anvend Tilpassede Farver

en: Enable LDS Ordinance Support
da: Aktiver håndtering af SDH-ordinancer

en: Enable autocompletion
da: Anvend autoafslutning

en: Enable support for alternate calendars
da: Aktiver anvendelse af andre kalendere

en: Encoding
da: Enkodning

en: Endowment
da: Dotation

en: Engagement
da: Forlovelse

en: Enter miscellaneous relevant data and documentation
da: Tilføj diverse relevante data og dokumentation

en: Enter/modify notes regarding this name
da: Tilføj/ret noter om dette navn

en: Entire Database
da: Hele Databasen

en: Entry Form
da: Indskrivningformat

en: Error copying %s
da: Fejl ved kopiering %s

en: Error creating the thumbnail : %s
da: Fejl ved dannelse af miniature : %s

en: Error reading %s
da: Fejl ved læsning af %s

en: Even Row Background
da: Lige række baggrund

en: Even Row Foreground
da: Lige række forgrund

en: Event
da: Hændelse

en: Event Comparison
da: Hændelsessammenligning

en: Event Comparison - GRAMPS
da: Hændelsessammenligning - GRAMPS

en: Event Editor
da: Hændelseseditor

en: Event Editor - GRAMPS
da: Hændelseseditor - GRAMPS

en: Event Type
da: Hændelsest

en: Events
da: Hændelser

en: Everyone
da: Enhver

en: Exactly one rule must apply
da: Præcis en regel skal gælde

en: Exactly two people must be selected to perform a merge
da: Præcis to personer skal vælges for at kunne slå dem sammen

en: Exactly two places must be selected to perform a merge
da: Præcis to steder skal vælges for at udføre en sammenlægning

en: Exchange active person and displayed spouse
da: Ombyt aktuel person og den viste ægtefælle

en: Export GED
da: Eksporter GEDCOM

en: Export GEDCOM file
da: Eksporter GEDCOM-fil

en: Export GRAMPS package
da: Eksporter GRAMPS pakke

en: Export GRAMPS package - GRAMPS
da: Eksporter GRAMPS pakke - GRAMPS

en: Export PAF for PalmOS
da: Eksport PAF for PalmOS

en: Export PAF for PalmOS file
da: Eksport PAF for PalmOS fil

en: Export to GEDCOM
da: Eksport til GEDCOM

en: Export to GRAMPS package
da: Eksport til GRAMPS pakke

en: Export to PAF for PalmOS
da: Eksport til PAF til PalmOS

en: Extract information from names
da: Udtag information fra navne

en: Facts and Events
da: Fakta og Hændelser

en: Failed to load the module: %s
da: Kunne ikke indlæse modulet: %s

en: Failure writing %s, original file restored
da: Fejl ved skrivning af %s, original fil gendannet

en: Families
da: Familier

en: Family
da: Familie

en: Family Attribute
da: Familieattribut

en: Family Attributes
da: Familieattributter

en: Family Event
da: Familiehændelse

en: Family Eve
da: Familiehændelser

en: Family Group Report
da: Familierapport

en: Family Group Report for %s
da: Familierapport for %s

en: Family Information
da: Familieinformation

en: Family Tree Index
da: Familietræindeks

en: Father
da: Fader

en: Father's surname
da: Faders efternavn

en: February
da: Februar

en: Female
da: Kvinde

en: le | Fema
da[0]: Kvinder

en: Fifteenth
da: Femtende

en: Fifth
da: Femte

en: File
da: Fil

en: File extension
da: fil eftern

en: Filename
da: Filnavn

en: Filter Name
da: Filter Navn

en: Find Media Object
da: Find Medie Objekt

en: Find Place
da: Find Sted

en: Find Source
da: Find kilde

en: Find possible duplicate people
da: Find mulige dublerede personer

en: First
da: Første

en: First Communion
da: Første altergang

en: First Person
da: Første Per

en: Firstname Surname
da: Fornavn Efternavn

en: Font Options
da: Fontvalgmuligheder

en: Foster
da: Plejebarn

en: Fourteenth
da: Fjortende

en: Fourth
da: Fjerde

en: French
da: Fransk

en: GEDCOM Exp
da: GEDCOM Eksport

en: GEDCOM Import Progress
da: GEDCOM Importforløb

en: GEDCOM Read Progress
da: GEDCOM Indlæsningsforløb

en: GRAMPS (Genealogical Research and Analysis Management Programming System) is a personal genealogy program.
da: GRAMPS (Genealogical Research and Analysis Management Programming System) er et genealogiprogram til privatpersoner.

en: GRAMPS ID prefixes
da: GRAMPS ID præfiks

en: GRAMPS ID value was not changed.
da: GRAMPS ID værdi blev ikke ændret.

en: GRAMPS Preferences
da: GRAMPS Indstillinger

en: GRAMPS _Home Page
da: GRAMPS _Hjemmeside

en: GRAMPS _Mailing Lists
da: GRAMPS _E-Mail-lister

en: GRAMPS has encountered an internal error.
    Please copy the message below and post a bug report at http://sourceforge.net/projects/gramps or send an email message to gramps-users@lists.sourceforge.net
da: GRAMPS har mødt en intern fejl.
    Kopier venligst beskeden nedenfor og send en fejlrapport på http://sourceforge.
    net/projects/gramps eller send en e-mail besked til gramps-user@lists.sourceforge.net

en: GRAMPS has support for LDS Ordinances, which are special
    event types related to the Church of Jesus Christ of Latter Day Saints.
    
    You may choose to either enable or disable this support. You may
    change this option in the future in the Preferences dialog.
da: GRAMPS kan håndtere SDH-ordinancer, som er specielle
    hændelsestyper med relation til Mormonkirken - Jesu Kristi kirke af sidste dages hellige.
    
    Du kan enten vælge eller fravælge denne SDH-håndtering. Du kan
    ændre dette valg senere i Indstillingsdialogen.

en: GRAMPS internal IDs
da: GRAMPS interne ID'er

en: GRAMPS is an Open Source project. Its success 
    depends on the users. User feedback is important. 
    Please join the mailing lists, submit bug reports,
    suggest improvements,  and see how you can 
    contribute.
    
    Please enjoy using GRAMPS.
da: GRAMPS er et Open-Source projekt. Dets succes 
    afhænger af brugerne. Brugernes tilbagemeldinger er vigtige. 
    Tilmeld dig venligst e-mail-listerne, indsend fejlmeldinger,
    foreslå forbedringer, og se hvordan du kan bidrage.
    
    Hav god fornøjelse med GRAMPS.

en: GRAMPS package export
da: GRAMPS pakke eksport

en: Gallery
da: Galleri

en: Gender
da: Køn

en: General
da: Generel

en: General Information
da: Generel Information

en: Generate HTML reports - GRAMPS
da: Generer HTML rapporter - GRAMPS

en: Generate SoundEx codes
da: Generer SoundEx koder

en: Generate Web Site
da: Generer Websted

en: Generate reports
da: Dan rappor

en: Generates SoundEx codes for names
da: Generer SoundEx koder for navne

en: Generates a list of descendants of the active person
da: Danner en liste af efterkommere for den aktuelle person

en: Generates relationship graphs, currently only in GraphViz format. GraphViz (dot) can transform the graph into postscript, jpeg, png, vrml, svg, and many other formats. For more information or to get a copy of GraphViz, goto http://www.graphviz.org
da: Danner slægtstræer, for tiden kun i GraphViz format. GraphViz (dot) kan omdanne træet til PostScript, JPEG, PNG, SVG og mange andre formater. Gå til http://www.graphviz.org for mere information og for at hente en kopi af GraphViz.

en: Generates web (HTML) pages for individuals, or a set of individuals.
da: Danner web (HTML) sider for personer, eller for en gruppe af personer.

en: Generation %d has %d individuals.
da: Generation %d har %d personer.

en: Generation %d has 1 individual.
da: Generation %d har 1 person.

en: Generations
da: Generationer

en: Getting Started
da: Komme i gang

en: Getting Started - GRAMPS
da: Komme i gang - GRAMPS

en: Given Name
da: Fornavn

en: Go
da: Gå

en: Go to Bookmark
da: Gå til Bogmærke

en: Go to this web page
da: Gå til denne webside

en: Graduation
da: Eksamen

en: Gramps - Ahnentafel Report
da: Gramps - Ahnentafel Rapport

en: GraphViz Options
da: GraphViz Valgmuligheder

en: GraphViz can create very large graphs by spreading the graph across a rectangular array of pages. This controls the number pages in the array horizontally.
da: GraphViz kan danne meget store træer ved at sprede træet henover et rektangulær række af sider. Dette bestemmer antallet af sider i den vandrette retning.

en: GraphViz can create very large graphs by spreading the graph across a rectangular array of pages. This controls the number pages in the array vertically.
da: GraphViz kan danne meget store træer ved at sprede træet henover et rektangulær række af sider. Dette bestemmer antallet af sider i den lodrette retning.

en: Graphical Reports
da: Grafisk rapport

en: Graphviz F
da: Graphviz Fil

en: Gregorian
da: Gregoriansk

en: HTML Options
da: HTML Valgmuligheder

en: HTML Templ
da: HTML Skabe

en: Has a name
da: Har et navn

en: Has the Id
da: Har ID'et

en: Has the bi
da: Har fødsel

en: Has the de
da: Har dødsfald

en: Has the family attribute
da: Har familieattributten

en: Has the family event
da: Har familiehændelsen

en: Has the personal attribute
da: Har personattributten

en: Has the personal event
da: Har personhændelsen

en: Has the relationships
da: Har slægtskaberne

en: He
da: Han

en: He died in the year %s
da: Han døde år %s

en: He died in the year %s in %s
da: Han døde år %s i %s

en: He died on
da: Han døde den %s

en: He died on %s in %s
da: Han døde den %s i %s

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Hide people not likely to be a child of this family
da: Skjul personer som næppe er børn i denne familie

en: High
da: Høj

en: Home
da: Hjem

en: Husband
da: Mand

en: ID Number
da: ID nummer

en: Icelandic style
da: Islandsk s

en: Identification
da: Identifikation

en: Identification Number
da: Identifikationsnummer

en: Image
da: Billede

en: Image subdirectory
da: billedunderkatalog

en: Immigration
da: Immigrering

en: Import Complete: %d seconds
da: Import Fuldført: %d sekunder

en: Import from GEDCOM
da: Import fra GEDCOM

en: Import from GRAMPS
da: Import fra GRAMPS

en: In order to create valid GEDCOM files, the following information
    needs to be entered. If you do not plan to generate GEDCOM 
    files, you may leave it blank.
da: For at kunne danne gyldige GEDCOM-filer skal følgende
    udfyldes. Hvis du ikke har tænkt dig at danne GEDCOM-filer,
    kan du lade det være.

en: Include Birth and Death Dates
da: Medtag Fødsels- og Dødsdatoer

en: Include Source Information
da: Medtag Kildeinformation

en: Include URLs
da: Medtag URL

en: Include a URL in each graph node so that PDF and imagemap files can be generated that contain active links to the files generated by the 'Generate Web Site' report.
da: Medtag en URL ved hver forgrening, så PDF- og imagemap-filerne kan dannes med aktive links til filerne dannet med 'Dan Websted' rapporten.

en: Include a link to the index page
da: Medtag et link til indekssiden

en: Include the GRAMPS ID in the report
da: Medtag GRAMPS ID'et i rapporten

en: Include the years that the individual was born and/or died in the graph node labels.
da: Medtag årene hvor personen blev født og/eller døde i forgreningens mærkat

en: Indicate non-birth relationships with dashed lines
da: Vis indgifte slægtskaber med stiplede linjer

en: Individual Attributes
da: Individattributter

en: Individual Events
da: Individhændelser

en: Individual Facts
da: Individuelle Fakta

en: Individual Names
da: Individnavne

en: Individual Summary
da: Individuel Opsummering

en: Individual Summary for %s
da: Individuel Opsummering for %s

en: Individuals
da: Individer

en: Individuals missing birth dates
da: Individer med manglende fødselsdatoer

en: Individuals with incomplete names
da: Antal individer med ukomplette navne

en: Individuals with media objects
da: Individer med medieobjekter

en: Interactive descendant browser
da: Interaktiv gennembladring af efterkommere

en: Internal Error - GRAMPS
da: Intern Fejl - GRAMPS

en: Internet Address Editor
da: Internetadresse Editor

en: Internet Address Editor - GRAMPS
da: Internetadresse editor - GRAMPS

en: Internet Address Editor for %s
da: Internetadresse editor for %s

en: Internet Addresses
da: Internetadresser

en: Invalid move. Children must be ordered by birth date.
da: Ugyldigt træk. Børn skal ordnes efter fødselsdato.

en: Invert
da: Inverter

en: Invoke birth event editor
da: Start editering af fødsler

en: Invoke death event editor
da: Start editering af dødsfald

en: Is a descendant family member of
da: Er i familie med en efterkommer af

en: Is a descendant of
da: Er en efterkommer af

en: Is a female
da: Er en kvinde

en: Is a male
da: Er en mand

en: Is an ancestor of
da: Er en ane

en: Italic
da: Kursiv

en: Item
da: Element

en: January
da: Januar

en: Julian
da: Juliansk

en: July
da: Juli

en: June
da: Juni

en: Keep Object
da: Behold Obj

en: Keep Person
da: Behold Per

en: Keep Place
da: Behold Sted

en: Keep Source
da: Behold Kilde

en: Keep other birth event as an alternate birth event
da: Behold den anden fødselshændelse som en anden fødselshændelse

en: Keep other death event as an alternate death event
da: Behold den anden dødshændelse som en anden dødshændelse

en: Keep other name as an alternate name
da: Behold det andet navn som et andet navn

en: LDS
da: SDH

en: LDS Baptism
da: SDH Dåb

en: LDS Extensions
da: SDH udvidelser

en: Landscape
da: Landskab

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Left & Right Margins
da: Venstre & Højre Margen

en: Left Margin
da: Venstre Margen

en: List Colors
da: Vis Farver

en: List child
da: Vis børn

en: List display options
da: Vis fremvisningsvalgmuligheder

en: List exceptions to assertions or checks about the database
da: Vis undtagelser til antagelser og kontrolregler om databasen

en: Load Autosave File
da: Indlæs Autogemt Fil

en: Load Last Saved File
da: Indlæs den Sidst Gemte Fil

en: Loading %s ...
da: Indlæser %s ...

en: Local Filt
da: Lokale Fil

en: Location
da: Sted

en: Location Editor
da: Stededitor

en: Location Editor for %s
da: Stededitor for %s

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Low
da: Lav

en: MM-DD-YYYY
da: MM-DD-ÅÅÅÅ

en: MM.DD.YYYY
da: MM.DD.ÅÅÅÅ

en: MM/DD/YYYY
da: MM/DD/ÅÅÅÅ

en: MM/DD/YYYY (United States)
da: MM/DD/ÅÅÅÅ (USA)

en: MM/DD/YYYY, MM.DD.YYYY, or MM-DD-YYYY
da: MM/DD/ÅÅÅÅ, MM.DD.ÅÅÅÅ, eller MM-DD-ÅÅÅÅ

en: MON Day, Y
da: MÅN Dag, År

en: Make Local Copy
da: Lav en Lokal Kopi

en: Make a local copy when the object is dropped
da: Lav en lokal kopi når objektet slippes

en: Make a reference to the object when the object is dropped
da: Lav en reference til et objekt når objektet slippes

en: Make the active person the default person
da: Gør den aktuelle person til proband

en: Make the current father the active person
da: Gør den aktuelle fader til den aktuelle person

en: Make the current mother the active person
da: Gør den aktuelle moder til den aktuelle person

en: Make the default person the active person
da: Gør probanden til den aktuelle person

en: Make the selected child the active person
da: Gør det valgte barn til den aktuelle person

en: Make the selected name the preferred name
da: Lad det valgte navn være det fortrukne navn

en: Make these the preferred parents
da: Lad disse være de fortrukne forældre

en: Make this the preferred spouse
da: Lad denne være den foretrukne ægtefælle

en: Male
da: Mand

en: Males
da: Mænd

en: Males will be outlined in blue, females will be outlined in pink.  If the sex of an individual is unknown it will be outlined in black.
da: Mænd vises med blåt, kvinder med pink. Personer med ukendt køn vises med sort.

en: March
da: Marts

en: Marriage
da: Ægteskab

en: Marriage Contract
da: Ægteskabskontrakt

en: Marriage Editor
da: Ægteskabseditor

en: Marriage Editor - GRAMPS
da: Ægteskabseditor - GRAMPS

en: Marriage License
da: Ægteskabstilladelse

en: Marriage Settlement
da: Ægtepagt

en: Marriage/Relationship Editor
da: Ægteskabs/slægtskabseditor

en: Marriage/Relationship Editor - GRAMPS
da: Ægteskabs/slægtskabseditor - GRAMPS

en: Marriages/Children
da: Ægteskaber/Børn

en: Married
da: Viet

en: Married Name
da: Navn som g

en: Match Threshold
da: Søgefølsom

en: Matches the filter named
da: Passer med det nævnte filter

en: Maximum age
da: Største al

en: Maximum age to bear a child
da: Største alder hvor man kan blive moder

en: Maximum age to father a child
da: Største alder hvor man kan blive fader

en: Maximum age to marry
da: Største alder ved vielse

en: Maximum husband-wife age difference
da: Største mand-hustru aldersforskel

en: Maximum number of children
da: Største antal børn

en: Maximum number of consecutive years of widowhood
da: Største antal fortløbende år som enke(mand)

en: Maximum number of spouses for a person
da: Største antal ægtefæller for en person

en: Maximum number of years between children
da: Største antal år mellem børn

en: Maximum span of years for all children
da: Største antal år mellem ældste og yngste barn

en: May
da: Maj

en: Media
da: Medie

en: Media Object
da: medieobjekt

en: Media Obje
da: Medieobjek

en: Medical Information
da: Medicinsk information

en: Men
da: Mænd

en: Merge
da: Slå Sammen

en: Merge List - GRAMPS
da: Slå Liste sammen - GRAMPS

en: Merge People
da: Slå personer sammen

en: Merge People - GRAMPS
da: Slå personer sammen - GRAMPS

en: Merge Places - GRAMPS
da: Slå steder sammen - GRAMPS

en: Merge and Close
da: Slå sammen og luk

en: Merge and Edit
da: Slå sammen og editer

en: Military Service
da: Militærtjeneste

en: Minimum age to bear a child
da: Mindste alder hvor man kan blive moder

en: Minimum age to father a child
da: Mindste alder hvor man kan blive fader

en: Minimum age to marry
da: Mindste alder ved vielse

en: Missing Libraries
da: Manglende Biblioteker

en: Missing Media Objects
da: Manglende medieobjekter

en: Modify selected object
da: Ret det valgte objekt

en: Modify selected reference
da: Ret den valgte reference

en: Modify the selected attribute
da: Ret det valgte attribut

en: Modify the selected event
da: Ret den valgte hændelse

en: Modify the selected name
da: Ret det valgte navn

en: Month Day, Year
da: Måned Dag,

en: Mother
da: Moder

en: Multiple
da: Multipel

en: Name
da: Navn

en: Name Format
da: Navneformat

en: Name and Title Extraction Tool
da: Navn- og Titel-udtagningsværktøj

en: Name and Title Extraction Tool - GRAMPS
da: Navn- og Titel-udtagningsværktøj - GRAMPS

en: Name used to generate SoundEx code
da: Navn, der bliver brugt til at generere SoundEx kode

en: Names
da: Navne

en: Names that contain a substring
da: Navne som indeholder en delstreng

en: Names that match a regular expression
da: Navne som matcher et regulært udtryk

en: Names with same SoundEx code as ...
da: Navne med SoundEx koden ...

en: Names with the specified SoundEx code
da: Navne med den angivne SoundEx kode

en: National Origin
da: Oprindelsesland

en: Naturalization
da: Naturalisering

en: Neither %s nor %s are directories
da: Hverken %s eller %s er kataloger

en: New Database
da: Ny Database

en: New Person
da: Ny Person

en: New Relationship
da: Nyt Slægts

en: Nick Name
da: Kælenavn

en: Nineteenth
da: Nittende

en: Ninth
da: Niende

en: No Addresses
da: Ingen adresser

en: No Alternate Names
da: Ingen Andre Navne

en: No Attribu
da: Ingen Attributter

en: No Comment Provided
da: Ingen kommentar tilgængelig

en: No Events
da: Ingen Hændelser

en: No Parents
da: Ingen Forældre

en: No Relationship
da: Intet Slægtskab

en: No default format
da: Intet standard format

en: No default/home person has been set
da: Der er ikke valgt en proband

en: No definition available
da: Ingen definition tilgængelig

en: No description
da: Ingen beskrivelse

en: No description was provided
da: Ingen beskrivelse blev givet

en: No errors were found
da: Ingen fejl blev fundet

en: No legal or common-law relationship between man and woman
da: Intet registreret eller ægteskabslignende forhold mellem en mand og kvinde

en: No matches were found
da: Ingen passer

en: No spouse has been defined for the current relationship.
    
    You can either define the spouse of the current relationship
    or create a new relationship.
da: Ingen ægtefælle/partner er defineret i det aktuelle slægtskab.
    
    Du kan enten definere ægtefællen i det aktuelle slægtskab
    eller danne et nyt slægtskab.

en: No titles or nicknames were found
da: Ingen titler eller kælenavne blev fundet

en: Nobility Title
da: Adelstitel

en: Non-birth relationships will show up as dashed lines in the graph.
da: Indgifte slægtskaber vises som stiplede linjer i træet.

en: None
da: Ingen

en: Notes
da: Noter

en: Notes for %s
da: Noter for %s

en: Number of Children
da: Antal børn

en: Number of Errors
da: Antal Fejl

en: Number of Families
da: Antal familier

en: Number of Horizontal Pages
da: Antal af Vandrette Sider

en: Number of Marriages
da: Antal ægteskaber

en: Number of People
da: Antal personer

en: Number of Relationships
da: Antal Slægtskaber

en: Number of Vertical Pages
da: Antal Lodrette Sider

en: Number of ancestors
da: Antal aner

en: Number of ancestors of "%s" by generation
da: Antal af aner til "%s" efter generation

en: Number of families
da: Antal familier

en: Number of individuals
da: Antal af individer

en: Number of unique media objects
da: Antal unikke medie objekter

en: Numerical Date Formats
da: Datoformater med cifre

en: Object Type
da: Objekttype

en: Occupation
da: Profession

en: October
da: Oktober

en: Odd Row Background
da: Ulige række baggrund

en: Odd Row Foreground
da: Ulige række forgrund

en: Open
da: Åbn

en: Open File
da: Åbn Fil

en: Open a Database
da: Åbn en Database

en: Open a Database - GRAMPS
da: Åbn en Database - GRAMPS

en: Open a GRAMPS Database
da: Åbn en GRAMPS Database

en: Open a database
da: Åbn en database

en: Open a database - GRAMPS
da: Åbn en database - GRAMPS

en: Open an Existing Database
da: Åbn en Eksisterende Database

en: Options
da: Valgmuligheder

en: Orientation
da: Orientering

en: Other
da: Anden

en: er | Other N
da[0]: Andet Navn

en: Other Names
da: Andre Navne

en: Output For
da: Uddataformat

en: PAF for PalmOS Export
da: PAF for PalmOS Eksport

en: P_laces
da: _Steder

en: Padding
da: Udfyldning

en: Page Count
da: Sideantal

en: Page break between generations
da: Sideskift imellem generationer

en: Paper Opti
da: Papirvalg

en: Paragraph Options
da: Sætningsvalgmuligheder

en: Paragraph Style
da: Sætningsstil

en: Parent
da: Forælder

en: Parent Relationship
da: Slægtskab til forældre

en: Parents
da: Forældrene

en: Partners
da: Partnere

en: Path
da: Sti

en: Pe_digree
da: _Aner

en: Pedigree
da: Aner

en: People
da: Personer

en: People somehow connected to %s
da: Personer med forbindelse til %s

en: People who have an event type of ...
da: Personer med hændelsestypen ...

en: People who have images
da: Personer med billeder

en: People who were adopted
da: Personer der blev adopteret

en: People with an event after ...
da: Personer med en hændelse efter ...

en: People with an event before ...
da: Personer med en hændelse før

en: People with an event location of ...
da: Personer med hændelsesstedet ...

en: People with children
da: Personer med børn

en: People with incomplete names
da: Personer med ukomplette navne

en: People with multiple marriage records
da: Personer med flere ægteskaber

en: People with no marriage records
da: Personer uden ægteskab

en: People without a birth date
da: Personer med ukendt fødselsdato

en: Personal Attribute
da: Personattribut

en: Personal Event
da: Personhændelse

en: Phone
da: Telefon

en: Pick a color
da: Vælg en fa

en: Place
da: Sted

en: Place 1
da: Sted 1

en: Place 2
da: Sted 2

en: Place Editor
da: Stededitor

en: Place Editor - GRAMPS
da: Stededitor - GRAMPS

en: Place Name
da: Stednavn

en: Place new media object in this gallery
da: Indsæt nyt medie objekt i dette galleri

en: Places
da: Steder

en: Please be patient. This may take a while.
da: Hav venligst tålmodighed. Dette kan tage noget tid

en: Portrait
da: Portræt

en: Potential Merges
da: Kan muligvis slås sammen

en: Preferences - GRAMPS
da: Indstillinger - GRAMPS

en: Preferred Graphical Format
da: Foretrukket Grafikformat

en: Preferred Name
da: Foretrukket Navn

en: Preferred Paper Size
da: Foretrukket papirstørrelse

en: Preferred Parents
da: Foretrukne Forældre

en: Preferred Parents (%d of %d)
da: Foretrukne forældre (%d af %d)

en: Preferred Relationship
da: Foretrukket Slægtskab

en: Preferred Text Format
da: Foretrukket tekstformat

en: Primary Source
da: Primær Kilde

en: Privacy
da: Privat

en: Private
da: Privat

en: Private Record
da: Private oplysninger

en: Probate
da: Skifte

en: Produces a complete report on the selected people.
da: Danner en komplet rapport om de valgte personer.

en: Produces a detailed ancestral report
da: Laver en detaljeret anerapport

en: Produces a detailed descendant report
da: Laver en detaljeret efterkommerrapport

en: Produces a detailed report on the selected person.
da: Danner en detaljeret rapport om den valgte person.

en: Produces a graphical ancestral tree graph
da: Laver et grafisk stamtræ

en: Produces a textual ancestral report
da: Danner en anerapport i tekst

en: Progress Report - GRAMPS
da: Fremgangsrapport - GRAMPS

en: Prompt for comment on save
da: Spørg efter kommentar ved lagring

en: Property
da: Ejendom

en: Provides a browsable hierarchy based on the active person
da: Giver et hierarki, der kan gennembladres, og som er baseret på den aktuelle person

en: Provides a summary of the current database
da: Viser en summering af den aktuelle database

en: Publication Info
da: Publiceringsinformation

en: Publication Information
da: Publiceringsinformation

en: Qualifier
da: Kvalifikator

en: Question - GRAMPS
da: Spørgsmål - GRAMPS

en: Quit
da: Afslut

en: Rating
da: Vurderer

en: References
da: Referencer

en: Reject changes and close
da: Afvis ændringer og luk

en: Related by:
da: Forbundet

en: Relationship
da: Slægtskab

en: Relationship Calculator - GRAMPS
da: abSlægtskabsberegning - GRA

en: Relationship Graph
da: Slægtstræ

en: Relationship Type
da: Slægtskabstype

en: Relationship calculator
da: Slægtskabsberegning

en: Relationship definition
da: Slægtskabsdefinition

en: Relationship to %s
da: Slægtskab med %s

en: Relationship to Father
da: Slægtskab til Fader

en: Relationship to Mother
da: Slægtskab til Moder

en: Relationship to child
da: Slægtskab med barn

en: Reload Plugins
da: Genindlæs Plugins

en: Remove Child
da: Fjern Barn

en: Remove current spouse
da: Fjern nuværende ægtefælle

en: Remove selected child from this family
da: Slet det valgte barn fra denne familie

en: Remove selected object from this gallery only
da: Slet kun det valgte objekt fra dette galleri

en: Rename personal event types
da: Omdøb personlige hændelsestyper

en: Reorder gramps IDs
da: Sorter gramps ID'er

en: Reorders the gramps IDs according to gramps' default rules.
da: Sorter gramps ID'erne efter gramps standard regler.

en: Report Options
da: Rapport Valgmuligheder

en: Report Preferences
da: Rapportindstillinger

en: Report Selection
da: Valg af Rapport

en: Report Selection - GRAMPS
da: Rapport Valg - GRAMPS

en: Report Sta
da: Rapport Status

en: Report a bug to the GRAMPS bug tracking system
da: Rapporter en programfejl til GRAMPS fejladministreringssystem

en: Reports
da: Rapporter

en: Researcher Information
da: Forskerinformation

en: Residence
da: Bopæl

en: Restrict data on living people
da: Begræns data om nulevende personer

en: Restrict information on living people
da: Begræns information om nulevende personer

en: Retirement
da: Pensionering

en: Return to Current Database
da: Retur til den Aktuelle Database

en: Return to the index of people
da: Tilbage til personindekset

en: Revert to Last Database
da: Gå tilbage til den Forrige Database

en: Revert to an older revision
da: Gå tilbage til en ældre version

en: Revert to an older version from revision control
da: Gå tilbage til en ældre version fra versionskontrollen

en: Revert to last saved database
da: Gå tilbage til den sidst gemte database

en: Revision
da: Version

en: Revision Control
da: Versionskontrol

en: Revision Control Comment
da: Versionskontrolkommentar

en: Revison Control
da: Versionskontrol

en: Revison Control Comment - GRAMPS
da: Versionskontrolkommentar - GRAMPS

en: Right Margin
da: Højre Margen

en: Rule
da: Regel

en: Run a tool
da: Brug et værktøj

en: Save
da: Gem

en: Save Ancestor Chart
da: Gem Anetavle

en: Save Ancestor Report
da: Gem Anerapport

en: Save As
da: Gem Som

en: Save As...
da: Gem Som...

en: Save Changes
da: Gem Ændrin

en: Save Complete Individual Report
da: Gem Komplet Individuel Rapport

en: Save Data
da: Gem Data

en: Save Descendant Graph
da: Gem Efterkommertræ

en: Save Descendant Report
da: Gem Efterkommerrapport

en: Save Family Group Report
da: Gem Familierapport

en: Save File
da: Gem Fil

en: Save Individual Summary
da: Gem Individuel Opsummering

en: Save Report As - GRAMPS
da: Gem rapport som - GRAMPS

en: Save as a Spreadsheet - GRAMPS
da: Gem som regneark - GRAMPS

en: Save data as a spreadsheet
da: Gem data som regneark

en: Saving %s
da: Gemmer %s

en: Sealed to Parents
da: Beseglet til forældrene

en: Searches the entire database and attempts to extract titles and nicknames that may be embedded in a person's given name field.
da: Gennemsøger hele databasen og forsøger at udtage titler og kælenavne, der er blevet indtastet i en persons fornavnefelt.

en: Searches the entire database, looking for individual entries that may represent the same person.
da: Gennemsøger hele databasen for at se efter personregistreringer, der muligvis repræsenterer den samme person.

en: Second
da: Anden

en: Second Per
da: Anden Person

en: Select
da: Vælg

en: Select File - GRAMPS
da: Vælg Fil - GRAMPS

en: Select a Media Object
da: Vælg et medieobjekt

en: Select a Media Object - GRAMPS
da: Vælg et medieobjekt - GRAMPS

en: Select a report from those available on the left.
da: Vælg en rapport blandt de tilgængelige til venstre

en: Select an image
da: Vælg et billede

en: Select an older revision - GRAMPS
da: Vælg en ældre version - GRAMPS

en: Select default database directory - GRAMPS
da: Vælg standard database katalog - GRAMPS

en: Select default report directory - GRAMPS
da: Vælg standard rapportkatalog - GRAMPS

en: Select information source
da: Vælg informationskilde

en: Select source for this name information
da: Vælg kilde for denne navneinformation

en: Select the next parents
da: Vælg de næste forældre

en: Select the previous parents
da: Vælg de foregående forældre

en: Select the title for the merged place
da: Vælg titlen på det forenede sted

en: Selects the calendar format for display
da: Vælger det kalenderformat der vises

en: Set Home Person
da: Slet Proband

en: Set as Home Person
da: Vælg som Proband

en: Seventeenth
da: Syttende

en: Seventh
da: Syvende

en: She
da: Hun

en: She died in the year %s
da: Hun døde år %s

en: She died in the year %s in %s
da: Hun døde år %s i %s

en: She died on %s
da: Hun døde den %s

en: She died on %s in %s
da: Hun døde den %s i %s

en: Show Detail Flags in display lists
da: Vis detaljemarkeringer i fremvisningslister

en: Show active person's anscestors
da: Vis den aktuelle persons aner

en: Show calendar format selection menu
da: Vis kalenderformat valgmenu

en: Show index numbers in child list
da: Vis indeksnumre i børnelisten

en: Show persons that do not match the filtering rule
da: Vis personer der ikke passer på filtreringsreglen

en: Shows the status of plugins that failed to load
da: Vis status af plugins der ikke kunne indlæses

en: Single
da: Ene

en: Single (scaled)
da: Ene (Skaleret)

en: Sixteenth
da: Sekstende

en: Sixth
da: Sjette

en: Size
da: Størrelse

en: Social Security Number
da: CPR-nummer

en: SoundEx Code
da: SoundEx Kode

en: SoundEx Code Generator
da: SoundEx Kodegenerator

en: SoundEx Code Generator - GRAMPS
da: SoundEx Kodegenerator - GRAMPS

en: Source
da: Kilde

en: Source Edi
da: Kildeeditor

en: Source Editor - GRAMPS
da: Kildeeditor - GRAMPS

en: Source Information
da: Kildeinformation

en: Source Information - GRAMPS
da: Kildeinformation - GRAMPS

en: Source Reference Selection
da: Valg af kildereference

en: Source Reference Selection - GRAMPS
da: Valg af kildereference - GRAMPS

en: Sources
da: Kilder

en: Spouse
da: Ægtefælle

en: Spouse Sealing
da: Ægtefællebesegling

en: Spouses
da: Ægtefæller

en: State
da: Stat

en: State/Province
da: Stat/Provins

en: Status
da: nsSta

en: Status Bar
da: Statuslinje

en: Stepchild
da: Stedbarn

en: Style Editor
da: Stileditor

en: Style Editor - GRAMPS
da: Stileditor - GRAMPS

en: Style Name
da: Stilnavn

en: Styles
da: Stile

en: Subscribe to mailing lists or browse archives
da: Abonner på eller gennemgå e-mail-arkiver

en: Suffix
da: suffiks

en: Summary of
da: Opsummering af %s

en: Summary of the database
da: Summering af databasen

en: Surname
da: Efternavn

en: Surname Guessing
da: Gæt af Efternavne

en: Surname, Firstname
da: Efternavn, fornavn

en: System Filters
da: System Fil

en: Target
da: Mål

en: Target Directory
da: Målkatalog

en: Template
da: Skabelon

en: Temple
da: Tempel

en: Tenth
da: Tiende

en: Text
da: Tekst

en: Text Reports
da: Tekst Rapporter

en: That is not a valid file name.
da: Det er ikke et gyldigt filnavn.

en: The Custom Filter Editor builds custom filters that can be used to select people included in reports, exports, and other utilities.
da: Den Tilpassede Filter Editor bygger tilpassede filtre, der kan bruges til at vælge personer medtaget i rapporter, eksporteringer, og andre redskaber.

en: The ReportLab modules are not installed
da: ReportLabs moduler er ikke installeret

en: The System Filter Editor builds custom filters that can be used by anyone on the system to select people included in reports, exports, and other utilities.
da: System Filter Editoren bygger tilpassede filtre, der kan bruges af enhver i systemet til at vælge personer til medtagelse i rapporter, eksporteringer, og andre redskaber.

en: The default directory for storing databases
da: Standardkataloget til lagring af databaser

en: The default directory for the output of many report generators
da: erStandard kataloget til skrivning at mange rapportgenerato

en: The default directory for the output of the Web Site report generators
da: Standard kataloget til skrivning af Webstedsrapportgeneratorer

en: The file no longer exists
da: Filen findes ikke længere

en: The filename that you gave is a directory.
    You need to provide a valid filename.
da: Filnavnet du angav er et katalog.
    Du er nødt til at angive et gyldigt filnavn

en: The following modules could not be loaded:
da: Følgende moduler kunne ikke indlæses:

en: The marker '<!-- START -->' was not in the template
da: Markøren '<!-- START -->' fandtes ikke i skabelonen

en: Their common ancestor is %s.
da: Deres fælles ane er %s

en: Their common ancestors are %s and %s.
da: Deres fælles aner er %s og %s

en: Their common ancestors are :
da: Deres fælles aner er :

en: There are three common formats for entering dates in a numerical format.
    Without some type of indication, GRAMPS cannot correctly tell what
    format you are using. Please indicate your preferred format for entering
    numerical dates
da: Der er tre almindelige måder at indtaste datoer i cifferformat.
    Uden nogen vejledning kan GRAMPS ikke korrekt sige hvilket
    format du anvender. Vælg venligst dit foretrukne format for
    indtastning af datoer i cifferformat

en: There is no relationship between %s and %s.
da: Der kendes intet slægtskab mellem %s og %s.

en: Third
da: Tredje

en: Thirteenth
da: Trettende

en: This media object is currently being used. Delete anyway?
da: Dette medie objekt er i brug. Slet alligevel?

en: This place is currently being used. Delete anyway?
da: Dette sted er i brug. Slet alligevel?

en: This source is currently being used. Delete anyway?
da: Denne kilde er i brug. Slet alligevel?

en: Title
da: Titel

en: To change your preferences, select one of the subcategories in the menu on the left hand side of the window.
da: Vælg en af underkategorierne i menuen i vinduets venstre side, for at ændre dine indstillinger.

en: Tool Selection
da: Valg af Værktøj

en: Tool and Status Bars
da: Værktøj og status linjer

en: Toolbar
da: Værktøjsli

en: Tools
da: Værktøjer

en: Top & Bottom Margins
da: Top & Bund Margen

en: Total ancestors in generations %d to -1 is %d .
da: Totale antal aner i generationerne %d til -1 er %d .

en: Total number of media object references
da: Totalt antal medieobjektreferencer

en: Total size of media objects
da: Samlet størrelse af medieobjekter

en: Twelfth
da: Tolvte

en: Twentieth
da: Tyvende

en: Twenty-eig
da: Otteogtyve

en: Twenty-fifth
da: Femogtyvende

en: Twenty-first
da: Enogtyvende

en: Twenty-fou
da: Fireogtyve

en: Twenty-ninth
da: Niogtyvende

en: Twenty-sec
da: Toogtyvende

en: Twenty-seventh
da: Syvogtyvende

en: Twenty-sixth
da: Seksogtyve

en: th | Twenty-th
da[0]: Treogtyvende

en: Type Face
da: Typesnit

en: Uncategori
da: Ukategoriseret

en: Underline
da: Understreg

en: Unique surnames
da: Unikke efternavne

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown relationship between a man and woman
da: Ukendt forhold mellem mand og kvinde

en: Unmarried
da: Ugift

en: Unsaved changes exist in the current database
    Do you wish to save the changes?
da: I den nuværende database findes ændringer, som ikke er gemte
    Ønsker du at gemme disse ændringer?

en: Up
da: Op

en: Update the selected address with the above data
da: Tilføj de ovenstående data til den valgte adresse

en: Update the selected attribute with the above data
da: Tilføj de ovenstående data til den valgte attribut

en: Update the selected event with the above data
da: Tilføj de ovenstående data til den valgte hændelse

en: Updates the selected attribute with the above data
da: Tilføjer de ovenstående data til del valgte attribut

en: Updates the selected object attribute with the above data
da: Tilføj de ovenstående data til det valgte objektattribut

en: Usage
da: Brug

en: Use Revision Control
da: Anvend Versionskontrol

en: Use SoundEx codes for name matches
da: Anvend SoundEx koder til navnesammenligning

en: Use first names instead of pronouns
da: Brug fornavne i stedet for stedord

en: Use full dates instead of only the year
da: Anvend fulde datoer istedet for kun årstallet

en: Use tabbed pages
da: Anvend faneblade

en: User Defined Filters
da: Brugerdefinerede Filtre

en: User Defined Filters - GRAMPS
da: Bruger definerede Filtre - GRAMPS

en: User Defined IDs
da: Brugerdefinerede ID'er

en: User Defined Template
da: Brugerdefinerede Skabeloner

en: User Templ
da: Brugerskabelon

en: Utilities
da: Redskaber

en: Value
da: Værdi

en: Values
da: Værdier

en: Verify - Settings
da: Kontrol - Indstillinger

en: Verify the database
da: Verificer databasen

en: Very High
da: Meget Høj

en: Very Low
da: Meget lav

en: View
da: Vis

en: View in the default viewer
da: Vis i standard viseren

en: Volume/Film/Page
da: Bind/Film/Side

en: Warning: line %d was not understood, so it was ignored.
da: Advarsel: linje %d blev ikke forstået, så den blev ignoreret.

en: Web Address
da: Webadresser

en: Web Page
da: Webside

en: Welcome to GRAMPS, the Genealogical Research
    and Analysis Management Programming System.
    
    Several options and information need to be gathered
    before GRAMPS is ready to be used. Any of this
    information can be changed in the future in the 
    Preferences dialog under the Settings menu.
da: Velkommen til GRAMPS, programsystemet til forskning og
    Analysehåndtering i genealogi.
    
    En del valg og information skal udfyldes
    inden GRAMPS er klar til at blive brugt. Denne information
    kan ændres på et senere tidspunkt med dialogen
    i Indstillingsmenuen.

en: Wife
da: Hustru

en: Will
da: Testamente

en: Women
da: Kvinder

en: Working
da: Arbejder

en: YYYY-MM-DD
da: ÅÅÅÅ-MM-DD

en: YYYY-MM-DD (ISO)
da: ÅÅÅÅ-MM-DD (ISO)

en: YYYY.MM.DD
da: ÅÅÅÅ.MM.DD

en: YYYY/MM/DD
da: ÅÅÅÅ/MM/DD

en: YYYY/MM/DD, YYYY.MM.DD, or YYYY-MM-DD
da: ÅÅÅÅ/MM/DD, ÅÅÅÅ.MM.DD, eller ÅÅÅÅ-MM-DD

en: You are running GRAMPS as the 'root' user.
    This account is not meant for normal application use.
da: Du afvikler GRAMPS som bruger 'root'.
    Denne konto er ikke tiltænkt til brug for almindelige programmer.

en: You requested too many people to edit at the same time
da: Du har bedt om at ændre for mange personer på en gang

en: You requested too many places to edit at the same time
da: Du bad om for mange steder til at rette på en gang

en: ZIP/Postal Code
da: Postnummer

en: _Add Bookm
da: _Tilføj Bogmærke

en: _Bookmarks
da: _Bogmærker

en: _Default Person
da: _Proband

en: _Edit
da: _Editer

en: _Edit Bookmarks
da: _Editer Bogmærke

en: _Export
da: _Eksporter

en: _Family
da: _Familie

en: _Import
da: _Importer

en: _Merge
da: Slå sammen

en: _New Datab
da: _Ny Database

en: _People
da: _Personer

en: _Report a
da: _Rapporter en fejl

en: _Reports
da: _Rapporter

en: _Revert
da: _Gå Tilbage

en: _Show Plugin Status
da: _Vis Plugin Status

en: _Sources
da: _Kilder

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: _User's Manual
da: _Bruger vejledning

en: _Writing Extensions
da: _Skrive udvidelser

en: about
da: omkring

en: abt
da: omk

en: abt.
da: omk.

en: abt\.?
da: omk\.?

en: aft
da: eft

en: aft.
da: eft.

en: aft\.?
da: eft\.?

en: after
da: efter

en: and he
da: og han

en: and she
da: og hun

en: around
da: omkring

en: autosave complete
da: Autogem fuldstændig

en: autosave failed
da: autogem fejlede

en: autosaving
da: Autogemmer

en: bef
da: før

en: bef.
da: før

en: bef\.?
da: før

en: before
da: før

en: bottom
da: bund

en: center
da: centrer

en: circa
da: cirka

en: default
da: standard

en: email
da: e-mail

en: female
da: kvinde

en: from
da: fra

en: justify
da: juster

en: left
da: venstre

en: male
da: mand

en: name
da: navn

en: pt
da: punkt

en: right
da: højre

en: to
da: til

en: unknown
da: ukendt
