gramps 0.9.0 - en to ru translation catalogue (1200 entries)

en:   %s died in %s
ru:   %s умер(ла) в %s

en:   %s died in %s in %s
ru:   %s умер(ла) в %s в %s

en:   %s died on %s
ru:   %s умер(ла) %s

en:   %s died on %s in %s
ru:   %s умер(ла) %s в %s

en:   %s married
ru:   %s женился (вышла замуж)

en:   %s married %s
ru:   %s женился на (вышла замуж за) %s

en:   %s married %s in %s
ru:   %s женился на (вышла замуж за) %s в %s

en:   %s married %s on %s
ru:   %s женился на (вышла замуж за) %s %s

en:   %s married %s on %s in %s
ru:   %s женился на (вышла замуж за) %s %s в %s

en:   %s married in %s
ru:   %s женился (вышла замуж) в %s

en:   %s married on %s
ru:   %s женился (вышла замуж) %s

en:   %s married on %s in %s
ru:   %s женился (вышла замуж) %s в %s

en:   And %s was buried in %s.
ru:   И %s был(а) похоронен(а) в %s.

en:   And %s was buried on %s in %s.
ru:   И %s был(а) похоронен(а) %s в %s.

en:   And %s was buried on %s.
ru:   И %s был(а) похоронен(а) %s.

en:  %s was the daughter of %s and %s.
ru:  %s была дочерью %s и %s.

en:  %s was the daughter of %s.
ru:  %s была дочерью %s.

en:  %s was the son of %s and %s.
ru:  %s был сыном %s и %s.

en:  %s was the son of %s.
ru:  %s был сыном %s.

en:  and was buried in %s.
ru: и был(а) похоронен(а) в %s.

en:  at the age of %d %s
ru:  в возрасте %d %s

en:  in %s.
ru:  в %s.

en:  is the same person as [%s].
ru: является одним и тем же лицом с [%s].

en:  was born in the year %s in %s.
ru:  родился(лась) в %s году в %s.

en:  was born in the year %s.
ru:  родился(лась) в %s году.

en:  was born on %s in %s.
ru:  родился(лась) %s в %s.

en:  was born on %s.
ru:  родился(лась) %s.

en: %(date)s in %(place)s.
ru: %(date)s в %(place)s

en: %(father)s and %(mother)s
ru: %(father)s и %(mother)s

en: %(grampsid)s is already used by %(person)s
ru:  %(person)s уже использует %(grampsid)s

en: %(p1)s is the %(level)dth cousin %(removed)d times removed of %(p2)s.
ru: %(p1)s является (%(level)d + 1 )-юродным (%(removed)d - 2)-прадедом/бабушкой или %(level)d-юродным (%(removed)d - 2)-правнучатым племянником/племянницей %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth cousin of %(p2)s.
ru: %(p1)s является (%(level)d + 1)-юродным братом/сестрой %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth cousin once removed of %(p2)s.
ru: %(p1)s является (%(level)d + 1 )-юродным дядей/тетей или (%(level)d + 1 )d-юродным племянником/племянницей %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth cousin twice removed of %(p2)s.
ru: %(p1)s является (%(level)d + 1 )-юродным дедом/бабушкой или %(level)d-юродным внучатым племянником/племянницей %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandaunt of %(p2)s.
ru: %(p1)s является двоюродной %(level)d-прабабушкой %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great granddaughter of %(p2)s.
ru: %(p1)s является %(level)d-правнучкой %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandfather of %(p2)s.
ru: %(p1)s является %(level)d-прадедом %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandmother of %(p2)s.
ru: %(p1)s является %(level)d-прабабушкой %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandnephew of %(p2)s.
ru: %(p1)s является %(level)d-правнучатым племянником %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandniece of %(p2)s.
ru: %(p1)s является %(level)d-правнучатой племянницей %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandson of %(p2)s.
ru: %(p1)s является %(level)d-правнуком %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great granduncle of %(p2)s.
ru: %(p1)s является двоюродным %(level)d-прадедушкой %(p2)s.

en: %(p1)s is the aunt of %(p2)s.
ru: %(p1)s является тетей %(p2)s.

en: %(p1)s is the brother of %(p2)s.
ru: %(p1)s является братом %(p2)s.

en: %(p1)s is the daughter of %(p2)s.
ru: %(p1)s является дочерью %(p2)s.

en: %(p1)s is the father of %(p2)s.
ru: %(p1)s является отцом %(p2)s.

en: %(p1)s is the first cousin %(removed)d times removed of %(p2)s.
ru: %(p1)s является двоюродным (%(removed)d - 2)-прадедом/бабушкой или (%(removed)d - 2)-правнучатым племянником/племянницей %(p2)s.

en: %(p1)s is the first cousin of %(p2)s.
ru: %(p1)s является двоюродным братом/сестрой %(p2)s.

en: %(p1)s is the first cousin once removed of %(p2)s.
ru: %(p1)s является двоюродным дядей/тетей или двоюродным племянником/племянницей %(p2)s.

en: %(p1)s is the first cousin twice removed of %(p2)s.
ru: %(p1)s является двоюродным дедом/бабушкой или внучатым племянником/племянницей %(p2)s.

en: %(p1)s is the grandaunt of %(p2)s.
ru: %(p1)s является двоюродной бабушкой %(p2)s.

en: %(p1)s is the granddaughter of %(p2)s.
ru: %(p1)s является внучкой %(p2)s.

en: %(p1)s is the grandfather of %(p2)s.
ru: %(p1)s является дедом %(p2)s.

en: %(p1)s is the grandmother of %(p2)s.
ru: %(p1)s является бабушкой %(p2)s.

en: %(p1)s is the grandnephew of %(p2)s.
ru: %(p1)s является внучатым племянником %(p2)s.

en: %(p1)s is the grandniece of %(p2)s.
ru: %(p1)s является внучатой племянницей %(p2)s.

en: %(p1)s is the grandson of %(p2)s.
ru: %(p1)s является внуком %(p2)s.

en: %(p1)s is the granduncle of %(p2)s.
ru: %(p1)s является двоюродным дедушкой %(p2)s.

en: %(p1)s is the great grandaunt of %(p2)s.
ru: %(p1)s является двоюродной прабабушкой %(p2)s.

en: %(p1)s is the great granddaughter of %(p2)s.
ru: %(p1)s является правнучкой %(p2)s.

en: %(p1)s is the great grandfather of %(p2)s.
ru: %(p1)s является прадедом %(p2)s.

en: %(p1)s is the great grandmother of %(p2)s.
ru: %(p1)s является прабабушкой %(p2)s.

en: %(p1)s is the great grandnephew of %(p2)s.
ru: %(p1)s является правнучатым племянником %(p2)s.

en: %(p1)s is the great grandniece of %(p2)s.
ru: %(p1)s является правнучатой племянницей %(p2)s.

en: %(p1)s is the great grandson of %(p2)s.
ru: %(p1)s является правнуком %(p2)s.

en: %(p1)s is the great granduncle of %(p2)s.
ru: %(p1)s является двоюродным прадедушкой %(p2)s.

en: %(p1)s is the mother of %(p2)s.
ru: %(p1)s является матерью %(p2)s.

en: %(p1)s is the nephew of %(p2)s.
ru: %(p1)s является племянником %(p2)s.

en: %(p1)s is the niece of %(p2)s.
ru: %(p1)s является племянницей %(p2)s.

en: %(p1)s is the second cousin %(removed)d times removed of %(p2)s.
ru: %(p1)s является троюродным (%(removed)d - 2)-прадедом/бабушкой или двоюродным (%(removed)d - 2)-правнучатым племянником/племянницей %(p2)s.

en: %(p1)s is the second cousin of %(p2)s.
ru: %(p1)s является троюродным братом/сестрой %(p2)s.

en: %(p1)s is the second cousin once removed of %(p2)s.
ru: %(p1)s является троюродным дядей/тетей или троюродным племянником/племянницей %(p2)s.

en: %(p1)s is the second cousin twice removed of %(p2)s.
ru: %(p1)s является троюродным дедом/бабушкой или двоюродным внучатым племянником/племянницей %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great grandaunt of %(p2)s.
ru: %(p1)s является двоюродной прапрабабушкой %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great granddaughter of %(p2)s.
ru: %(p1)s является праправнучкой %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great grandfather of %(p2)s.
ru: %(p1)s является прапрадедом %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great grandmother of %(p2)s.
ru: %(p1)s является прапрабабушкой %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great grandnephew of %(p2)s.
ru: %(p1)s является праправнучатым племянником %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great grandniece of %(p2)s.
ru: %(p1)s является праправнучатой племянницей %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great grandson of %(p2)s.
ru: %(p1)s является праправнуком %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great granduncle of %(p2)s.
ru: %(p1)s является двоюродным прапрадедушкой %(p2)s.

en: %(p1)s is the sister of %(p2)s.
ru: %(p1)s является сестрой %(p2)s.

en: %(p1)s is the son of %(p2)s.
ru: %(p1)s является сыном %(p2)s.

en: %(p1)s is the third cousin %(removed)d times removed of %(p2)s.
ru: %(p1)s является четвероюродным (%(removed)d - 2)-прадедом/бабушкой или троюродным (%(removed)d - 2)-правнучатым племянником/племянницей %(p2)s.

en: %(p1)s is the third cousin of %(p2)s.
ru: %(p1)s является четвероюродным братом/сестрой %(p2)s.

en: %(p1)s is the third cousin once removed of %(p2)s.
ru: %(p1)s является четвероюродным дядей/тетей или четвероюродным племянником/племянницей %(p2)s.

en: %(p1)s is the third cousin twice removed of %(p2)s.
ru: %(p1)s является четвероюродным дедом/бабушкой или троюродным внучатым племянником/племянницей %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great grandaunt of %(p2)s.
ru: %(p1)s является двоюродной прапрапрабабушкой %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great granddaughter of %(p2)s.
ru: %(p1)s является прапраправнучкой %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great grandfather of %(p2)s.
ru: %(p1)s является прапрапрадедом %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great grandmother of %(p2)s.
ru: %(p1)s является прапрапрабабушкой %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great grandnephew of %(p2)s.
ru: %(p1)s является прапраправнучатым племянником %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great grandniece of %(p2)s.
ru: %(p1)s является прапраправнучатой племянницей %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great grandson of %(p2)s.
ru: %(p1)s является прапраправнуком %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great granduncle of %(p2)s.
ru: %(p1)s является двоюродным прапрапрадедушкой %(p2)s.

en: %(p1)s is the uncle of %(p2)s.
ru: %(p1)s является дядей %(p2)s.

en: %d broken child/family links were found
ru: Было найдено %d нарушенных семейных связей

en: %d broken spouse/family links were found
ru: Было найдено %d нарушенных семейных связей

en: %d corrupted family relationship fixed
ru: Поправлено %d нарушенных семейных отношений

en: %d empty families were found
ru: Было найдено %d пустых семей

en: %d event records were modified
ru: Было изменено %d событийных записей

en: %d media objects were referenced, but not found
ru: Не найдено %d медиа-объектов с активными ссылками

en: %s (continued)
ru: %s (продолжается)

en: %s (revision %s)
ru: %s (ревизия %s)

en: %s Generat
ru: %s Поколение

en: %s [%s]: event %s
ru: %s [%s]: событие %s

en: %s and %s
ru: %s и %s

en: %s and %s are the same person.
ru: %s%s и %s являются одним и тем же лиц

en: %s could not be opened
ru: %s не мог быть открыт

en: %s has been bookmarked
ru: %s помечено закладкой

en: %s is currently being used.
    Delete anyway?
ru: %s в настоящий момент используется.
    Все равно уничтожить?

en: %s is not a directory
ru: %s не является каталогом

en: %s is not a valid file name or does not exist.
ru: %s не является правильным именем файла, или не существует.

en: %s was born in the year %s in %s.
ru: %s родился(лась) в %s году в %s.

en: %s was born in the year %s.
ru: %s родился(лась) в %s году.

en: %s was born on %s in %s.
ru: %s родился(лась) %s в %s.

en: %s was born on %s.
ru: %s родился(лась) %s.

en: %s was removed from the family of %s
ru: %s был(а) удален(а) из семьи %s

en: %s was restored to the family of %s
ru: %s был(а) восстановлен(а) в семье %s

en: %s will be extracted as a nickname from %s
ru: %s будет выделено из %s в качестве краткого имени

en: %s will be extracted as a title from %s
ru: %s будет выделено из %s в качестве титула

en: %s: %s
    	Relationship: %s
ru: %s: %s
    	Отношение: %s

en: %s: unknown
ru: %s: неизвестно

en: (Recommended only for English)
ru: (Рекомендуется только для Английского языка)

en: (and|to|-)
ru: (и|до|-)

en: (from|between|bet|bet.)
ru: (с|между|меж.|меж.)

en: , and was buried in the year %s in %s.
ru: и был(а) похоронен(а) в %s  году в %s.

en: , and was buried in the year %s.
ru: и был(а) похоронен(а) в %s году.

en: , and was buried on %s in %s.
ru: и был(а) похоронен(а) %s в %s.

en: , and was buried on %s.
ru: и был(а) похоронен(а) %s.

en: - %s Born:
ru: - %s Родился(ась): %s

en: - %s Born: %s %s
ru: - %s Родился(ась): %s %s

en: - %s Born: %s %s Died: %s
ru: - %s Родился(ась): %s %s Умер(ла): %s

en: - %s Born: %s %s Died: %s %s
ru: - %s Родился(ась): %s %s Умер(ла): %s %s

en: - %s Born: %s Died: %s
ru: - %s Родился(ась): %s Умер(ла): %s

en: - %s Born: %s Died: %s %s
ru: - %s Родился(ась): %s Умер(ла): %s %s

en: - %s Died:
ru: - %s Умер(ла): %s

en: - %s Died: %s %s
ru: - %s Умер(ла): %s %s

en: 1 broken child/family link was fixed
ru: Была восстановлена 1 нарушенная семейная связь

en: 1 broken spouse/family link was fixed
ru: Была восстановлена 1 нарушенная семейная связь

en: 1 corrupted family relationship fixed
ru: Поправлено 1 нарушенное семейное отношение

en: 1 empty family was found
ru: Была найдена 1 пустая семья

en: 1 event record was modified
ru: Была изменена 1 событийная запись

en: 1 media object was referenced, but not found
ru: Не найден 1 из медиа-объектов с активной ссылкой

en: <b><i>Gallery</i></b>
ru: <b><i>Галерея</i></b>

en: <b><i>General</i></b>
ru: <b><i>Общее</i></b>

en: <b><i>Note</i></b>
ru: <b><i>Записка</i></b>

en: <b><i>References</i></b>
ru: <b><i>Ссылки</i></b>

en: <b>Active Person's Parents</b>
ru: <b>Родители Активного Лица</b>

en: <b>Active Person</b>
ru: <b>Активное Лицо</b>

en: <b>Add Children</b>
ru: <b>Добавить Детей</b>

en: <b>Add Person</b>
ru: <b>Добавить Лицо</b>

en: <b>Address Editor</b>
ru: <b>Редактор Адресов</b>

en: <b>Addresses</b>
ru: <b>Адреса<

en: <b>Alternate Name Editor</b>
ru: <b>Редактор Альтернативных Имен</b>

en: <b>Attribute Editor</b>
ru: <b>Редактор Атрибутов</b>

en: <b>Attributes</b>
ru: <b>Атрибуты</b>

en: <b>Birth</b>
ru: <b>Рождение</b>

en: <b>Children</b>
ru: <b>Дети</b>

en: <b>Death</b>
ru: <b>Смерть<

en: <b>Endowment</b>
ru: <b>Завещанное</b>

en: <b>Event Editor</b>
ru: <b>Редактор Событий</b>

en: <b>Events<
ru: <b>События</b>

en: <b>Family<
ru: <b>Семья</b>

en: <b>Father<
ru: <b>Отец</b>

en: <b>Gallery</b>
ru: <b>Галерея</b>

en: <b>Gender<
ru: <b>Пол</b>

en: <b>General</b>
ru: <b>Общее</b>

en: <b>Identification</b>
ru: <b>Идентификация</b>

en: <b>Image</b>
ru: <b>Изображение</b>

en: <b>Information</b>
ru: <b>Информация</b>

en: <b>Internet Addresses</b>
ru: <b>Адреса в Интернете</b>

en: <b>Internet</b>
ru: <b>Интернет</b>

en: <b>LDS Baptism</b>
ru: <b>LDS Крещение</b>

en: <b>Marriage Editor</b>
ru: <b>Редактор Браков</b>

en: <b>Marriage/Relationship Editor</b>
ru: <b>Редактор Браков/Отношений</b>

en: <b>Media</b>
ru: <b>Медиа</b>

en: <b>Modify Parents</b>
ru: <b>Изменить Родителей</b>

en: <b>Modify the Parents of %s</b>
ru: <b>Изменить Родителей для %s</b>

en: <b>Mother<
ru: <b>Мать</b>

en: <b>Names</b>
ru: <b>Имена</b>

en: <b>New Person</b>
ru: <b>Новое Лицо</b>

en: <b>No Addresses</b>
ru: <b>Нет Адресов</b>

en: <b>No Alternate Names</b>
ru: <b>Нет Альтернативных Имен</b>

en: <b>No Attributes</b>
ru: <b>Нет Атрибутов</b>

en: <b>No Events</b>
ru: <b>Нет Событий</b>

en: <b>Note</b>
ru: <b>Записка</b>

en: <b>Notes</b>
ru: <b>Записки</b>

en: <b>Open a Database</b>
ru: <b>Открыть Базу Данных</b>

en: <b>Open a database</b>
ru: <b>Открыть базу данных</b>

en: <b>Pedigree</b>
ru: <b>Родословная</b>

en: <b>People<
ru: <b>Люди</b>

en: <b>Places<
ru: <b>Места</b>

en: <b>Preferred Name</b>
ru: <b>Предпочитаемое Имя</b>

en: <b>Preview</b>
ru: <b>Предварительный Просмотр</b>

en: <b>Relationships</b>
ru: <b>Отношения</b>

en: <b>Sealed to Parents</b>
ru: <b>Приписан к Родителям</b>

en: <b>Source Editor</b>
ru: <b>Редактор Источников</b>

en: <b>Source Information</b>
ru: <b>Информация об Источниках</b>

en: <b>Source Reference Selection</b>
ru: <b>Выбор Ссылок на Источники</b>

en: <b>Sources</b>
ru: <b>Источники</b>

en: <b>Spouse Sealing</b>
ru: <b>Соединение Супругов</b>

en: <b>Spouse's Parents</b>
ru: <b>Родители Супруга</b>

en: <b>Spouse<
ru: <b>Супруг<

en: A legal or common-law relationship between a husband and wife
ru: Законные или гражданские отношения между мужем и женой

en: A4
ru: А4

en: Abandon Changes
ru: Оставить Изменения

en: Accept and close
ru: Принять и закрыть

en: Accept changes and close dialog
ru: Принять изменения и закрыть диалог

en: Active person's name and GRAMPS ID
ru: Имя и GRAMPS ID номер активного лица

en: Active person's name only
ru: Только имя активного лица

en: Add
ru: Добавить

en: Add Child - GRAMPS
ru: Добавить Ребенка - GRAMPS

en: Add New Person
ru: Добавить Новое Лицо

en: Add Person - GRAMPS
ru: Добавить Лицо - GRAMPS

en: Add Rule
ru: Добавить правило

en: Add Rule - GRAMPS
ru: Добавить Правило - GRAMPS

en: Add a Spouse or Create a New Relationship
ru: Добавить Супруга или Создать Новое Отношение

en: Add a new filter
ru: Добавить новый фильтр

en: Add a new spouse
ru: Добавить нового супруга

en: Add an internet reference about this person
ru: Добавить интернет-ссылку о данном лице

en: Add new event for this marriage
ru: Добавить новые события для данного брака

en: Address
ru: Адрес

en: Address Editor - GRAMPS
ru: Редактор Адресов - GRAMPS

en: Address Editor for %s
ru: Редактор Адресов для %s

en: Adds a new child to the selected family
ru: Добавляет нового ребенка к выделенной семье

en: Adds a new set of parents to the active person
ru: Добавляет активному лицу новый набор родителей

en: Adds a new set of parents to the selected spouse
ru: Добавляет новый набор родителей к выделенному супругу

en: Adds a spo
ru: Добавить супруга

en: Adopted
ru: Приемный

en: Adult Christening
ru: Крещение Взрослого

en: Advanced
ru: Продвинутый

en: Ahnentafel Report
ru: Таблица Предков

en: Ahnentafel Report for %s
ru: Таблица Предков для %s

en: Aids in the analysis of data by allowing the development of custom filters that can be applied to the database to find similar events
ru: Помогает в анализе данных путем обеспечения разработки специальных фильтров которые могут быть применены к базе данных для поиска сходных событий

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: All people
ru: Все люди

en: All rules must apply
ru: Все правила должны выполняться

en: Allow internal GRAMPS ID numbers to be edited
ru: Разрешить правку внутренних GRAMPS ID номеров

en: Allows all the events of a certain name to be renamed to a new name
ru: Разрешить переименование всех событий с определенным именем в другое имя

en: Allows you to customize the data in the boxes in the report
ru: Позволяет вам настроить данные в рамках в отчете

en: Alpha
ru: Альфа

en: Also Known
ru: Он(а) же

en: Alternate Birth
ru: Альтернативное Рождение

en: Alternate Calendar Support
ru: Поддержка Альтернативных Календарей

en: Alternate Death
ru: Альтернативная Смерть

en: Alternate Name Editor - GRAMPS
ru: Редактор Альтернативных Имен - GRAMPS

en: Alternate Name Editor for %s
ru: Редактор Альтернативных Имен для %s

en: Alternate Names
ru: Поменять Имена

en: Alternate Parents
ru: Поменять Родителей

en: Always display the LDS ordinance tabs
ru: Всегда показывать листы процедур LDS

en: An autosave file exists for %s.
    Should this be loaded instead of the last saved version?
ru: Существует авто-сохраненный файл для %s.
    Использовать его вместо последней сохраненной версии?

en: An established relationship between members of the same sex
ru: Устоявшиеся отношения между лицами одного пола

en: An unspecified relationship between a man and woman
ru: Отношения между мужчиной и женщиной не обозначены

en: Analysis and Exploration
ru: ныАнализ и Исследова

en: Ancestor Chart
ru: Карта Пред

en: Ancestor Chart for %s
ru: Карта Предков для %s

en: Ancestors of %s
ru: Предки %s

en: Annulment
ru: Аннулирова

en: April
ru: Апрель

en: Are you sure you want to abandon your changes?
ru: Вы уверены что вы хотите потерять ваши изменения?

en: Arrowhead Options
ru: Варианты Стрелки

en: At least one rule must apply
ru: Хотя бы одно правило должно выполняться

en: Attribute
ru: Атрибут

en: Attribute Editor - GRAMPS
ru: Редактор Атрибутов - GRAMPS

en: Attribute Editor for %s
ru: Редактор Атрибутов для %s

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: August
ru: Август

en: Author
ru: Автор

en: Author's Email
ru: Эл. Почта Автора

en: Automatically load last database
ru: Автоматически загружать последнюю базу данных

en: Autosave F
ru: Автоматически Сохранить Файл

en: Autosave interval (minutes)
ru: Интервал автосохранения (минуты)

en: s) | Backgro
ru[0]: Фон

en: Baptism
ru: Крещение

en: Bar Mitzvah
ru: Бар-Мицва

en: Bas Mitzvah
ru: Бат-Мицва

en: Base Report - GRAMPS
ru: Основной Отчет - GRAMPS

en: Below is a list of the nicknames and titles that GRAMPS can extract from the 
    current database. If you select 'Yes', GRAMPS will modify your database as 
    specified below. If you do not approve of these changes, you should select 
    'No', and your database will not be altered.
    
    Should the following changes be made?
ru: Ниже приведен список кратких имен и титулов которые GRAMPS может
    извлечь из текущей базы данных. Если вы выберете 'Да', GRAMPS
    изменит вашу базу данных в соответствии с нижеследующим. Если вы
    не одобряете эти изменения, выберете 'Нет' и ваша база данных не будет
    изменена.
    
    Произвести нижеследующие изменения?

en: Beta
ru: Бета

en: Birth
ru: Рождение

en: Birth Date
ru: Дата рожде

en: Birth Name
ru: Фамилия при Рождении

en: Birth Place
ru: Место Рождения

en: Birthday
ru: День Рожде

en: Blessing
ru: Благослове

en: Bold
ru: Жирный

en: Bookmark could not be set because no one was selected
ru: Невозможно поставить закладку поскольку никто не выбран

en: Borders
ru: Границы

en: Burial
ru: Захоронение

en: By default, all dates stored by GRAMPS use the Gregorian calendar. This
    is normally sufficient for most users. Support may be enabled for the Julian,
    French Republican, and Hebrew calendar. If you believe that you will need one or
    more of these alternate calendars, enable alternate calendar support.
ru: По умолчанию, GRAMPS хранит все даты используя Григорианский
    календарь. Обычно этого достаточно для большинства пользователей.
    Можно обеспечить поддержку для Юлианского, Французкого
    Республиканского и Еврейского календарей. Если вы считаете что вам
    понадобится один или более из этих альтернативных календарей,
    включите поддержку альтернативных календарей.

en: Calculate SoundEx code for the name
ru: Вычислить код SoundEx для данного имени

en: Calculates the relationship between two people
ru: Вычисляет отношение между двумя лицами

en: Calendars
ru: Календари

en: Cannot revert to a previous database, since one does not exist
ru: Не могу откатить к предыдущей базе данных так как ее не существует

en: Capitalize surnames
ru: Заглавные буквы для фамилий

en: Caste
ru: Каста

en: Cause
ru: Причина

en: Cause Of Death
ru: Причина Смерти

en: Census
ru: Перепись

en: Change Event Type of
ru: Поменять Типы Событий

en: Change Event Types - GRAMPS
ru: Поменять Типы Событий - GRAMPS

en: Change Global Media Object Properties
ru: Изменить Глобальные Свойства Медиа-Объекта

en: Change Global Media Object Properties - GRAMPS
ru: Изменить Глобальные Свойства Медиа-Объекта - GRAMPS

en: Change Local Media Object Properties
ru: Изменить Локальные Свойства Медиа-Объекта

en: Change Local Media Object Properties - GRAMPS
ru: Изменить Локальные Свойства Медиа-Объекта - GRAMPS

en: Changing the gender caused problems with marriage information.
    Please check the person's marriages.
ru: Изменение пола вызвало проблемы с брачной информацией.
    Пожалуйста, проверьте браки данного лица.

en: Check Integrity
ru: Проверить Целостность

en: Check and repair database
ru: Проверить и починить базу данных

en: Checks the database for integrity problems, fixing the problems that it can
ru: Проверяет базу данных на предмет целостности, по мере возможности исправляя ошибки

en: Child of %s and %s is:
ru: Ребенок %s и %s:

en: Children
ru: Дети

en: Children of %s and %s are:
ru: Дети %s и

en: Choose Child
ru: Выбрать Ребенка

en: Choose Child - GRAMPS
ru: Выбрать Ребенка - GRAMPS

en: Choose File
ru: Выбрать Файл

en: Choose Parents
ru: Выбрать Родителей

en: Choose Parents - GRAMPS
ru: Выбрать Родителей - GRAMPS

en: Choose Spo
ru: Выбрать Супруга

en: Choose Spouse - GRAMPS
ru: Выбрать Супруга - GRAMPS

en: Choose Spouse/Partner
ru: Выбрать Супруга/Партнера

en: Choose Spouse/Partner of %s
ru: Выбрать Супруга/Партнера для %s

en: Choose the HTML template
ru: Выбрать образец HTML

en: Choose the Parents of %s
ru: Выбрать Родителей для %s

en: Choose the direction that the arrows point.
ru: Выбрать направление стрелок.

en: Christening
ru: ытийПом

en: Church Par
ru: нять Типы Событи

en: City
ru:  - GR

en: City/County
ru: MPSИзмени

en: Close Window
ru: лобальные Св

en: Close window when complete
ru: йства Медиа-ОбъектаИзменить

en: Color
ru: лоба

en: Colorize Graph
ru: ьные Свойства М

en: Combination of mother's and father's surname
ru: диа-Объекта - GRAMPSИзменить Лок

en: Comment
ru: льные Свой

en: Comments
ru: тва Медиа-

en: Compare individual events
ru: бъектаИзменить Локальные Свойс

en: Complete
ru: ва Медиа-

en: Complete Individual Report
ru: бъекта - GRAMPSИзменение п

en: Confidence
ru: ла вызвало

en: Confirmation
ru: тьКонфирма

en: Convert to local copy
ru: Преобразовать в локальную копию

en: Copies the object into the database
ru: Копирует объект в базу данных

en: Copyright
ru: Копирайт (Copyright)

en: Could not create %s
ru: Не смогла создать %s

en: Could not create a thumbnail for %s
ru: Не смогла создать пиктограмму для %s

en: Could not create a thumbnail for %s
    The file has been moved or deleted
ru: Не смогла создать поктограмму для %s
    Файл был перемещен или уничтожен

en: Could not create the directory : %s
ru: Не смогла создать каталог : %s

en: Could not import %s
ru: Не смогла импортировать %s

en: Could not import %s
    The file has been moved or deleted
ru: Не смогла импортировать %s
    Файл был перемещен или уничтожен

en: Could not load image file %s
ru: Не смогла загрузить файл изображения %s

en: Could not open %s
ru: Не смогла открыть %s

en: Could not open %s
    Using the default template
ru: Не смогла открыть %s
    Использую образец по умолчанию

en: Could not replace %s
ru: Не смогла заменить %s

en: Country
ru: Страна

en: Counts number of ancestors of selected person
ru: Вычисляет число предков выделенного лица

en: County
ru: Область/Район/Уезд

en: Create a GENDEX index
ru: Создать индекс GENDEX

en: Create a New XML Database
ru: Создать Новую Базу Данных XML

en: Create a New ZODB Database
ru: Создать Новую Базу Данных ZODB

en: Create a new address from the above data
ru: Создать новый адрес используя вышеприведенные данные

en: Create a new attribute for this marriage
ru: Создать новый атрибут для данного брака

en: Create a new attribute from the above data
ru: Создать новый атрибут из вышеприведенных данных

en: Create a new event from the above data
ru: Создать новое событие из вышеприведенных данных

en: Create an alternate name for this person
ru: Создать альтернативное имя для данного лица

en: Created by
ru: Создание:

en: Creates a family group report, showing information on a set of parents and their children.
ru: Создает отчет о семейной группе показывающий информацию о нескольких родителях и их детях

en: Creates a new attribute from the above data
ru: Создает новый атрибут из вышеприведенных данных

en: Creates a new object attribute from the above data
ru: Создает новый атрибут объекта из вышеприведенных данных

en: Creating Web Pages
ru: Создаю Web Страницы

en: Cremation
ru: Кремация

en: Custom Filter Editor
ru: Редактор Фильтров По Заказу

en: Custom Filters
ru: Фильтры По Заказу

en: Customizat
ru: Настройки

en: DD-MM-YYYY
ru: ДД-ММ-ГГГГ

en: DD. Month Year
ru: ДД. Месяц

en: DD.MM.YYYY
ru: ДД.ММ.ГГГГ

en: DD/MM/YYYY
ru: ДД/ММ/ГГГГ

en: DD/MM/YYYY (European)
ru: ДД/ММ/ГГГГ (Европейский)

en: DD/MM/YYYY, DD.MM.YYYY, or DD-MM-YYYY
ru: ДД/ММ/ГГГГ, ДД.ММ.ГГГГ, или ДД-ММ-ГГГГ

en: Data Guess
ru: Угадывание Данных

en: Data was modified. Are you sure you want to abandon your changes?
ru: Данные были изменены. Вы уверены что вы хотите потерять ваши изменения?

en: Database
ru: База Данных

en: Database Processing
ru: Обработка Базы Данных

en: Database Summary
ru: Итоги Базы Данных

en: Database Summary - GRAMPS
ru: Итоги Базы Данных - GRAMPS

en: Database Verify
ru: Проверить Базу Данных

en: Database Verify - GRAMPS
ru: Проверить Базу Данных - GRAMPS

en: Database name:
ru: Имя базы данных:

en: Date
ru: Дата

en: Date Format
ru: Форматы Дат

en: Dates and Calendars
ru: Даты и Календари

en: Day MON Year
ru: День МЕС Год

en: Death
ru: Смерть

en: Death Date
ru: Дата Смерти

en: Death Place
ru: Место Смерти

en: December
ru: Декабрь

en: Default Template
ru: Образец по умолчанию

en: Default Web Site directory
ru: Каталог Web сайтов по умолчанию

en: Default database directory
ru: Каталог базы данных по умолчанию

en: Default report directory
ru: Каталог отчетов по умолчанию

en: Define Fil
ru: Определить Фильтр

en: Define Filter - GRAMPS
ru: Определить Фильтр - GRAMPS

en: Degree
ru: Степень

en: Delete
ru: Уничтожить

en: Delete Obj
ru: Уничтожить Объект

en: Delete Parents
ru: Уничтожить Родителей

en: Delete Per
ru: Уничтожить Лицо

en: Delete Place
ru: Уничтожить Место

en: Delete Sou
ru: Уничтожить Источник

en: Delete Spo
ru: Уничтожить Супруга

en: Delete selected event
ru: Уничтожить выделенное событие

en: Delete selected name
ru: Уничтожить выделенное имя

en: Delete selected reference
ru: Уничтожить выделенную ссылку

en: Delete the selected address
ru: Уничтожить выделенный адрес

en: Delete the selected attribute
ru: Уничтожить выделенный атрибут

en: Delete the selected event
ru: Уничтожть выделенное событие

en: Delete the selected filter
ru: иеУничтожить выделенный фил

en: Deletes the selected child from the selected family
ru: Удаляет выделенного ребенка от выделенной семьи

en: Deletes the selected parents from the active person
ru: Удаляет выделенных родителей от активного лица

en: Deletes the selected parents from the selected spouse
ru: Удаляет выделенных родителей от выделенного супруга

en: Descendant Browser
ru: Просмотр Потомков

en: Descendant Browser - GRAMPS
ru: Просмотр Потомков - GRAMPS

en: PS | Descendant Families of
ru[0]: Семьи Потомков %s

en: Descendant Graph
ru: Граф Потом

en: Descendant Graph for %s
ru: Граф Потомков для %s

en: Descendant Report
ru: Отчет о Потомках

en: Descendant Report for %s
ru: Отчет о Потомках для %s

en: Descendants - Ancestors
ru: Потомки - Предки

en: Descendants -> Ancestors
ru: Потомки -> Предки

en: Descendants <- Ancestors
ru: Потомки <- Предки

en: Descendants <-> Ancestors
ru: Потомки <-> Предки

en: Descendants of %s
ru: Потомки %s

en: Description
ru: Описание

en: Detailed Ancestral Report
ru: Подробный Отчет о Предках

en: Detailed Ancestral Report for %s
ru: Подробный Отчет о Предках для %s

en: Detailed Descendant Report
ru: Подробный Отчет о Потомках

en: Detailed Descendant Report for %s
ru: Подробный Отчет о Потомках для %s

en: Details
ru: Подробности

en: Determining Possible Merges
ru: Определяю Возможные Слияния

en: Direct Descendants of %s
ru: Прямые Потомки %s

en: Directory
ru: Каталог

en: Disconnected individuals
ru: Не связанные лица

en: Display
ru: Дисплей

en: Display Format
ru: Формат дисплея

en: Display Formats
ru: Форматы Вывода

en: Display global properties editor when object is dropped
ru: Выводить редактор глобальных свойств когда объект отпущен

en: Display icons and text
ru: Показывать пиктограммы и текст

en: Display local properties editor when object is dropped
ru: Выводить редактор локальных свойств когда объект отпущен

en: Display only icons
ru: Показывать только пиктограммы

en: Display only text
ru: Показывать только текст

en: Display people matching the filter
ru: Показать лиц соответствующих фильтру

en: Divorce
ru: Развод

en: Divorce Filing
ru: Заявление о Разводе

en: Do not compress XML data file
ru: Не сжимать XML файл данных

en: Do not include comments and text in source information
ru: Не включать комментарии и текст в информацию об источнике

en: Do not include records marked private
ru: Не включать записи помеченные как личные

en: Do not make a local copy
ru: Не делать локальной копии

en: Do not use images
ru: Не использовать изображения

en: Do not use images for living people
ru: Не использовать изображения живущих лиц

en: Do you really wish to delete %s?
ru: Вы действительно хотите уничтожить %s?

en: Do you want to close the current database and create a new one?
ru: Вы хотите закрыть текущую базу данных и создать новую?

en: Do you wish to abandon your changes and revert to the last saved database?
ru: Вы хотите потерять ваши изменения и откатить к последней сохраненной базе данных?

en: Do you wish to remove %s as a spouse?
ru: Вы хотите удалить %s в качестве супруга?

en: Do you wish to remove the selected parents?
ru: Вы хотите удалить выделенных родителей?

en: Do you wish to set %s as the home person?
ru: Вы хотите выбрать %s в качестве лица по умолчанию?

en: Document Styles
ru: Стили Документов

en: Document Styles - GRAMPS
ru: Стили Документов - GRAMPS

en: Double click will edit the selected source
ru: Двойной щелчок будет редактировать выделенный источник

en: Double clicking will make %s the active person
ru: Двойной щелчок сделает %s активным лицом

en: Double-click to edit the relationship information
ru: Двойной щелчок редактирует информацию об отношении

en: Double-click to edit the selected parents
ru: Двойной щелчок редактирует выделенных родителей

en: Drag and Drop from an External Source
ru: Переноска Мышью из Внешнего Источника

en: Drag and Drop from an Internal Source
ru: Переноска Мышью из Внутреннего Источника

en: Edit
ru: Правка

en: Edit Bookmarks
ru: Правка Закладок

en: Edit Note
ru: Прака Запи

en: Edit Object Properties
ru: Правка Свойств Объекта

en: Edit Person - GRAMPS
ru: Правка Лиц - GRAMPS

en: Edit marriage information
ru: Правка брачной информации

en: Edit the selected filter
ru: Изменить выделенный фильтр

en: Edit with the GIMP
ru: Правка в G

en: Education
ru: Образование

en: Eighteenth
ru: Восемнадца

en: Eighth
ru: Восьмое

en: Elected
ru: Избран(а)

en: Eleventh
ru: Одиннацатое

en: Emigration
ru: Эмиграция

en: Enable LDS Ordinance Support
ru: Включить Поддержку Процедур LDS

en: Enable autocompletion
ru: Включить автодополнение

en: Enable support for alternate calendars
ru: Включить поддержку альтернативных календарей

en: Encoding
ru: Кодировка

en: Engagement
ru: Помолвка

en: Enter miscellaneous relevant data and documentation
ru: Редактировать различные связянные данные и документацию

en: Enter/modify notes regarding this name
ru: Ввести/изменить записки касающиеся этого имени

en: Entire Database
ru: Вся база данных

en: Entry Form
ru: Форматы Вв

en: Error
ru: Ошибка

en: Error copying %s
ru: Ошибка при копировании %s

en: Error creating the thumbnail : %s
ru: Ошибка при чтении пиктограммы : %s

en: Error reading %s
ru: Ошибка при чтении %s

en: Error saving stylesheet
ru: Ошибка при сохранении стилевого листа

en: Event
ru: Событие

en: Event Comparison
ru: Сравнение Событий

en: Event Comparison - GRAMPS
ru: Сравнение Событий - GRAMPS

en: Event Editor - GRAMPS
ru: Редактор Событий - GRAMPS

en: Event Type
ru: Тип События

en: Everyone
ru: Кто угодно

en: Exactly one rule must apply
ru: Ровно одно правило должно выполняться

en: Exactly two people must be selected to perform a merge
ru: Ровно два лица должны быть выделены чтобы произвести слияние

en: Exactly two places must be selected to perform a merge
ru: Ровно два места должны быть выделены чтобы произвести слияние

en: Exchange the current spouse with the active person
ru: Поменять текущего супруга с активным лицом

en: Export GED
ru: Экспорт GEDCOM

en: Export GEDCOM file
ru: Экспорт GEDCOM файла

en: Export GRAMPS package
ru: Экспорт пакета GRAMPS

en: Export GRAMPS package - GRAMPS
ru: Экспорт пакета GRAMPS - GRAMPS

en: Export PAF for PalmOS file
ru: Экспорт PAF файл для PalmOS

en: Export to GEDCOM
ru: Экспорт в GEDCOM

en: Export to GRAMPS package
ru: Экспорт в пакет GRAMPS

en: Extract information from names
ru: Выделить информацию из имен

en: Facts and Events
ru: Факты и События

en: Failed to load the module: %s
ru: Не смогла загрузить модуль: %s

en: Failure writing %s, original file restored
ru: Ошибка при записи %s, первоначальный файл восстановлен

en: Families
ru: Семьи

en: Families will show up as circles, linked to parents and children.
ru: Семьи будут показаны кругами, связанными с родителями и детьми.

en: Family
ru: Семья

en: Family Attribute
ru: Семейный Атрибут

en: Family Attributes
ru: Семейные Атрибуты

en: Family Event
ru: Семейное Событие

en: Family Eve
ru: Семейные События

en: Family Group Report
ru: Отчет о Семейной Группе

en: Family Group Report for %s
ru: Отчет о Семейной Группе для %s

en: Family Information
ru: Семейная Информация

en: Family Tree Index
ru: Индкс Семейного Дерева

en: Father
ru: Отец

en: Father's relationship to child
ru: Отношение отца к ребенку

en: Father's surname
ru: Фамилия Отца

en: February
ru: Февраль

en: Female
ru: Женщина

en: Females
ru: Женщины

en: Fifteenth
ru: Пятнадцатое

en: Fifth
ru: Пятое

en: File
ru: Файл

en: File extension
ru: Расширение файла

en: Filename
ru: Имя Файла

en: Filter
ru: Фильтр

en: Filter Name
ru: Название Фильтра

en: Find
ru: Поиск

en: Find Media Object
ru: Найти Медиа-Объект

en: Find Person
ru: Найти Лицо

en: Find Place
ru: Найти Место

en: Find Source
ru: Найти Источник

en: Find possible duplicate people
ru: Найти возможные дубликаты лиц

en: Find...
ru: Найти...

en: First
ru: Первое

en: First Communion
ru: Первое Причастие

en: First Person
ru: Первое Лицо

en: Firstname Surname
ru: Имя Фамилия

en: Font Options
ru: Параметры Шрифта

en: Format
ru: Формат

en: Foster
ru: Воспитанник

en: Fourteenth
ru: Четырнадца

en: Fourth
ru: Четвертое

en: French
ru: Французский

en: French Republican
ru: Французский Республиканский

en: Full Family Chart
ru: Полная Семейная Карта

en: Full Family Chart for %s
ru: Полная Семейная Карта для %s

en: GEDCOM Exp
ru: GEDCOM Экспорт

en: GEDCOM Imp
ru: Импорт GED

en: GEDCOM Import Progress
ru: Прогресс Импорта GEDCOM

en: GEDCOM Import Status
ru: Статус Импорта GEDCOM

en: GEDCOM Read Progress
ru: Прогресс Чтения GEDCOM

en: GEDCOM file ended unexpectedly
ru: Файл GEDCOM неожиданно закончился

en: GNU Free Documentation License
ru: Свободная Лицензия для Документации GNU

en: GRAMPS (Genealogical Research and Analysis Management Programming System) is a personal genealogy program.
ru: GRAMPS (Генеалогическая Система Программирования Исследований и Управления Анализом) является персональной генеалогической программой.

en: GRAMPS ID
ru: GRAMPS ID номер

en: GRAMPS ID link URL
ru: URL номера GRAMPS ID

en: GRAMPS ID prefixes
ru: Префиксы GRAMPS ID номеров

en: GRAMPS ID value was not changed.
ru: Значение GRAMPS ID не было изменено.

en: GRAMPS Preferences
ru: Настройки GRAMPS

en: GRAMPS _Home Page
ru: Домашняя Страница GRAMPS

en: GRAMPS _Mailing Lists
ru: Списки Рассылки GRAMPS

en: GRAMPS has encountered an internal error.
    Please copy the message below and post a bug report
    at http://sourceforge.net/projects/gramps or send an
    email message to gramps-bugs@lists.sourceforge.net
ru: GRAMPS столкнулась с внутренней ошибкой.
    Пожалуйста, скопируйте нижеследующее сообщение
    и пошлите отчет об ошибке по адресу
    http://sourceforge.net/projects/gramps или пошлите сообщение
    по эл. почте по адресу gramps-users@lists.sourceforge.net

en: GRAMPS has support for LDS Ordinances, which are special
    event types related to the Church of Jesus Christ of Latter Day Saints.
    
    You may choose to either enable or disable this support. You may
    change this option in the future in the Preferences dialog.
ru: GRAMPS поддерживает Процедуры LDS, которые являются
    специальными типами событий связанных с Церковью Иисуса
    Христа Святых Последних Дней.
    
    Вы можете включить или выключить эту поддержку. Вы можете
    изменить эту настройку в будущем в диалоге Настройки.

en: GRAMPS internal IDs
ru: Внутренние GRAMPS ID номера

en: GRAMPS is an Open Source project. Its success 
    depends on the users. User feedback is important. 
    Please join the mailing lists, submit bug reports,
    suggest improvements,  and see how you can 
    contribute.
    
    Please enjoy using GRAMPS.
ru: GRAMPS является проектом Открытого Кода
    (Open Source project). Успех проекта завист от
    его пользователей. Вклад пользователей важен.
    Пожалуйста, подписывайтесь на списки рассылки,
    присилайте сообщения об ошибках, предлагайте
    улучшения и думайте, как вы можете внести
    свой вклад.
    
    Наслаждайтесь, используя GRAMPS.

en: GRAMPS package export
ru: Экспорт пакета GRAMPS

en: Gallery
ru: Галерея

en: Gender
ru: Пол

en: General
ru: Общее

en: General Information
ru: Общая Информация

en: Generate HTML reports - GRAMPS
ru: Создать HTML отчеты - GRAMPS

en: Generate SoundEx codes
ru: Генерирует коды SoundEx

en: Generate Web Site
ru: Генерировать Web сайт

en: Generate reports
ru: Генерировать Отчеты

en: Generates SoundEx codes for names
ru: Генерирует коды SoundEx для имен

en: Generates a list of descendants of the active person
ru: Генерирует список потомков активного лица

en: Generates a timeline graph.
ru: Генерирует график временной линии

en: Generates relationship graphs, currently only in GraphViz format. GraphViz (dot) can transform the graph into postscript, jpeg, png, vrml, svg, and many other formats. For more information or to get a copy of GraphViz, goto http://www.graphviz.org
ru: Генерирует графы отношений, в настоящий момент только в формате GraphViz. GraphViz (точка) может преобразовать граф в форматы postscript, jpeg, png, vrml, svg и многие другие форматы. Для дополнительной информации, или для получения копии GraphViz, посетите http://www.graphviz.org

en: Generates web (HTML) pages for individuals, or a set of individuals.
ru: Создает web (HTML) страницы дла отдельных лиц или для групп лиц.

en: Generation %d has %d individuals.
ru: Поколение %d насчитывает %d лиц.

en: Generation %d has 1 individual.
ru: Поколение %d насчитывает 1 лицо.

en: Generations
ru: Поколения

en: Getting Started
ru: Первые Шаги

en: Getting Started - GRAMPS
ru: Первые Шаги - GRAMPS

en: Given Name
ru: Имя

en: Go
ru: Пойти

en: Go to Bookmark
ru: Пойти к Закладке

en: Go to this web page
ru: Пойти на данную web-страницу

en: Graduation
ru: Выпуск

en: Gramps - Ahnentafel Report
ru: Gramps - Таблица Предков

en: GraphViz Options
ru: Параметры GraphViz

en: GraphViz can create very large graphs by spreading the graph across a rectangular array of pages. This controls the number pages in the array horizontally.
ru: GraphViz может создавать очень большие графы распространяя их на прямоугольный массив страниц. Это контроль числа страниц по горизонтали.

en: GraphViz can create very large graphs by spreading the graph across a rectangular array of pages. This controls the number pages in the array vertically.
ru: GraphViz может создавать очень большие графы распространяя их на прямоугольный массив страниц. Это контроль числа страниц по вертикали.

en: Graphical Reports
ru: Графические Отчеты

en: Graphviz F
ru: Graphviz Ф

en: Gregorian
ru: Григорианс

en: HTML Options
ru: Параметры HTML

en: Has a common ancestor with
ru: Имеет общего предка с

en: Has a name
ru: С именем

en: Has the Id
ru: С ID номером

en: Has the bi
ru: Родившийся

en: Has the de
ru: Умерший

en: Has the family attribute
ru: С семейным атрибутом

en: Has the family event
ru: С семейным событием

en: Has the personal attribute
ru: С личным атрибутом

en: Has the personal event
ru: С личным событием

en: Has the relationships
ru: В отношениях

en: He
ru: Он

en: He died in the year %s
ru: Он умер в %s году

en: He died in the year %s in %s
ru: Он умер в %s году в %s

en: He died on
ru: Он умер %s

en: He died on %s in %s
ru: Он умер %s in %s

en: Hebrew
ru: Еврейский

en: Hide people not likely to be a child of this family
ru: Спрятать лиц с малой вероятностью являющимися детьми в этой семье

en: High
ru: Высокая

en: gh | H
ru[0]: Домой

en: Husband
ru: Муж

en: ID
ru: ID Номер

en: ID Number
ru: ID номер

en: Icelandic style
ru: Исландский стиль

en: Identification Number
ru: Идентификационный Номер

en: Image subdirectory
ru: Каталог изображений

en: Immigration
ru: Иммиграция

en: Import Complete: %d seconds
ru: Имопрт Завершен: %d секунд

en: Import from GEDCOM
ru: Импорт из GEDCOM

en: Import from GRAMPS
ru: Импорт из GRAMPS

en: In order to create valid GEDCOM files, the following information
    needs to be entered. If you do not plan to generate GEDCOM 
    files, you may leave it blank.
ru: Для создания правильных GEDCOM файлов необходимо
    ввести следующую информацию. Если вы не планируете
    создание GEDCOM файлов, то можете оствить эту часть
    незаполненной.

en: Include Birth and Death Dates
ru: Включить Даты Рождения и Смерти

en: Include Source Information
ru: Включить Информацию об Источнике

en: Include URLs
ru: Включить URL

en: Include a URL in each graph node so that PDF and imagemap files can be generated that contain active links to the files generated by the 'Generate Web Site' report.
ru: Включить URL в каждую вершину графа так, чтобы можно было создать PDF и imagemap файлы с активными линками на файлы созданные отчетом 'Генерировать Web Сайт'

en: Include a link to the index page
ru: Поставить линк к главной странице

en: Include the GRAMPS ID in the report
ru: Включить ID номер в отчет

en: Include the years that the individual was born and/or died in the graph node labels.
ru: Включить года рождения/смерти лица в метки вершин графа.

en: Indicate non-birth relationships with dashed lines
ru: Показывать пунктиром отношения не являющиеся рождением

en: Individual Attributes
ru: Индивидуальные Атрибуты

en: Individual Events
ru: Индивидуальные События

en: Individual Facts
ru: Индивидуальные Факты

en: Individual Names
ru: Индивидуальные Имена

en: Individual Summary
ru: Индивидуальные Итоги

en: Individual Summary for %s
ru: Индивидуальные Итоги для %s

en: Individuals
ru: Лица

en: Individuals missing birth dates
ru: Лица с отсутствующими датами рождения

en: Individuals with incomplete names
ru: Лица с неполными именами

en: Individuals with media objects
ru: Лица с медиа-объектами

en: Information
ru: Информация

en: Interactive descendant browser
ru: Интерактивный просмотр потомков

en: Internal Error - GRAMPS
ru: Внутренняя Ошибка - GRAMPS

en: Internet
ru: Интернет

en: Internet Address Editor
ru: Редактор Интернет-Адресов

en: Internet Address Editor - GRAMPS
ru: Редактор Интернет-Адресов - GRAMPS

en: Internet Address Editor for %s
ru: Редактор Интернет-Адресов для %s

en: Internet Addresses
ru: Адреса в Интернете

en: Invalid move. Children must be ordered by birth date.
ru: Невозможная операция. Дети должны быть упорядочены по дате рождения.

en: Invert
ru: Обратить

en: Invoke birth event editor
ru: Вызвать редактор событий рождения

en: Invoke death event editor
ru: Вызвать редактор событий смерти

en: Is a descendant family member of
ru: Является членом семьи потомка

en: Is a descendant of
ru: Является потомком

en: Is a female
ru: Является женщиной

en: Is a male
ru: Является мужчиной

en: Is an ancestor of
ru: Предок

en: Islamic
ru: Исламский

en: Italic
ru: Курсив

en: January
ru: Январь

en: Julian
ru: Юлианский

en: July
ru: Июль

en: June
ru: Июнь

en: Keep other birth event as an alternate birth event
ru: Сохранить другое событие рождения в качестве альтернативного события рождения

en: Keep other death event as an alternate death event
ru: Сохранить другое событие смерти в качестве альтернативного события смерти

en: Keep other name as an alternate name
ru: Сохранить другое имя в качестве альтернативного имени

en: LDS Extensions
ru: Расширения LDS

en: Landscape
ru: Горизонтал

en: Latitude
ru: Широта

en: Left & Right Margins
ru: Левое и Правое Поля

en: Left Margin
ru: Левое Поле

en: Letter
ru: Письмо

en: List child
ru: Перечислить Детей

en: List display options
ru: Перечислить параметры вывода

en: List exceptions to assertions or checks about the database
ru: Перечислить исключения в проверках базы данных

en: Loading %s ...
ru: Загружаю  %s ...

en: Loading %s
ru: Загружаю %s...

en: Local Filt
ru: Локальные Фильтры

en: Location Editor
ru: Редактор Местоположений

en: Location Editor for %s
ru: Редактор Местоположений для %s

en: Longitude
ru: Долгота

en: Low
ru: Низкая

en: MM-DD-YYYY
ru: ММ-ДД-ГГГГ

en: MM.DD.YYYY
ru: ММ.ДД.ГГГГ

en: MM/DD/YYYY
ru: ММ/ДД/ГГГГ

en: MM/DD/YYYY (United States)
ru: ММ/ДД/ГГГГ (Американский)

en: MM/DD/YYYY, MM.DD.YYYY, or MM-DD-YYYY
ru: ММ/ДД/ГГГГ, ММ.ДД.ГГГГ, или ММ-ДД-ГГГГ

en: MON Day, Y
ru: МЕС День,

en: Make Local Copy
ru: Сделать Локальную Копию

en: Make a local copy when the object is dropped
ru: Делать локальную копию когда объект отпущен

en: Make a reference to the object when the object is dropped
ru: Делать ссылку на объект когда объект отпущен

en: Make the active person's family the active family
ru: Сделать семью активного лица активной семьей

en: Make the default person the active person
ru: Сделать лицо по умолчанию активным лицом

en: Make the selected child the active person
ru: Сделать выделенного ребенка активным лицом

en: Make the selected name the preferred name
ru: Сделать выделенное имя предпочитаемым именем

en: Make the selected spouse's family the active family
ru: Сделать семью выделенного супруга активной семьей

en: Male
ru: Мужчина

en: Males
ru: Мужчины

en: Males will be outlined in blue, females will be outlined in pink.  If the sex of an individual is unknown it will be outlined in black.
ru: Мужчины будут выделенны синим цветом, женщины будут выделены розовым цветом. Если пол лица неизвестен, то будет использован черный цвет.

en: March
ru: Март

en: Marriage
ru: Брак

en: Marriage Contract
ru: Брачный Контракт

en: Marriage Editor - GRAMPS
ru: Редактор Браков - GRAMPS

en: Marriage License
ru: Свидетельство о Браке

en: Marriage Settlement
ru: Брачное Соглашение

en: Marriage/Relationship Editor - GRAMPS
ru: Редактор Браков/Отношений - GRAMPS

en: Marriages/Children
ru: Браки/Дети

en: Married
ru: Женаты

en: Married Name
ru: Фамилия в Браке

en: Match Threshold
ru: Степень Порога Соответствия

en: Matches the filter named
ru: Соответствует фильтру с именем

en: Maximum age
ru: Наибольший возраст

en: Maximum age to bear a child
ru: Наибольший возраст для рождения ребенка

en: Maximum age to father a child
ru: Наибольший возраст чтобы стать отцом

en: Maximum age to marry
ru: Наибольший возраст для вступления в брак

en: Maximum husband-wife age difference
ru: Наибольшая разница в возрасте между мужем и женой

en: Maximum number of children
ru: Наибольшее число детей

en: Maximum number of consecutive years of widowhood
ru: Наибольшее число лет подряд во вдовстве

en: Maximum number of spouses for a person
ru: Наибольшее число супругов для лица

en: Maximum number of years between children
ru: Наибольшая разница в возрасте детей

en: Maximum span of years for all children
ru: Наибольшее разница в возрасте между всеми детьми

en: May
ru: Май

en: Media
ru: Медиа

en: Media Object
ru: Медиа-Объе

en: Media Obje
ru: Медиа-Объе

en: Medical Information
ru: Медицинская информация

en: Medium
ru: Средняя

en: Men
ru: Мужчины

en: Merge
ru: Слить

en: Merge List - GRAMPS
ru: Слить Список - GRAMPS

en: Merge People
ru: Слить Людей

en: Merge People - GRAMPS
ru: Слить Людей - GRAMPS

en: Merge Places - GRAMPS
ru: Слить Места - GRAMPS

en: Merge and Close
ru: Слить и Закрыть

en: Merge and Edit
ru: Слияние и Правка

en: Military Service
ru: Воинская Служба

en: Minimum age to bear a child
ru: Наименьший возраст для рождения ребенка

en: Minimum age to father a child
ru: Наименьший возраст чтобы стать отцом

en: Minimum age to marry
ru: Наименьший возраст для вступления в брак

en: Missing Media Objects
ru: Отсутствующие Медиа-Объекты

en: Modify Parents - GRAMPS
ru: Изменить Родителей - GRAMPS

en: Month Day, Year
ru: Месяц День, Год

en: Mother
ru: Мать

en: Mother's relationship to child
ru: Отношение матери к ребенку

en: Multiple
ru: Множествен

en: Name
ru: Имя

en: Name :
ru: Имя :

en: Name Format
ru: Форматы Имен

en: Name and Title Extraction Tool
ru: Инструмент Извлечения Имен и Титулов

en: Name and Title Extraction Tool - GRAMPS
ru: Инструмент Извлечения Имен и Титулов - GRAMPS

en: Name used to generate SoundEx code
ru: Имя использованное для вычисления кода SoundEx

en: Names that contain a substring
ru: Имена содержащие подстроку

en: Names that match a regular expression
ru: Имена удлвлетворяющие регулярному выражению

en: Names with same SoundEx code as ...
ru: Лица с таки же кодом SoundEx как ...

en: Names with the specified SoundEx code
ru: Лица с данным кодом SoundEx

en: National Origin
ru: Национальное Происхождение

en: Naturalization
ru: Натурализа

en: Neither %s nor %s are directories
ru: Ни %s ни %s не являются каталогами

en: New Database
ru: Новая База Данных

en: New Relationship
ru: Новое Отношение

en: Nick Name
ru: Краткое Имя

en: Nineteenth
ru: Деватнадца

en: Ninth
ru: Девятое

en: No Attribu
ru: Нет Атрибу

en: No Comment Provided
ru: Комментарий Отсутствует

en: No Copyright
ru: Нет Копирайта (No Copyright)

en: No default format
ru: Нет формата по умолчанию

en: No default/home person has been set
ru: Лицо по умолчанию не было выбрано

en: No definition available
ru: Нет определения

en: No description
ru: Нет описания

en: No description was provided
ru: Не было предоставлено описания

en: No errors were found
ru: Ошибки не найдены

en: No legal or common-law relationship between man and woman
ru: Никаких законных или гражданских отношений между мужчиной и женщиной

en: No matches were found
ru: Не найдено соответствий

en: No spouse has been defined for the current relationship.
    
    You can either define the spouse of the current relationship
    or create a new relationship.
ru: В текущем отношении не определен супруг.
    
    Вы можете либо определить супруга в текущем отношении,
    либо создать новое отношение.

en: No titles or nicknames were found
ru: Титулы или краткие имена не были найдены

en: Nobility Title
ru: Дворянский Титул

en: Non-birth relationships will show up as dashed lines in the graph.
ru: Отношения не являющиеся рождением будут изображены на графе пунктиром

en: None
ru: Нет

en: Normal
ru: Нормальная

en: Note
ru: аяЗапи

en: Notes
ru: Записки

en: Notes for %s
ru: Записки для %s

en: November
ru: Ноябрь

en: Number of Children
ru: Количество Детей

en: en | Number of Err
ru[0]: Число Ошибок

en: Number of Families
ru: Число Семей

en: Number of Horizontal Pages
ru: Число Горизонтальных Страниц

en: Number of Marriages
ru: Количество Браков

en: Number of People
ru: Число Людей

en: Number of Relationships
ru: Число Отношеий

en: Number of Vertical Pages
ru: Число Вертикальных Страниц

en: Number of ancestors
ru: Число пред

en: Number of ancestors of "%s" by generation
ru: Количество предков "%s" по поколениям

en: Number of families
ru: Количество семей

en: Number of individuals
ru: Количество лиц

en: Number of unique media objects
ru: Число уникальных медиа-объектов

en: Numerical Date Formats
ru: Численные Форматы Дат

en: Object Type
ru: Тип Объекта

en: Occupation
ru: Профессия

en: October
ru: Октябрь

en: Open
ru: Открыть

en: Open File
ru: Открыть Файл

en: Open a Database - GRAMPS
ru: Открыть Базу Данных - GRAMPS

en: Open a GRAMPS Database
ru: Открыть Базу Данных GRAMPS

en: Open a database - GRAMPS
ru: Открыть базу данных - GRAMPS

en: Open an Existing Database
ru: Открыть Существующую Базу Данных

en: Open in %s
ru: Открыто в

en: OpenOffice Spreadsheet
ru: Таблица OpenOffice

en: Options
ru: Параметры

en: Ordination
ru: Назначение

en: Orientation
ru: Ориентация

en: Other
ru: Другое

en: Other Name
ru: Другая Фамилия

en: Other Names
ru: Другие Имена

en: Output For
ru: Выходной Формат

en: PAF for PalmOS Export
ru: Экспорт PAF для PalmOS

en: Padding
ru: Запас

en: Page Count
ru: Нумерация Страниц

en: Page break between generations
ru: Новая страница между поколениями

en: Paper Opti
ru: Параметры Бумаги

en: Paragraph Options
ru: Параметры Абзаца

en: Paragraph Style
ru: Стиль Абза

en: Parent
ru: Родитель

en: Parents
ru: Родители

en: Parents' relationship to each other
ru: Отношение родителей между собой

en: Partners
ru: Партнеры

en: Path
ru: Путь

en: Pedigree
ru: Родословная

en: People
ru: Люди

en: People who have an event type of ...
ru: Лица с событиями типа ...

en: People who have images
ru: Лица для которых есть изображения

en: People who were adopted
ru: Лица являющиеся приемными детьми

en: People with an event after ...
ru: Лица с событиями после ...

en: People with an event before ...
ru: Лица с событиями до ...

en: People with an event location of ...
ru: Лица с событиями произошедшими в месте ...

en: People with children
ru: Лица с дет

en: People with common ancestor with %s
ru: Лица, имеющие общего предка с %s

en: People with incomplete names
ru: Лица с неполными именами

en: People with multiple marriage records
ru: Лица с несколькими брачными записями

en: People with no marriage records
ru: Лица без брачных записей

en: People without a birth date
ru: Лица без даты рождения

en: Persian
ru: Персидский

en: Person
ru: Лицо

en: Personal Attribute
ru: Личный Атрибут

en: Personal Event
ru: Личное Событие

en: Phone
ru: Телефон

en: Pick a color
ru: Выбрать цвет

en: Place
ru: Место

en: Place 1
ru: Место 1

en: Place 2
ru: Место 2

en: Place Editor
ru: Редактор М

en: Place Editor - GRAMPS
ru: Редактор Мест - GRAMPS

en: Place Name
ru: Название Места

en: Place new media object in this gallery
ru: Поместить новый медиа-объект в данную галерею

en: Places
ru: Места

en: Please be patient. This may take a while.
ru: Пожалуйста, потерпите. Это может затянуться.

en: Plugin Status - GRAMPS
ru: Статус Добавлений - GRAMPS

en: Portrait
ru: Вертикально

en: Potential Merges
ru: Потенциальные Слияния

en: Preferences - GRAMPS
ru: Настройки - GRAMPS

en: Preferred Graphical Format
ru: Предпочитаемый Графический Формат

en: Preferred Paper Size
ru: Предпочитаемый Размер Бумаги

en: Preferred Text Format
ru: Предпочитаемый Формат Текста

en: Preview
ru: Предварительный Просмотр

en: Primary Source
ru: Первичный Источник

en: Privacy
ru: Секретность

en: Private
ru: Личное

en: Private Record
ru: Личная Зап

en: Probate
ru: Подтвержде

en: Produces a complete report on the selected people.
ru: Производит полный отчет по выделенным лицам.

en: Produces a detailed ancestral report
ru: Производит подробный отчет о предках

en: Produces a detailed descendant report
ru: Производит подробный отчет о потомках

en: Produces a detailed report on the selected person.
ru: Производит подробный отчет по выделенному лицу.

en: Produces a graphical ancestral tree graph
ru: Производит граф дерева предков

en: Produces a textual ancestral report
ru: Производит текстовый отчет о предках

en: Progress Report - GRAMPS
ru: Прогресс Отчета - GRAMPS

en: Prompt for comment on save
ru: Запрашивать комментарии при сохранении

en: Property
ru: Собственно

en: Provides a browsable hierarchy based on the active person
ru: Предоставляет просматриваемую иерархию основанную на активном лице

en: Provides a summary of the current database
ru: Предоставляет итоги текущей базы данных

en: Publication Info
ru: Информация о Публикации

en: Publication Information
ru: Информация о Публикациях

en: Qualifier
ru: Критерий

en: Question - GRAMPS
ru: Вопрос - GRAMPS

en: Rating
ru: Рейтинг

en: References
ru: Ссылки

en: Reject changes and close
ru: Отвергнуть измемения и закрыть

en: Relationship :
ru: Отношение :

en: Relationship Calculator - GRAMPS
ru: Счетчик Отношений - GRAMPS

en: Relationship Graph
ru: Граф Отношений

en: Relationship Type
ru: Тип Отноше

en: Relationship calculator
ru: Счетчик Отношений

en: Relationship definition
ru: Определение Отношений

en: Relationship to %s
ru: Отношение к %s

en: Relationship to Father
ru: Отношение к Отцу

en: Relationship to Mother
ru: Отношение к Матери

en: Religion
ru: Религия

en: Reload Plugins
ru: Перезагрузить Добавления

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove current spouse
ru: Удалить текущего супруга

en: Remove selected object from this gallery only
ru: Удалить выделенный объект только из данной галереи

en: Removes the currently selected spouse
ru: Удаляет выделенного в настоящий момент супруга

en: Rename personal event types
ru: Переименовать типы личных событий

en: Reorder gramps IDs
ru: Переупорядочить gramps ID номера

en: Reorders the gramps IDs according to gramps' default rules.
ru: Переупорядочивает gramps ID номера в соответствии с правилами gramps по умолчанию.

en: Report Options
ru: Параметры Отчета

en: Report Preferences
ru: Настройки Отчетов

en: Report Selection
ru: Выбор Отче

en: Report Selection - GRAMPS
ru: Выбор Отчета - GRAMPS

en: Reports
ru: Отчеты

en: Researcher Information
ru: Информация об Исследователе

en: Residence
ru: Место Жительства

en: Restrict data on living people
ru: Ограничить данные о живущих лицах

en: Restrict information on living people
ru: Ограничить информацию о живущих лицах

en: Retirement
ru: Уход на Пенсию

en: Return to the index of people
ru: Вернуться к индексу лиц

en: Revert to an older revision
ru: Откатить к более старой ревизии

en: Revert to an older version from revision control
ru: Откатить к более старой версии из контроля ревизий

en: Revision Control
ru: Контроль Изменений

en: Revision Control Comment
ru: Коментарий Контроля Ревизий

en: Revison Control
ru: Контроль Ревизий

en: Revison Control Comment - GRAMPS
ru: Коментарий Контроля Ревизий - GRAMPS

en: Right Margin
ru: Правое Поле

en: Rule
ru: Правило

en: Run a tool
ru: Запустить инструмент

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Ancestor Chart
ru: Сохранить Карту Предков

en: Save Ancestor Report
ru: Сохранить Отчеты о Предках

en: Save As
ru: Сохранить

en: Save Complete Individual Report
ru: Сохранить Полный Индивидуальный Отчет

en: Save Data
ru: Сохранить Данные

en: Save Descendant Graph
ru: Сохранить Граф Потомков

en: Save Descendant Report
ru: Сохраниить Отчет о Потомках

en: Save Family Group Report
ru: Сохранить Отчет о Семейной Группе

en: Save File
ru: Сохранить Файл

en: Save Full Family Chart
ru: Сохранить Полную Семейную Карту

en: Save Individual Summary
ru: Сохранить Индивидуальные Итоги

en: Save Report As - GRAMPS
ru: Сохранить Отчет Как - GRAMPS

en: Save as a Spreadsheet - GRAMPS
ru: Сохранить как Таблицу - GRAMPS

en: Save data as a spreadsheet
ru: Сохранить данные как таблицу

en: Saving %s
ru: Сохраняю %s ...

en: Searches the entire database and attempts to extract titles and nicknames that may be embedded in a person's given name field.
ru: Просматривает всю базу данных и пытается выделить титулы и краткие имена, возможно содержащиеся в имени лица.

en: Searches the entire database, looking for individual entries that may represent the same person.
ru: Просматривает всю базу данных в поиске индивидуальных единиц которые могут представлять одно лицо.

en: Second
ru: Второе

en: Second Per
ru: Второе Лицо

en: Select File - GRAMPS
ru: Выбрать Файл - GRAMPS

en: Select a Media Object
ru: Выбрать Медиа-Объект

en: Select a Media Object - GRAMPS
ru: Выбрать Медиа-Объект - GRAMPS

en: Select a report from those available on the left.
ru: Выбрать отчет из доступных слева

en: Select an image
ru: Выбрать изображение

en: Select an older revision - GRAMPS
ru: Выбрать более старую ревизию - GRAMPS

en: Select default database directory - GRAMPS
ru: Выбрать каталог базы данных по умолчанию - GRAMPS

en: Select default report directory - GRAMPS
ru: Выбрать каталог отчетов по умолчанию - GRAMPS

en: Select source for this name information
ru: Выбрать источник для данной информации об имени

en: Select the title for the merged place
ru: Выбрать название для объединенного места

en: Selects the calendar format for display
ru: Выбирает формат календаря для просмотра

en: September
ru: Сентябрь

en: Set Home Person
ru: Установить Лицо По Умолчанию

en: Seventeenth
ru: Семнадцатое

en: Seventh
ru: Седьмое

en: She
ru: Она

en: She died in the year %s
ru: Она умерла в %s году

en: She died in the year %s in %s
ru: Она умерла в %s году в %s

en: She died on %s
ru: Она умерла

en: She died on %s in %s
ru: Она умерла %s in %s

en: Show all people
ru: Показать всех людей

en: Show calendar format selection menu
ru: Показывать меню выбора формата календаря

en: Show family nodes
ru: Показать семейные узлы

en: Show index numbers in child list
ru: Показывать индексационные номера в списке детей

en: Show persons that do not match the filtering rule
ru: Показать лица не удовлетворяющие правилу фильтра

en: Sidebar
ru: Боковая Панель

en: Single
ru: Единая

en: Single (scaled)
ru: Единая (масштабированная)

en: Sixteenth
ru: Шестнадцатое

en: Sixth
ru: Шестое

en: Size
ru: Размер

en: Social Security Number
ru: Номер Социальной Безопасности

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: SoundEx Code
ru: Код SoundEx

en: SoundEx Code Generator
ru: Генератор Кодов SoundEx

en: SoundEx Code Generator - GRAMPS
ru: Генератор Кодов SoundEx - GRAMPS

en: Source
ru: Источник

en: Source Editor - GRAMPS
ru: Редактор Источников - GRAMPS

en: Source Information - GRAMPS
ru: Информация об Источниках - GRAMPS

en: Source Reference Selection - GRAMPS
ru: Выбор Ссылок на Источники - GRAMPS

en: Sources
ru: Источники

en: Sponsored
ru: Спонсируемый

en: Spouse
ru: Супруг

en: Spouses
ru: Супруги

en: Standard Copyright
ru: Стандартное Право Копирования (Copyright)

en: Standard GEDCOM 5.5
ru: Стандарт GEDCOM 5.5

en: State
ru: Государство/Республика

en: State/Province
ru: Штат/Провинция

en: Status
ru: Статус

en: Status Bar
ru: Панель Статуса

en: Stepchild
ru: Пасынок/падчерица

en: Style Editor
ru: Редактор Стилей

en: Style Editor - GRAMPS
ru: Редактор Стилей - GRAMPS

en: Style Name
ru: Название Стиля

en: Styles
ru: Стили

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Summary of
ru: Итоги для %s

en: Summary of the database
ru: Итоги базы данных

en: Surname
ru: Фамилия

en: Surname Guessing
ru: Угадывание Фамилии

en: Surname Prefix
ru: Приставка к Фамилии

en: Surname, Firstname
ru: Фамилия, Имя

en: System Filter Editor
ru: Редактор Системных Фильтров

en: System Filters
ru: Системные Фильтры

en: Target
ru: Назначение

en: Target Directory
ru: Каталог Назначения

en: Template
ru: Образец

en: Temple
ru: Храм

en: Tenth
ru: Десятое

en: Test
ru: Проверка

en: Test Filter - GRAMPS
ru: Пробный Фильтр - GRAMPS

en: Text
ru: Текст

en: Text Reports
ru: Текстовые Отчеты

en: That is not a valid file name.
ru: Это не является правильным именем файла.

en: The Custom Filter Editor builds custom filters that can be used to select people included in reports, exports, and other utilities.
ru: Редактор Фильтров По Заказу строит фильтры на заказ, которые могут использоваться для выбора людей включенных в отчеты, экспорт и другие утилиты.

en: The ReportLab modules are not installed
ru: Модули ReportLab не установлены

en: The System Filter Editor builds custom filters that can be used by anyone on the system to select people included in reports, exports, and other utilities.
ru: Редактор Фильтров По Заказу строит фильтры на заказ, доступные любому пользователю системы, для выбора людей включенных в отчеты, экспорт и другие утилиты.

en: The default directory for storing databases
ru: Каталог по умолчанию для хранения баз данных

en: The default directory for the output of many report generators
ru: Каталог по умолчанию для результатов многих генераторов отчетов

en: The default directory for the output of the Web Site report generators
ru: Каталог по умолчанию для результатов генераторов Web сайт отчетов

en: The file is probably either corrupt or not a valid GRAMPS database.
ru: Вероятно файл либо испорчен, либо не является правильной базой данных GRAMPS.

en: The file no longer exists
ru: Этого файла уже не существует

en: The filename that you gave is a directory.
    You need to provide a valid filename.
ru: Данное Вами имя файла является директорией.
    Вы должны предоставить правильное имя файла.

en: The following modules could not be loaded:
ru: Следующие модули не могли быть загружены:

en: The marker '<!-- START -->' was not in the template
ru: Отметка '<!-- START -->' отсутствовала в образце

en: Their common ancestor is %s.
ru: Их общий предок - %s.

en: Their common ancestors are %s and %s.
ru: Их общие предки - %s и %s.

en: Their common ancestors are :
ru: Их общие предки :

en: There are three common formats for entering dates in a numerical format.
    Without some type of indication, GRAMPS cannot correctly tell what
    format you are using. Please indicate your preferred format for entering
    numerical dates
ru: Существует три общепринятых формата для ввода дат в численном
    формате. Без какого-либо указания GRAMPS не может правильно
    распознать испоьзуемый вами формат. Пожалуйста, обозначьте
    ваши предпочтения для ввода дат в численном формате.

en: There is no relationship between %s and %s.
ru: Между %s и %s нет родственных отношений.

en: Third
ru: Третье

en: Thirteenth
ru: Тринадцатое

en: This media object is currently being used. Delete anyway?
ru: Этот медиа-объект в настоящий момент используется. Все равно уничтожить?

en: This source is currently being used. Delete anyway?
ru: Этот источник в настоящий момент используется. Все равно уничтожить?

en: Thumbnail %s could not be found
ru: Пиктограмма %s не найдена

en: Timeline
ru: Временная Линия

en: Timeline F
ru: Файл Временной Линии

en: Timeline Graph
ru: График Временной Линии

en: Title
ru: Титул

en: To change your preferences, select one of the subcategories in the menu on the left hand side of the window.
ru: Чтобы изменить ваши настройки выберите одну из подкатегорий в меню с левой стороны окна

en: Tool Selection
ru: Выбор Инструментов

en: Tool and Status Bars
ru: Панели Инструментов и Статуса

en: Toolbar
ru: Панель Инструментов

en: Tools
ru: Инструменты

en: Top & Bottom Margins
ru: Верхнее и Нижнее Поля

en: Total ancestors in generations %d to -1 is %d .
ru: Общее число предков в поколениях с %d по -1 равно %d .

en: Total number of media object references
ru: Общее число ссылок на медиа-объекты

en: Total size of media objects
ru: Общий размер медиа-объекта

en: Twelfth
ru: Двенадцатое

en: Twentieth
ru: Двадцатое

en: Twenty-eig
ru: Двадцать восьмое

en: Twenty-fifth
ru: Двадцать пятое

en: Twenty-first
ru: Двадцать первое

en: Twenty-fou
ru: Двадцать четвертое

en: Twenty-ninth
ru: Двадцать девятое

en: Twenty-sec
ru: Двадцать второе

en: Twenty-seventh
ru: Двадцать седьмое

en: Twenty-sixth
ru: Двадцать шестое

en: Twenty-third
ru: Двадцать третье

en: Type
ru: Тип

en: Type Face
ru: Тип Шрифта

en: Uncategori
ru: Не отнесено к категории

en: Undefined Calendar
ru: Неопределенный Календарь

en: Underline
ru: Подчеркнутый

en: Unique surnames
ru: Уникальные фамилии

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown relationship between a man and woman
ru: Отношения между мужчиной и женщиной неизвестны

en: Unmarried
ru: Не Женаты

en: Unsaved changes exist in the current database
    Do you wish to save the changes?
ru: В используемой базе данных существуют несохраненные изменения
    Вы хотите сохранить изменения?

en: Usage
ru: Использова

en: Use Revision Control
ru: Использовать Контроль Ревизий

en: Use SoundEx codes for name matches
ru: Использовать коды SoundEx для сопоставления имен

en: Use first names instead of pronouns
ru: Использовать личные имена вместо местоимений

en: Use full dates instead of only the year
ru: ийИспользовать полные даты вместо только г

en: User Defined Filters
ru: Фильтры Определенные Пользователем

en: User Defined Filters - GRAMPS
ru: Фильтры Определенные Пользователем - GRAMPS

en: User Defined IDs
ru: ID Номера Определенные Пользователем

en: User Defined Template
ru: Образец по заказу

en: User Templ
ru: Образец пользователя

en: Utilities
ru: Утилиты

en: Value
ru: Значение

en: Values
ru: Значения

en: Verify - Settings
ru: Проверить - Свойства

en: Verify the database
ru: Проверить базу данных

en: Version
ru: Версия

en: Very High
ru: Очень Высо

en: Very Low
ru: Очень Низкая

en: View
ru: Просмотр

en: View in the default viewer
ru: Просмотр в устройстве просмотра по умолчанию

en: Volume/Film/Page
ru: Том/Пленка/Страница

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Warning: line %d was not understood, so it was ignored.
ru: Предупреждение: строка %d не была распознана, поэтому она игнорируется.

en: Web Address
ru: Web Адрес

en: Web Page
ru: Web Страница

en: Welcome to GRAMPS, the Genealogical Research
    and Analysis Management Programming System.
    
    Several options and information need to be gathered
    before GRAMPS is ready to be used. Any of this
    information can be changed in the future in the 
    Preferences dialog under the Settings menu.
ru: Добро пожаловать в GRAMPS,
    Генелаогическую Систему Программироввания
    Исследований и Управления Анализом.
    
    Некоторые параметры и определенная информация
    должны быть введены перед тем как GRAMPS 
    готова к использованию. Любая часть этой 
    информации может быть изменена в будущем
    в диалоге Настройки, в меню Свойства.

en: Wife
ru: Жена

en: Will
ru: Завещание

en: Women
ru: Женщины

en: Working
ru: Работаю

en: YYYY-MM-DD
ru: ГГГГ-ММ-ДД

en: YYYY-MM-DD (ISO)
ru: ГГГГ-ММ-ДД (ISO)

en: YYYY.MM.DD
ru: ГГГГ.ММ.ДД

en: YYYY/MM/DD
ru: ГГГГ/ММ/ДД

en: YYYY/MM/DD, YYYY.MM.DD, or YYYY-MM-DD
ru: ГГГГ/ММ/ДД, ГГГГ.ММ.ДД, или ГГГГ-ММ-ДД

en: You are running GRAMPS as the 'root' user.
    This account is not meant for normal application use.
ru: Вы запустили GRAMPS будучи администратором системы (root).
    Эта роль не предназначена для запуска обычных пользовательских программ.

en: Your database has encountered an error in the library that compresses the data.
    Your data should be okay, but you may want to consider disabling compression.
    This can be disabled in the Properties dialog.
ru: Ваша база данных столкнулась с ошибкой в библиотеке сжатия данных.
    Ваши данные должны быть в порядке, но вы можете быть заинтересованы
    в отключении сжатия. Это может быть сделано в диалоге Свойства.

en: ZIP/Postal Code
ru: Индекс/Почтовый Код

en: _Add Bookm
ru: Добавить Закладку

en: _Bookmarks
ru: Закладки

en: _Default Person
ru: Лицо По Умолчанию

en: _Edit
ru: Правка

en: _Edit Bookmarks
ru: Правка Закладок

en: _Export
ru: Экспорт

en: _File
ru: Файл

en: _Help
ru: Справка

en: _Import
ru: Импорт

en: _Merge
ru: Слияние

en: _New
ru: Новый

en: _Report a
ru: Сообщить об Ошибке

en: _Reports
ru: Отчеты

en: _Revert
ru: Откатить

en: _Settings
ru: Установки

en: _Show Plugin Status
ru: Показать Стасус Добавлений

en: _Tools
ru: Инструменты

en: _User's Manual
ru: Руководство Пользователя

en: _View
ru: Просмотр

en: _Writing Extensions
ru: Написание Расширений

en: about
ru: около

en: abt
ru: ок

en: abt.
ru: ок.

en: abt\.?
ru: ок\.?

en: aft
ru: после

en: aft.
ru: после

en: aft\.?
ru: после\,?

en: after
ru: после

en: and he
ru: и он

en: and she
ru: и она

en: around
ru: около

en: autosave complete
ru: автоматическое сохранение завершено

en: te | autosave fai
ru[0]: автоматическое сохранение не удалось

en: autosaving
ru: автоматически сохраняю...

en: bef
ru: до

en: bef.
ru: до

en: bef\.?
ru: до\.?

en: before
ru: до

en: bottom
ru: низ

en: bytes
ru: байт

en: center
ru: центр

en: circa
ru: около

en: cm
ru: см

en: default
ru: по умолчанию

en: email
ru: Эл. почта

en: est
ru: прим

en: est.
ru: прим.

en: est\.?
ru: ок\.?

en: female
ru: женщина

en: from %(start_date)s to %(stop_date)s
ru: с %(start_date)s по %(stop_date)s

en: justify
ru: оба края

en: left
ru: левый край

en: male
ru: мужчина

en: name
ru: имя

en: pt
ru: пункт

en: right
ru: правый край

en: roman (Tim
ru: римский (Таймс)

en: swiss (Arial, Helvetica)
ru: швейцарский (Ариал,Гельветика)

en: to
ru: на

en: top
ru: верх

en: unknown
ru: неизвестно
