shadow 19990709 - en to sv translation catalogue (403 entries)

en: 		[-d home [-m]] [-s shell] [-c comment] [-l new_name]
sv: 		[-d hem [-m]] [-s skal] [-c kommentar] [-l nytt_namn]

en: 	Full Name: %s
sv: 	Hela namnet: %s

en: 	Home Phone: %s
sv: 	Hemtelefonnummer: %s

en: 	Room Number: %s
sv: 	Rumsnummer: %s

en: 	Work Phone: %s
sv: 	Arbetstelefonnummer: %s

en: 
    %s login:
sv: 
    %s användare:

en: 
    %s: %s is unchanged
sv: 
    %s: %s är oförändrad

en: 
    Login timed out after %d seconds.
sv: 
    Inloggningen avbröts efter %d sekunders inaktivitet.

en: 
    System closed for routine maintenance
sv: 
    Systemet är stängt för rutinunderhåll

en: 
    Type control-d to proceed with normal startup,
    (or give root password for system maintenance):
sv: 
    Skriv control-d för att fortsätta med den normala uppstarten,
    (eller skriv in lösenordet för root för systemunderhåll):

en: 
    Warning: weak password (enter it again to use it anyway).
sv: 
    Varning: svagt lösenord (skriv in det igen för att använda det ändå).

en: 
    [Disconnect bypassed -- root login allowed.]
sv: 
    [Nerkoppling kringgicks -- root inloggning tillåten.]

en:                [-d home] [-s shell] [-c comment] [-m [-k template]]
sv:                     [-d hem] [-s skal] [-c kommentar] [-m [-k mall]]

en:                [-f inactive] [-e expire]
sv:                     [-f inaktiv] [-e upphör]

en:                [-p passwd] name
sv:                     [-p passwd] namn

en:        %s [-A user,...] [-M user,...] group
sv:             %s [-A användare,...] [-M användare,...] grupp

en:        %s [-M user,...] group
sv:             %s [-M användare,...] grupp

en:        %s [-a user] group
sv:             %s [-a användare] grupp

en:        %s [-d user] group
sv:             %s [-d användare] grupp

en:        %s [-p] -r host
sv:             %s [-p] -r värd

en:        %s [-p] [-h host] [-f name]
sv:             %s [-p] [-h värd] [-f namn]

en:        %s [-x max] [-n min] [-w warn] [-i inact] name
sv:             %s [-x högst] [-n minst] [-w varna] [-i inaktiv] namn

en:        %s {-l|-u|-d|-S|-e} name
sv:             %s {-l|-u|-d|-S|-e} namn

en:        useradd -D [-g group] [-b base] [-s shell]
sv:             useradd -D [-g grupp] [-b bas] [-s skal]

en:   %s on %s
sv:   %s på %s

en:   Choose a new password.
sv:   Välj ett nytt lösenord.

en:   Contact the system administrator.
sv:   Kontakta systemoperatören.

en:  [%lds left]
sv:  [%lds kvar]

en:  [%lds lock]
sv:  [%lds låsning]

en:  from %.*s
sv:  från %.*s

en:  groups=
sv:  grupper=

en:  is too long
sv:  för långa fält

en:  on `%.100s'
sv:  på "%.100s"

en:  on `%.100s' from `%.200s'
sv:  på "%.100s" från "%.200s"

en: %d %s since last login.  Last was %s on %s.
sv: %d %s sedan förra inloggningen.  Den sista var %s på %s.

en: %s is an invalid shell.
sv: %s är ett felaktigt skal.

en: %s's Password:
sv: Lösenord för %s:

en: %s: "%s" contains illegal characters
sv: %s: "%s" innehåller otillåtna tecken

en: %s: %s
    (Ignored)
sv: %s: %s
    (Ignorerad)

en: %s: %s is not a unique name
sv: %s: %s är inte ett unikt namn

en: %s: %s is not a valid group name
sv: %s: %s är inte ett giltigt gruppnamn

en: %s: %s is the NIS master
sv: %s: %s är NIS-mästeren

en: %s: %s not found in /etc/group
sv: %s: %s hittades inte i /etc/group

en: %s: %s not found in /etc/passwd
sv: %s: %s hittades inte i /etc/passwd

en: %s: %s not owned by %s, not removing
sv: %s: %s ägs inte av %s, tar inte bort

en: %s: %u is not a unique gid
sv: %s: %u är inte ett unikt gid

en: %s: -O requires NAME=VALUE
sv: %s: -O kräver NAME=VÄRDE

en: %s: Cannot determine your user name.
sv: %s: Kan inte avgöra ditt användarnamn.

en: %s: Cannot execute %s
sv: %s: Kan inte starta %s

en: %s: Invalid entry: %s
sv: %s: Felaktig notering: %s

en: %s: Not a tty
sv: %s: Inte en tty

en: %s: Permission denied
sv: %s: Tillåtelse nekas

en: %s: Permission denied.
sv: %s: Tillåtelse nekas.

en: %s: Try again later
sv: %s: Försök igen senare

en: %s: Unknown user %s
sv: %s: Okänd användare %s

en: %s: WARNING!  Must be set-UID root!
sv: %s: VARNING!  Måste vara set-UID root!

en: %s: `%s' is the NIS master for this client.
sv: %s: "%s" är NIS-mästare för denna klient.

en: %s: can't chown %s
sv: %s: kan inte byta ägare på %s

en: %s: can't create %s
sv: %s: kan inte skapa %s

en: %s: can't delete shadow group file
sv: %s: kan inte ta bort skuggruppfilen

en: %s: can't delete shadow password file
sv: %s: kan inte ta bort skugglösenordsfilen

en: %s: can't get lock
sv: %s: kan inte låsa

en: %s: can't get shadow lock
sv: %s: kan inte låsa skuggfilen

en: %s: can't get unique gid
sv: %s: kan inte hitta ett unikt gid

en: %s: can't get unique uid
sv: %s: kan inte hitta ett unikt uid

en: %s: can't lock /etc/passwd.
sv: %s: kan inte låsa /etc/passwd.

en: %s: can't lock files, try again later
sv: %s: kan inte låsa filerna, försök igen senare

en: %s: can't lock group file
sv: %s: kan inte låsa gruppfilen

en: %s: can't lock passwd file
sv: %s: kan inte låsa lösenordsfilen

en: %s: can't lock password file
sv: %s: kan inte låsa lösenordsfilen

en: %s: can't lock shadow file
sv: %s: kan inte låsa skuggfilen

en: %s: can't lock shadow group file
sv: %s: kan inte låsa skuggruppfilen

en: %s: can't lock shadow password file
sv: %s: kan inte låsa skugglösenordsfilen

en: %s: can't open file
sv: %s: kan inte öppna filen

en: %s: can't open files
sv: %s: kan inte öppna filerna

en: %s: can't open group file
sv: %s: kan inte öppna gruppfilen

en: %s: can't open passwd file
sv: %s: kan inte öppna lösenordsfilen

en: %s: can't open password file
sv: %s: kan inte öppna lösenordsfilen

en: %s: can't open shadow file
sv: %s: kan inte öppna skuggfilen

en: %s: can't open shadow group file
sv: %s: kan inte öppna skuggruppfilen

en: %s: can't open shadow password file
sv: %s: kan inte öppna skugglösenordsfilen

en: %s: can't re-write file
sv: %s: kan inte skriva om filen

en: %s: can't re-write shadow file
sv: %s: kan inte skriva om skuggfilen

en: %s: can't remove shadow entry for %s
sv: %s: kan inte ta bort notering i skugglösenordsfilen för %s

en: %s: can't remove shadow group %s
sv: %s: kan inte ta bort skuggruppen %s

en: %s: can't restore %s: %s (your changes are in %s)
sv: %s: kan inte återställa %s: %s (dina ändringar är i %s)

en: %s: can't rewrite password file
sv: %s: kan inte skriva om lösenordsfilen

en: %s: can't rewrite shadow password file
sv: %s: kan inte skriva om skugglösenordsfilen

en: %s: can't unlock file
sv: %s: kan inte låsa upp filen

en: %s: can't update DBM files
sv: %s: kan inte uppdatera DBM-filer

en: %s: can't update DBM shadow files
sv: %s: kan inte uppdatera DBM-skuggfiler

en: %s: can't update entry
sv: %s: kan inte uppdatera noteringen

en: %s: can't update entry for group %s
sv: %s: kan inte uppdatera noteringen för gruppen %s

en: %s: can't update entry for user %s
sv: %s: kan inte uppdatera noteringen för användaren %s

en: %s: can't update group file
sv: %s: kan inte uppdatera gruppfilen

en: %s: can't update passwd entry for %s
sv: %s: kan inte uppdatera noteringen i lösenordsfilen för %s

en: %s: can't update passwd file
sv: %s: kan inte uppdatera lösenordsfilen

en: %s: can't update password file
sv: %s: kan inte uppdatera lösenordsfilen

en: %s: can't update shadow entry
sv: %s: kan inte uppdatera noteringen i skuggfilen

en: %s: can't update shadow entry for %s
sv: %s: kan inte uppdatera skuggnoteringen för %s

en: %s: can't update shadow file
sv: %s: kan inte uppdatera skuggfilen

en: %s: can't update shadow group file
sv: %s: kan inte uppdatera skuggruppfilen

en: %s: can't update shadow password file
sv: %s: kan inte uppdatera skugglösenordsfilen

en: %s: cannot add new dbm group entry
sv: %s: kan inte lägga till en ny dbm-gruppnotering

en: %s: cannot add new dbm shadow group entry
sv: %s: kunde inte lägga till en ny dbm-skuggruppnotering

en: %s: cannot change user `%s' on NIS client.
sv: %s: kan inte ändra användare "%s" på NIS-klienten.

en: %s: cannot create directory %s
sv: %s: kan inte skapa katalog %s

en: %s: cannot create new defaults file
sv: %s: kan inte skapa en ny standardfil

en: %s: cannot lock file %s
sv: %s: kan inte låsa filen %s

en: %s: cannot lock shadow password file
sv: %s: kan inte låsa skugglösenordsfilen

en: %s: cannot open DBM files for %s
sv: %s: kan inte öppna DBM-filer för %s

en: %s: cannot open file %s
sv: %s: kan inte öppna filen %s

en: %s: cannot open group file
sv: %s: kan inte öppna gruppfilen

en: %s: cannot open new defaults file
sv: %s: kan inte skapa en ny standardfil

en: %s: cannot open shadow group file
sv: %s: kan inte öppna skuggruppfilen

en: %s: cannot open shadow password file
sv: %s: kan inte öppna skugglösenordsfilen

en: %s: cannot overwrite file %s
sv: %s: kan inte skriva över filen %s

en: %s: cannot remove dbm group entry
sv: %s: kan inte uppdatera dbm-gruppnotering

en: %s: cannot remove user's primary group.
sv: %s: kan inte ta bort användarens primära grupp.

en: %s: cannot rename directory %s to %s
sv: %s: kan inte byta namn på katalogen %s till %s

en: %s: cannot rewrite group file
sv: %s: kan inte skriva om gruppfilen

en: %s: cannot rewrite password file
sv: %s: kan inte skriva om lösenordsfilen

en: %s: cannot rewrite shadow group file
sv: %s: kan inte skriva om skuggruppfilen

en: %s: cannot rewrite shadow password file
sv: %s: kan inte skriva om skugglösenordsfilen

en: %s: cannot update dbm group entry
sv: %s: kan inte uppdatera dbm-gruppnotering

en: %s: cannot update file %s
sv: %s: kan inte uppdatera filen %s

en: %s: directory %s exists
sv: %s: katalogen %s existerar

en: %s: do not include "l" with other flags
sv: %s: inkludera inte "l" tillsammands med andra flaggor

en: %s: error adding new group entry
sv: %s: gick inte att lägga till en ny gruppnotering

en: %s: error adding new password entry
sv: %s: fel under tilläggning av ny lösenordsnotering

en: %s: error adding new shadow password entry
sv: %s: fel under tilläggning av ny skugglösenordsnotering

en: %s: error adding password dbm entry
sv: %s: fel under tilläggning av dbm-lösenordsnotering

en: %s: error adding record for
sv: %s: fel under tillägg av notering för

en: %s: error changing fields
sv: %s: fel uppstod under byte av fält

en: %s: error changing password entry
sv: %s: fel under ändring av lösenordsnotering

en: %s: error deleting password dbm entry
sv: %s: fel under borttagning av dbm-lösenordsnotering

en: %s: error deleting password entry
sv: %s: fel under borttagning av lösenordsnotering

en: %s: error deleting shadow passwd dbm entry
sv: %s: fel under borttagning av dbm-skugglösenordsnotering

en: %s: error deleting shadow password entry
sv: %s: fel under borttagning av skugglösenordsnotering

en: %s: error detected, changes ignored
sv: %s: fel upptäcktes, ändringarna ignorerades

en: %s: error locking group file
sv: %s: fel under låsning av gruppfilen

en: %s: error locking shadow group file
sv: %s: fel under låsning av skuggruppfilen

en: %s: error opening group file
sv: %s: fel under öppning av gruppfilen

en: %s: error opening shadow group file
sv: %s: fel under öppning av skuggruppfilen

en: %s: error parsing line "%s"
sv: %s: fel under analysering av rad "%s"

en: %s: error removing directory %s
sv: %s: fel under borttagning av katalogen %s

en: %s: error removing group dbm entry
sv: %s: fel under borttagning av dbm-gruppnotering

en: %s: error removing group entry
sv: %s: fel under borttagning av gruppnotering

en: %s: error removing passwd dbm entry
sv: %s: fel under borttagning av dbm-lösenordsnotering

en: %s: error removing password entry
sv: %s: fel under borttagning av lösenordsnotering

en: %s: error removing shadow group dbm entry
sv: %s: fel under borttagning av dbm-skuggruppnotering

en: %s: error removing shadow group entry
sv: %s: fel under borttagning av skuggruppnotering

en: %s: error removing shadow passwd dbm entry
sv: %s: fel under borttagning av dbm-skugglösenordsnotering

en: %s: error removing shadow password entry
sv: %s: fel under borttagning av skugglösenordsnotering

en: %s: error updating files
sv: %s: kunde inte uppdatera filerna

en: %s: error updating group entry
sv: %s: fel under uppdatering av gruppnotering

en: %s: error updating password dbm entry
sv: %s: fel under uppdatering av dbm-lösenordsnotering

en: %s: error updating password file
sv: %s: fel under uppdatering av lösenordsfilen

en: %s: error updating shadow file
sv: %s: fel under uppdatering av skuggfilen

en: %s: error updating shadow passwd dbm entry
sv: %s: fel under uppdatering av dbm-skugglösenordsnotering

en: %s: fields too long
sv: %s: för långa fält

en: %s: gid %u is not unique
sv: %s: gid %u är inte unikt

en: %s: group %s does not exist
sv: %s: grupp %s existerar inte

en: %s: group %s exists
sv: %s: grupp %s existerar

en: %s: group %s is a NIS group
sv: %s: grupp %s är en NIS-grupp

en: %s: group `%s' is a NIS group.
sv: %s: grupp "%s" är en NIS-grupp.

en: %s: invalid base directory `%s'
sv: %s: felaktig baskatalog "%s"

en: %s: invalid comment `%s'
sv: %s: felaktig kommentar "%s"

en: %s: invalid date `%s'
sv: %s: felaktigt datum "%s"

en: %s: invalid field `%s'
sv: %s: felaktigt fält "%s"

en: %s: invalid group %s
sv: %s: ogiltig grupp %s

en: %s: invalid home directory `%s'
sv: %s: felaktig hemkatalog "%s"

en: %s: invalid home phone: "%s"
sv: %s: felaktigt hemtelefonnummer: "%s"

en: %s: invalid name: "%s"
sv: %s: felaktigt namn: "%s"

en: %s: invalid numeric argument `%s'
sv: %s: ogiltigt numeriskt argument "%s"

en: %s: invalid room number: "%s"
sv: %s: felaktigt rumsnummer: "%s"

en: %s: invalid shell `%s'
sv: %s: felaktigt skal "%s"

en: %s: invalid user name '%s'
sv: %s: felaktigt användar namn '%s'

en: %s: invalid work phone: "%s"
sv: %s: felaktigt arbetstelefonnummer: "%s"

en: %s: line %d: can't create GID
sv: %s: rad %d: kan inte skapa GID

en: %s: line %d: can't create UID
sv: %s: rad %d: kan inte skapa UID

en: %s: line %d: can't update entry
sv: %s: rad %d: kan inte uppdatera notering

en: %s: line %d: can't update password
sv: %s: rad %d: kan inte uppdatera lösenordet

en: %s: line %d: cannot find user %s
sv: %s: rad %d: kan inte hitta användaren %s

en: %s: line %d: cannot update password entry
sv: %s: rad %d: kan inte uppdatera lösenordsnoteringen

en: %s: line %d: chown failed
sv: %s: rad %d: chown misslyckades

en: %s: line %d: invalid line
sv: %s: rad %d: ogiltig rad

en: %s: line %d: line too long
sv: %s: rad %d: för lång rad

en: %s: line %d: missing new password
sv: %s: rad %d: det nya lösenordet saknas

en: %s: line %d: mkdir failed
sv: %s: rad %d: mkdir misslyckades

en: %s: line %d: unknown user %s
sv: %s: rad %d: okänd användare %s

en: %s: must be run from a terminal
sv: %s: måste köras från en terminal

en: %s: name %s is not unique
sv: %s: namnet %s är inte unikt

en: %s: no DBM database on system - no action performed
sv: %s: ingen DBM-databas på systemet - ingen åtgärd genomfördes

en: %s: no changes
sv: %s: inga ändringar

en: %s: no flags given
sv: %s: inga flaggor givna

en: %s: not removing directory %s (would remove home of user %s)
sv: %s: tar inte bort katalogen %s (skulle ta bort hemkatalogen för %s)

en: %s: out of memory
sv: %s: slut på minne

en: %s: out of memory in update_group
sv: %s: slut på minne i update_group

en: %s: out of memory in update_gshadow
sv: %s: slut på minne i update_gshadow

en: %s: pam_start: error %d
sv: %s: pam_start: fel %d

en: %s: permission denied
sv: %s: tillåtelse nekas

en: %s: rebuild the group database
sv: %s: bygg om gruppdatabasen

en: %s: rebuild the shadow group database
sv: %s: bygg om skuggruppdatabasen

en: %s: repository %s not supported
sv: %s: förvaringsplatsen %s stöds ej

en: %s: shadow group passwords required for -A
sv: %s: skuggrupplösenord krävs för -A

en: %s: shadow passwords required for -e
sv: %s: skugglösenord krävs för -e

en: %s: shadow passwords required for -e and -f
sv: %s: skugglösenord krävs för -e och -f

en: %s: shadow passwords required for -f
sv: %s: skugglösenord krävs för -f

en: %s: the beginning with
sv: %s: början med

en: %s: the files have been updated
sv: %s: filerna är uppdaterade

en: %s: the files have been updated; run mkpasswd
sv: %s: filerna är uppdaterade; kör mkpasswd

en: %s: too many groups specified (max %d).
sv: %s: för många grupper speciferade (max %d).

en: %s: uid %lu is not unique
sv: %s: uid %lu är inte unikt

en: %s: uid %u is not unique
sv: %s: uid %u är inte unikt

en: %s: unable to lock group file
sv: %s: kan inte låsa gruppfilen

en: %s: unable to lock password file
sv: %s: kan inte låsa lösenordsfilen

en: %s: unable to lock shadow group file
sv: %s: kan inte låsa skuggruppfilen

en: %s: unable to open group file
sv: %s: kan inte öppna gruppfilen

en: %s: unable to open password file
sv: %s: kan inte öppna lösenordsfilen

en: %s: unable to open shadow group file
sv: %s: kan inte öppna skuggruppfilen

en: %s: unknown gid %s
sv: %s: okänt gid %s

en: %s: unknown group %s
sv: %s: okänd grupp %s

en: %s: unknown member %s
sv: %s: okänd medlem %s

en: %s: unknown user
sv: %s: okänd användare

en: %s: unknown user %s
sv: %s: okänd användare %s

en: %s: unknown user: %s
sv: %s: okänd användare: %s

en: %s: user %s does not exist
sv: %s: användare %s finns inte

en: %s: user %s exists
sv: %s: användare %s existerar

en: %s: user %s is a NIS user
sv: %s: användare %s är en NIS-användare

en: %s: user %s is currently logged in
sv: %s: användare %s är inloggad

en: %s: warning: %s not owned by %s
sv: %s: varning: %s ägs inte av %s

en: %s: warning: %s not owned by %s, not removing
sv: %s: varning: %s ägs inte av %s, tar inte bort

en: %s: warning: CREATE_HOME not supported, please use -m instead.
sv: %s: varning: CREATE_HOME stöds inte, använd -m istället.

en: %s: warning: can't remove
sv: %s: varning: kan inte ta bort

en: (Enter your own password.)
sv: (Skriv in ditt eget lösenord.)

en: **Never logged in**
sv: **Aldrig inloggad**

en: Access to su to that account DENIED.
sv: Du har inte behörighet att köra su till det kontot.

en: Account Expiration Date (YYYY-MM-DD)
sv: Kontot upphör (ÅÅÅÅ-MM-DD)

en: Adding user %s to group %s
sv: Lägger till användare %s till grupp %s

en: Bad password: %s.
sv: Felaktigt lösenord: %s.

en: Can't change root directory to "%s"
sv: Kan inte byta rotkatalog till "%s"

en: Cannot change ID to root.
sv: Kan inte ändra ID till root.

en: Cannot close group file
sv: Kan inte öppna gruppfilen

en: Cannot commit password file changes.
sv: Kan inte genomföra ändringar i lösenordsfilen.

en: Cannot execute %s
sv: Kan inte starta %s

en: Cannot lock the password file; try again later.
sv: Kan inte låsa lösenordsfilen; försök igen senare.

en: Cannot open the password file.
sv: Kan inte öppna lösenordsfilen.

en: Cannot unlock the password file.
sv: Kan inte låsa upp lösenordsfilen.

en: Changing password for %s
sv: Ändrar lösenord för %s

en: Changing the aging information for %s
sv: Ändrar åldringsinformation för %s

en: Changing the login shell for %s
sv: Ändrar inloggningsskal åt %s

en: Changing the password for group %s
sv: Ändrar lösenordet för grupp %s

en: Changing the user information for %s
sv: Ändrar användarinformation för %s

en: Could not allocate space for config info.
sv: Kunde inte allokera rum för konfigureringsinformation.

en: Could not set %s's secret key: is the keyserv daemon running?
sv: Kunde inte sätta den hemliga nyckeln för %s: är keyserv demonen igång?

en: Couldn't lock file
sv: Kunde inte låsa filen

en: Couldn't make backup
sv: Kunde inte göra en backup

en: Enter the new password (minimum of %d, maximum of %d characters)
    Please use a combination of upper and lower case letters and numbers.
sv: Skriv in det nya lösenordet (minst %d, högst %d tecken)
    Var god använd en kombination av versaler, gemener och siffror.

en: Enter the new value, or press ENTER for the default
sv: Skriv in det nya värdet, eller tryck ENTER för standardvärdet

en: Enter the new value, or press return for the default
sv: Skriv in det nya värdet, eller tryck på ENTER för standardvärdet

en: Entering System Maintenance Mode
sv: Går in i systemunderhållsläge

en: Environment overflow
sv: Miljön överflödades

en: Error updating the DBM password entry.
sv: Fel under uppdatering av DBM-lösenordsnoteringen.

en: Error updating the password entry.
sv: Fel under uppdatering av lösenordsnoteringen.

en: Full Name
sv: Hela namnet

en: Home Phone
sv: Hemtelefonnummer

en: Incorrect password for `%s'
sv: Felaktigt lösenord för "%s"

en: Invalid login time
sv: Felaktig inloggningstid

en: Invalid root directory "%s"
sv: Felaktig rotkatalog "%s"

en: Last Password Change (YYYY-MM-DD)
sv: Senaste lösenordsändring (ÅÅÅÅ-MM-DD)

en: Last login: %.19s on %s
sv: Senaste inloggning: %.19s på %s

en: Last login: %s on %s
sv: Senaste inloggning: %s på %s

en: Login Shell
sv: Inloggningsskal

en: Login incorrect
sv: Felaktig inloggning

en: Maximum Password Age
sv: Högsta lösenordsålder

en: Minimum Password Age
sv: Minsta lösenordsålder

en: New Password:
sv: Nytt lösenord:

en: New password:
sv: Nytt lösenord:

en: No
sv: Nej

en: No directory, logging in with HOME=/
sv: Ingen hemkatalog, loggar in med HOME=/

en: No mail.
sv: Ingen post.

en: No password entry for 'root'
sv: Ingen lösenordsnotering för "root"

en: No password file
sv: Ingen lösenordsfil

en: No shell
sv: Inget skal

en: Old password:
sv: Förra lösenordet:

en: Other
sv: Övrigt

en: Password Expiration Warning
sv: Lösenords upphörningsvarning

en: Password Inactive
sv: Lösenord inaktivt

en: Password authentication bypassed.
sv: Hoppade över lösenordskontroll.

en: Password changed.
sv: Lösenordet ändrat.

en: Password does not decrypt secret key for %s.
sv: Lösenordet avkrypterar inte den hemliga nyckeln för %s.

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Permission denied.
sv: Tillåtelse nekas.

en: Please enter your OWN password as authentication.
sv: Var god skriv in ditt EGET lösenord som äkthetsbevis.

en: Re-enter new password:
sv: Skriv in det nya lösenordet igen:

en: Removing user %s from group %s
sv: Tar bort användare %s från grupp %s

en: Room Number
sv: Rumsnummer

en: Sorry, the password for %s cannot be changed yet.
sv: Tyvärr, lösenordet för %s kan inte ändras än.

en: Sorry.
sv: Tyvärr.

en: Sorry.
sv: Tyvärr.

en: Starting rad_login
sv: Startar rad_login

en: The password for %s cannot be changed.
sv: Lösenordet för %s kan inte bytas.

en: The password for %s is unchanged.
sv: Lösenordet för %s är oförändrat.

en: They don't match; try again
sv: De matchar inte; försök igen

en: They don't match; try again.
sv: De matchar inte; försök igen.

en: Too many logins.
sv: För många inloggningar.

en: Try again.
sv: Försök igen.

en: Unable to cd to "%s"
sv: Kunde inte byta aktuell katalog till "%s"

en: Unable to change tty %s
sv: Kunde inte byta tty %s

en: Unable to lock group file
sv: Kan inte låsa gruppfilen

en: Unable to open group file
sv: Kan inte öppna gruppfilen

en: Unknown User: %s
sv: Okänd användare: %s

en: Unknown error %d
sv: Okänt fel %d

en: Unknown id: %s
sv: Okänt id: %s

en: Usage:
    `vipw' edits /etc/passwd        `vipw -s' edits /etc/shadow
    `vigr' edits /etc/group         `vigr -s' edits /etc/gshadow
sv: Användning:
    "vipw" editerar /etc/passwd   "vipw -w" editerar /etc/shadow
    "vipg" editerar /etc/group    "vipg -w" editerar /etc/gshadow

en: Usage: %s	[-u uid [-o]] [-g group] [-G group,...]
sv: Användning: %s	[-u uid [-o]] [-g grupp] [-G grupp,...]

en: Usage: %s [-a|-u user] [-m max] [-r] [-t days] [-l locksecs]
sv: Användning: %s [-a|-u användare] [-m högst] [-r] [-t dagar] [-l låssek]

en: Usage: %s [-e]
sv: Användning: %s [-e]

en: Usage: %s [-f full_name] [-r room_no] [-w work_ph]
    	[-h home_ph] [-o other] [user]
sv: Användning: %s [-f hela_namnet] [-r rumsnummer] [-w arbetstele]
    	[-h hemtele] [-o övrigt] [användare]

en: Usage: %s [-f full_name] [-r room_no] [-w work_ph] [-h home_ph]
sv: Användning: %s [-f hela_namnet] [-r rumsnummer] [-w arbetstele] [-h hemtele]

en: Usage: %s [-f|-s] [name]
sv: Användning: %s [-f|-s] [namn]

en: Usage: %s [-p] [name]
sv: Användning: %s [-p] [namn]

en: Usage: %s [-q] [-r] [-s] [passwd [shadow]]
sv: Användning: %s [-q] [-r] [-s] [passwd [shadow]]

en: Usage: %s [-q] [-r] [-s] [passwd]
sv: Användning: %s [-q] [-r] [-s] [passwd]

en: Usage: %s [-r] [-s] [group [gshadow]]
sv: Användning: %s [-r] [-s] [grupp [gshadow]]

en: Usage: %s [-r] [-s] [group]
sv: Användning: %s [-r] [-s] [grupp]

en: Usage: %s [-r] name
sv: Användning: %s [-r] namn

en: Usage: %s [-r|-R] group
sv: Användning: %s [-r|-R] grupp

en: Usage: %s [-s shell] [name]
sv: Användning: %s [-s skal] [namn]

en: Usage: %s [-vf] [-p|g] file
sv: Användning: %s [-vf] [-p|g] fil

en: Usage: %s [-vf] [-p|g|sp] file
sv: Användning: %s [-vf] [-p|g|sp] fil

en: Usage: %s [-vf] [-p|g|sp|sg] file
sv: Användning: %s [-vf] [-p|g|sp|sg] fil

en: Usage: %s [input]
sv: Användning: %s [indata]

en: Usage: chage [-l] [-m min_days] [-M max_days] [-W warn]
                 [-I inactive] [-E expire] [-d last_day] user
sv: Användning: chage [-l] [-m min_dagar] [-M max_dagar] [-W varna]
                      [-I inaktiv] [-E utgång] [-d senaste_dag] användare

en: Usage: expiry {-f|-c}
sv: Användning: expiry {-f|-c}

en: Usage: groupadd [-g gid [-o]] [-f] group
sv: Användning: groupadd [-g gid [-o]] [-f] grupp

en: Usage: groupdel group
sv: Användning: groupdel grupp

en: Usage: groupmod [-g gid [-o]] [-n name] group
sv: Användning: groupmod [-g gid [-o]] [-n namn] grupp

en: Usage: id
sv: Användning: id

en: Usage: id [-a]
sv: Användning: id [-a]

en: Usage: newgrp [-] [group]
sv: Användning: newgrp [-] [grupp]

en: Usage: sg group [[-c] command]
sv: Användning: sg grupp [[-c] kommando]

en: Usage: useradd [-u uid [-o]] [-g group] [-G group,...]
sv: Användning: useradd [-u uid [-o]] [-g grupp] [-G grupp,...]

en: Username                Port     Latest
sv: Användarnamn            Port     Senaste

en: Username         Port     From             Latest
sv: Användarnamn     Port     Från             Senaste

en: Username   Failures  Maximum  Latest
sv: Användarnamn  Felaktiga inloggningar  Högsta  Senaste

en: Warning: login re-enabled after temporary lockout.
sv: Varning: inloggning på nytt aktiv efter den temporära utelåsningen.

en: Warning: too many groups
sv: Varning: för många grupper

en: Warning: unknown group %s
sv: Varning: okänd grupp %s

en: Who are you?
sv: Vem är du?

en: Work Phone
sv: Arbetstelefonnummer

en: You are not authorized to su %s
sv: Du har inte tillåtelse att köra su till %s

en: You have mail.
sv: Du har post.

en: You have new mail.
sv: Du har ny post.

en: You may not change $%s
sv: Du får inte ändra $%s

en: You may not change the password for %s.
sv: Du får inte ändra lösenordet för %s.

en: You may not change the shell for %s.
sv: Du får inte ändra skal åt %s.

en: Your login has expired.
sv: Din användare har upphört.

en: Your password has expired.
sv: Ditt lösenord har upphört

en: Your password is inactive.
sv: Ditt lösenord är inaktivt

en: Your password will expire in %ld days.
sv: Ditt lösenord upphör om %ld dagar.

en: Your password will expire today.
sv: Ditt lösenord upphör idag.

en: Your password will expire tomorrow.
sv: Ditt lösenord upphör imorgon.

en: [-f inactive] [-e expire]
sv: [-f inaktiv] [-e upphör]

en: [-p passwd] [-L|-U] name
sv: [-p passwd] [-L|-U] namn

en: added %d entries, longest was %d
sv: lade till %d noteringar, den längsta var %d

en: adding record for name
sv: lägger till notering för namn

en: configuration error - unknown item '%s' (notify administrator)
sv: konfigurerings fel - okänt object "%s" (meddela systemoperatören)

en: delete administrative member `%s'?
sv: ta bort administrativa medlemmen "%s"?

en: delete line `%s'?
sv: ta bort rad "%s"?

en: delete member `%s'?
sv: ta bort medlem "%s"?

en: duplicate group entry
sv: dubblett av gruppnotering

en: duplicate password entry
sv: dubblett av lösenords notering

en: duplicate shadow group entry
sv: dubblett av skuggruppfilsnotering

en: duplicate shadow password entry
sv: dubblett av notering i skugglösenordsfilen

en: failed to change mailbox owner
sv: kunde inte byta ägare av brevlådan

en: failed to rename mailbox
sv: kunde inte byta namn på brevlådan

en: failure
sv: felaktig inloggning

en: failures
sv: felaktiga inloggningar

en: group %s: no user %s
sv: grupp %s: användaren %s finns inte

en: invalid group file entry
sv: felaktig gruppfilsnotering

en: invalid group name `%s'
sv: ogiltigt gruppnamn "%s"

en: invalid password file entry
sv: felaktig notering i lösenordsfilen

en: invalid shadow group file entry
sv: felaktig skuggruppfilsnotering

en: invalid shadow password file entry
sv: felaktig notering i skugglösenordsfilen

en: invalid user name '%s'
sv: ogiltigt användarnamn '%s'

en: login:
sv: användare:

en: malloc(%d) failed
sv: malloc(%d) misslyckades

en: no matching group file entry
sv: inga matchande gruppfilsnoteringar

en: no matching password file entry
sv: ingen matchande notering i lösenordsfilen

en: passwd: pam_start() failed, error %d
sv: passwd: pam_start() misslyckades, fel %d

en: shadow group %s: no administrative user %s
sv: skuggrupp %s: finns ingen administrativ användare %s

en: shadow group %s: no user %s
sv: skuggrupp %s: finns ingen användare %s

en: too many groups
sv: för många grupper

en: unknown gid: %lu
sv: okänt gid: %lu

en: unknown group: %s
sv: okänd grupp: %s

en: unknown uid: %u
sv: okänt uid: %u

en: unknown user %s
sv: okänd användare %s

en: user %s: directory %s does not exist
sv: användare %s: katalogen %s finns inte

en: user %s: last password change in the future
sv: användare %s: senaste lösenordsändring i framtiden

en: user %s: no group %u
sv: användare %s: ingen grupp %u

en: user %s: program %s does not exist
sv: användare %s: programmet %s finns inte
