shadow 4.0.11.1 - en to da translation catalogue (361 entries)

en: 		[-d home [-m]] [-s shell] [-c comment] [-l new_name]
da: 		[-d hjemmemappe [-m]] [-s skal] [-c kommentar] [-l nyt_navn]

en: 	Full Name: %s
da: 	Fulde navn: %s

en: 
    %s: %s is unchanged
da: 
    %s: %s er uændret

en: 
    Login timed out after %d seconds.
da: 
    Login udløb efter %d sekunder.

en: 
    System closed for routine maintenance
da: 
    Systemet er lukket for rutinemæssig vedligehold

en: 
    Type control-d to proceed with normal startup,
    (or give root password for system maintenance):
da: 
    Tryk control-d for at fortsætte den normale opstart,
    (eller angiv root-adgangskoden for systemvedligehold):

en: 
    Warning: weak password (enter it again to use it anyway).
da: 
    Advarsel: svag adgangskode (skriv den igen for at bruge det alligevel).

en: 
    [Disconnect bypassed -- root login allowed.]
da: 
    [Afbrød ikke forbindelsen -- root-login er tilladt.]

en:        %s [-A user,...] [-M user,...] group
da:       %s [-A bruger,...] [-M bruger,...] gruppe

en:        %s [-M user,...] group
da:       %s [-M bruger,...] gruppe

en:        %s [-a user] group
da:       %s [-a bruger] gruppe

en:        %s [-d user] group
da:       %s [-d bruger] gruppe

en:        %s [-p] -r host
da:       %s [-p] -r vært

en:        %s [-p] [-h host] [-f name]
da:       %s [-p] [-h vært] [-f navn]

en:        %s [-x max] [-n min] [-w warn] [-i inact] name
da:       %s [-x maks] [-n min] [-w advar] [-i inact] navn

en:        %s {-l|-u|-d|-S|-e} name
da:       %s {-l|-u|-d|-S|-e} navn

en:   Choose a new password.
da:   Vælg en ny adgangskode.

en:   Contact the system administrator.
da:   Kontakt systemadministratoren.

en:  [%lds left]
da:  [%lds tilbage]

en:  [%lds lock]
da:  [%lds lås]

en:  from %.*s
da:  fra %.*s

en:  groups=
da:  grupper=

en:  on `%.100s'
da:  på `%.100s'

en:  on `%.100s' from `%.200s'
da:  på `%.100s' fra `%.200s'

en: %d failure since last login.
    Last was %s on %s.
     | %d failures since last login.
    Last was %s on %s.
da[0]: %d fejl siden sidste logind.
    Sidst var %s, %s.
da[1]: %d fejl siden sidste logind.
    Sidst var %s, %s.

en: %s is an invalid shell.
da: %s er en ugyldig skal.

en: %s's Password:
da: %s's adgangskode:

en: %s: "%s" contains illegal characters
da: %s: "%s" indeholder ugyldige tegn

en: %s: %s
    (Ignored)
da: %s: %s
    (Ignoreret)

en: %s: %s is not a unique name
da: %s: %s er ikke et unikt navn

en: %s: %s is not a valid group name
da: %s: %s er ikke et gyldigt gruppenavn

en: %s: %s is the NIS master
da: %s: %s er NIS-masteren

en: %s: %s not found in /etc/group
da: %s: %s blev ikke fundet i /etc/group

en: %s: %s not found in /etc/passwd
da: %s: %s ikke fundet i /etc/passwd

en: %s: %s not owned by %s, not removing
da: %s: %s ejes ikke af %s, fjerner ikke

en: %s: %u is not a unique GID
da: %s: %u er ikke en unik GID

en: %s: -K requires KEY=VALUE
da: %s: -K kræver NAVN=VÆRDI

en: %s: -a flag is ONLY allowed with the -G flag
da: %s: flaget -a er KUN tilladt sammen med -G

en: %s: -s and -r are incompatibile
da: %s: -s og -r er ikke kompatible

en: %s: Cannot determine your user name.
da: %s: Kan ikke afgøre dit brugernavn.

en: %s: Cannot execute %s
da: %s: Kan ikke udføre %s

en: %s: GID %u is not unique
da: %s: GID %u er ikke unikt

en: %s: Invalid entry: %s
da: %s: Ugyldig linje: %s

en: %s: Not a tty
da: %s: Ikke en tty

en: %s: PAM authentication failed
da: %s: PAM-autentifikation mislykkedes

en: %s: PAM chauthtok failed
da: %s: PAM chauthtok fejlede

en: %s: Permission denied.
da: %s: Adgang nægtet.

en: %s: Try again later
da: %s: Prøv igen senere

en: %s: UID %u is not unique
da: %s: UID %u er ikke unikt

en: %s: WARNING!  Must be set-UID root!
da: %s: ADVARSEL! Skal være set-UID root!

en: %s: You may not view or modify password information for %s.
da: %s: Du har ikke lov til at se adgangskodeoplysninger for %s.

en: %s: `%s' is the NIS master for this client.
da: %s: `%s' er NIS-masteren for denne klient.

en: %s: can't chown %s
da: %s: kan ikke chown %s

en: %s: can't create %s
da: %s: kan ikke oprette %s

en: %s: can't delete shadow group file
da: %s: kan ikke slette skyggegruppefilen

en: %s: can't delete shadow password file
da: %s: kan ikke slette skyggeadgangskodefilen

en: %s: can't get lock
da: %s: Kan ikke opnå lås

en: %s: can't get shadow lock
da: %s: Kan ikke opnå skyggelås

en: %s: can't get unique GID
da: %s: kan ikke få unik GID

en: %s: can't get unique UID
da: %s: kan ikke få unik UID

en: %s: can't lock /etc/passwd.
da: %s: kan ikke låse /etc/passwd.

en: %s: can't lock files, try again later
da: %s: kan ikke låse filer. Prøv igen senere

en: %s: can't lock group file
da: %s: kan ikke låse gruppefilen

en: %s: can't lock passwd file
da: %s: kan ikke låse adgangskodefil

en: %s: can't lock password file
da: %s: kan ikke låse adgangskodefil

en: %s: can't lock shadow file
da: %s: Kan ikke låse skyggefilen

en: %s: can't lock shadow group file
da: %s: kan ikke låse skyggegruppefilen

en: %s: can't lock shadow password file
da: %s: kan ikke låse skyggeadgangskodefil

en: %s: can't open file
da: %s: kan ikke åbne fil

en: %s: can't open files
da: %s: kan ikke åbne filer

en: %s: can't open group file
da: %s: kan ikke åbne gruppefilen

en: %s: can't open passwd file
da: %s: kan ikke åbne adgangskodefil

en: %s: can't open password file
da: %s: kan ikke åbne adgangskodefil

en: %s: can't open shadow file
da: %s: Kan ikke åbne skyggefilen

en: %s: can't open shadow group file
da: %s: kan ikke åbne skyggegruppefilen

en: %s: can't open shadow password file
da: %s: kan ikke åbne skyggeadgangskodefil

en: %s: can't re-write file
da: %s: kan ikke genskrive fil

en: %s: can't re-write shadow file
da: %s: kan ikke genskrive skyggefil

en: %s: can't remove shadow entry for %s
da: %s: kan ikke fjerne skyggelinjen for %s

en: %s: can't remove shadow group %s
da: %s: kan ikke fjerne skyggegruppen %s

en: %s: can't restore %s: %s (your changes are in %s)
da: %s: kunne ikke genskabe %s: %s (dine ændringer er i %s)

en: %s: can't rewrite password file
da: %s: kan ikke genskrive adgangskodefilen

en: %s: can't rewrite shadow password file
da: %s: kan ikke genskrive skyggeadgangskodefilen

en: %s: can't unlock file
da: %s: kan ikke låse fil op

en: %s: can't update entry
da: %s: kan ikke opdatere linje

en: %s: can't update entry for group %s
da: %s: kan ikke opdatere linjen for gruppen %s

en: %s: can't update entry for user %s
da: %s: kan ikke opdatere linje for brugeren %s

en: %s: can't update group file
da: %s: kan ikke opdatere gruppefilen

en: %s: can't update passwd entry for %s
da: %s: kan ikke opdatere adgangskodelinjen for  %s

en: %s: can't update passwd file
da: %s: kan ikke opdatere adgangskodefilen

en: %s: can't update password file
da: %s: kan ikke opdatere adgangskodefil

en: %s: can't update shadow entry
da: %s: kan ikke opdatere skyggelinje

en: %s: can't update shadow entry for %s
da: %s: kan ikke opdatere skygge-linjen for %s

en: %s: can't update shadow file
da: %s: kan ikke opdatere skyggefilen

en: %s: can't update shadow group file
da: %s: kan ikke opdatere skyggegruppefilen

en: %s: can't update shadow password file
da: %s: kan ikke opdatere skyggeadgangskodefil

en: %s: cannot change user `%s' on NIS client.
da: %s: kan ikke ændre brugeren`%s' på NIS-klienten.

en: %s: cannot create directory %s
da: %s: kan ikke oprette mappen %s

en: %s: cannot create new defaults file
da: %s: kan ikke oprette ny standardværdi-fil

en: %s: cannot lock file %s
da: %s: kan ikke låse filen %s

en: %s: cannot lock shadow password file
da: %s: kunne ikke låse skyggeadgangskodefilen

en: %s: cannot open file %s
da: %s: kan ikke åbne filen %s

en: %s: cannot open group file
da: %s: kan ikke åbne gruppefilen

en: %s: cannot open new defaults file
da: %s: kan ikke åbne ny standardværdi-fil

en: %s: cannot open shadow group file
da: %s: kan ikke åbne skyggegruppefilen

en: %s: cannot open shadow password file
da: %s: kunne ikke åbne skyggeadgangskodefilen

en: %s: cannot remove user's primary group.
da: %s: kan ikke fjerne brugerens primære gruppe.

en: %s: cannot rename directory %s to %s
da: %s: kan ikke omdøbe mappen %s til %s

en: %s: cannot rewrite group file
da: %s: kan ikke genskrive gruppefil

en: %s: cannot rewrite password file
da: %s: kan ikke genskrive adgangskodefilen

en: %s: cannot rewrite shadow group file
da: %s: kan ikke genskrive skyggegruppefil

en: %s: cannot rewrite shadow password file
da: %s: kan ikke genskrive skyggeadgangskodefilen

en: %s: cannot update file %s
da: %s: kan ikke opdatere filen %s

en: %s: directory %s exists
da: %s: mappen %s eksisterer

en: %s: do not include "l" with other flags
da: %s: medtag ikke "l" med andre flag

en: %s: error adding new group entry
da: %s: fejl under tilføjelse af gruppelinje

en: %s: error adding new password entry
da: %s: fejl under tilføjelse af ny adgangskodelinje

en: %s: error adding new shadow password entry
da: %s: fejl under tilføjelse af ny skyggeadgangskode-linje

en: %s: error changing fields
da: %s: fejl ved ændring af felter

en: %s: error changing password entry
da: %s: fejl under ændring af adgangskodelinje

en: %s: error deleting password entry
da: %s: fejl under sletning af adgangskodelinje

en: %s: error deleting shadow password entry
da: %s: fejl under sletning af skyggeadgangskodelinje

en: %s: error detected, changes ignored
da: %s: fejl opdaget, ændringerne blev ignoreret

en: %s: error locking group file
da: %s: fejl under låsning af gruppefil

en: %s: error locking shadow group file
da: %s: fejl under låsning af skyggegruppefil

en: %s: error opening group file
da: %s: fejl under åbning af gruppefil

en: %s: error opening shadow group file
da: %s: fejl under åbning af skyggegruppefil

en: %s: error removing directory %s
da: %s: fejl under fjernelse af mappen %s

en: %s: error removing group entry
da: %s: fejl under fjernelse af gruppelinje

en: %s: error removing password entry
da: %s: fejl under fjernelse af adgangskodelinje

en: %s: error removing shadow group entry
da: %s: fejl under fjernelse af skyggegruppelinje

en: %s: error removing shadow password entry
da: %s: fejl under fjernelse af skyggeadgangskodelinje

en: %s: error updating files
da: %s: fejl under opdatering af filerne

en: %s: error updating group entry
da: %s: fejl under opdatering af gruppelinje

en: %s: error updating password file
da: %s: fejl under opdatering af adgangskodefil

en: %s: error updating shadow file
da: %s: fejl under opdatering af skyggefil

en: %s: fields too long
da: %s: felter for lange

en: %s: group %s does not exist
da: %s: gruppen %s eksisterer ikke

en: %s: group %s exists
da: %s: gruppen %s eksisterer

en: %s: group %s exists - if you want to add this user to that group, use -g.
da: %s: gruppen %s eksisterer - brug -g hvis du vil tilføje denne bruger til den gruppe.

en: %s: group %s is a NIS group
da: %s: gruppen %s er en NIS-gruppe

en: %s: group `%s' is a NIS group.
da: %s: gruppen`%s' er en NIS-gruppe.

en: %s: invalid base directory `%s'
da: %s: ugyldig grundmappe '%s'

en: %s: invalid comment `%s'
da: %s: ugyldig kommentar '%s'

en: %s: invalid date `%s'
da: %s: ugyldig dato '%s'

en: %s: invalid field `%s'
da: %s: ugyldigt felt ''%s'

en: %s: invalid group %s
da: %s: ugyldig gruppe %s

en: %s: invalid home directory `%s'
da: %s: ugyldig hjemmemappe '%s'

en: %s: invalid home phone: "%s"
da: %s: ugyldig hjemmetelefon: "%s"

en: %s: invalid name: "%s"
da: %s: ugyldigt navn: "%s"

en: %s: invalid numeric argument `%s'
da: %s: ugyldigt numerisk parameter`%s'

en: %s: invalid room number: "%s"
da: %s: ugyldigt rum-nummer: "%s"

en: %s: invalid shell `%s'
da: %s: ugyldig skal '%s'

en: %s: invalid user name '%s'
da: %s: ugyldigt brugernavn '%s'

en: %s: invalid work phone: "%s"
da: %s: ugyldig arbejdstelefon: "%s"

en: %s: line %d: can't create GID
da: %s: linje %d: kan ikke oprette GID

en: %s: line %d: can't create UID
da: %s: linje %d: kan ikke oprette UID

en: %s: line %d: can't update entry
da: %s: linje %d: kan ikke opdatere posten

en: %s: line %d: can't update password
da: %s: linje %d: kan ikke opdatere adgangskode

en: %s: line %d: cannot find user %s
da: %s: linje %d: kan ikke finde brugeren %s

en: %s: line %d: cannot update password entry
da: %s: linje %d: kan ikke opdatere adgangskodelinje

en: %s: line %d: chown failed
da: %s: linje %d: chown fejlede

en: %s: line %d: invalid line
da: %s: linje %d: ugyldig linje

en: %s: line %d: line too long
da: %s: linje %d: linjen er for lang

en: %s: line %d: missing new password
da: %s: linje %d: mangler ny adgangskode

en: %s: line %d: mkdir failed
da: %s: linje %d: mkdir fejlede

en: %s: line %d: unknown user %s
da: %s: linje %d: ukendt bruger %s

en: %s: must be run from a terminal
da: %s: skal køres fra en terminal

en: %s: name %s is not unique
da: %s: navnet %s er ikke unikt

en: %s: no changes
da: %s: ingen ændringer

en: %s: no flags given
da: %s: ingen flag angivet

en: %s: not removing directory %s (would remove home of user %s)
da: %s: fjerner ikke mappen %s (det ville fjerne hjemmemappen for brugeren %s)

en: %s: out of memory
da: %s: hukommelse opbrugt

en: %s: out of memory in update_group
da: %s: løbet tør for hukommelse i update_group

en: %s: out of memory in update_gshadow
da: %s: løbet tør for hukommelse i update_gshadow

en: %s: pam_start: error %d
da: %s: pam_start: fejl %d

en: %s: rename: %s
da: %s: omdøb: %s

en: %s: repository %s not supported
da: %s: samlingen %s understøttes ikke

en: %s: shadow group passwords required for -A
da: %s: der kræves skyggeadgangskoder for -A

en: %s: shadow passwords required for -e
da: %s: der kræves skyggeadgangskoder for -e

en: %s: shadow passwords required for -e and -f
da: %s: skyggeadgangskoder kræves for e og -f

en: %s: shadow passwords required for -f
da: %s: der kræves skyggeadgangskoder for -f

en: %s: the files have been updated
da: %s: filerne er blevet opdateret

en: %s: too many groups specified (max %d).
da: %s: der er angivet for mange grupper (højst %d).

en: %s: uid %lu is not unique
da: %s: uid %lu er ikke unik

en: %s: unable to lock group file
da: %s: kan ikke låse gruppefil

en: %s: unable to lock password file
da: %s: kunne ikke låse adgangskodefilen

en: %s: unable to lock shadow group file
da: %s: kan ikke låse skyggegruppefil

en: %s: unable to open group file
da: %s: kan ikke åbne gruppefil

en: %s: unable to open password file
da: %s: kunne ikke åbne adgangskodefilen

en: %s: unable to open shadow group file
da: %s: kan ikke åbne skyggegruppefil

en: %s: unknown GID %s
da: %s: ukendt GID %s

en: %s: unknown group %s
da: %s: ukendt gruppe %s

en: %s: unknown member %s
da: %s: ukendt medlem %s

en: %s: unknown user
da: %s: ukendt bruger

en: %s: unknown user %s
da: %s: ukendt bruger %s

en: %s: user %s does not exist
da: %s: brugeren %s eksisterer ikke

en: %s: user %s exists
da: %s: brugeren %s eksisterer

en: %s: user %s is a NIS user
da: %s: brugeren %s er en NIS-bruger

en: %s: user %s is currently logged in
da: %s: brugeren %s er logget på

en: %s: warning: %s not owned by %s
da: %s: advarsel: %s ejes ikke af %s

en: %s: warning: CREATE_HOME not supported, please use -m instead.
da: %s: advarsel: CREATE_HOME understøttes ikke, brug i stedet -m.

en: %s: warning: can't remove
da: %s: advarsel: kan ikke fjerne

en: %s: warning: failed to completely remove old home directory %s
da: %s: advarsel: kunne ikke fjerne den gamle hjemmemappe %s fuldstændigt

en: (Enter your own password.)
da: (Angiv din adgangskode.)

en: **Never logged in**
da: **Har aldrig logget på**

en: Access to su to that account DENIED.
da: Adgang til at udføre su til den konto er NÆGTET.

en: Account Expiration Date (YYYY-MM-DD)
da: Konto-udløbsdato (ÅÅÅÅ-MM-DD)

en: Account expires						:
da: Konto udløber						:

en: Adding user %s to group %s
da: Tilføjer brugeren %s til gruppen %s

en: Bad password: %s.
da: Ugyldig adgangskode: %s.

en: Can't change root directory to "%s"
da: Kan ikke ændre rodmappen til "%s"

en: Can't create mail spool for user %s.
da: Kan ikke oprette postkø for brugeren %s.

en: Cannot change ID to root.
da: Kan ikke ændre ID til root.

en: Cannot commit password file changes.
da: Kan ikke skrive ændringerne til adgangskodefilen.

en: Cannot execute %s
da: Kan ikke udføre %s

en: Cannot lock the password file; try again later.
da: Kan ikke låse adgangskodefilen; forsøg igen senere.

en: Cannot open the password file.
da: Kan ikke åbne adgangskodefilen.

en: Cannot unlock the password file.
da: Kan ikke låse adgangskodefilen op.

en: Changing password for %s
da: Ændrer adgangskode for %s

en: Changing the aging information for %s
da: Ændrer forældelsesoplysninger for %s

en: Changing the login shell for %s
da: Ændrer login-skallen for %s

en: Changing the password for group %s
da: Ændrer adgangskoden for gruppen %s

en: Changing the user information for %s
da: Ændrer brugeroplysninger for %s

en: Could not allocate space for config info.
da: Kunne ikke frigøre plads til opsætningsoplysninger.

en: Couldn't lock file
da: kunne ikke låse filen

en: Couldn't make backup
da: kunne ikke lave sikkerhedskopi

en: Enter the new password (minimum of %d, maximum of %d characters)
    Please use a combination of upper and lower case letters and numbers.
da: Angiv ny adgangskode (mindst %d, højst %d tegn)
    Brug en kombination af små og store bogstaver samt tal.

en: Enter the new value, or press ENTER for the default
da: Angiv ny værdi eller tryk RETUR for standardværdien

en: Entering System Maintenance Mode
da: Går i systemvedligeholdelses-tilstand

en: Environment overflow
da: Miljøoverløb

en: Error updating the password entry.
da: Fejl under opdatering af adgangskodelinje.

en: Full Name
da: Fulde navn

en: Home Phone
da: Hjemmetelefon

en: Incorrect password for `%s'
da: Ugyldig adgangskode for `%s'

en: Invalid login time
da: Ugyldig login-tid

en: Invalid root directory "%s"
da: Ugyldig rodmappe "%s"

en: Last Password Change (YYYY-MM-DD)
da: Sidste ændring af adgangskode (ÅÅÅÅ-MM-DD)

en: Last login: %.19s on %s
da: Sidst logget på: %.19s på %s

en: Last login: %s on %s
da: Sidst logget på: %s på %s

en: Last password change					:
da: Sidste ændring af adgangskode					:

en: Login       Failures Maximum Latest                   On
da: Logind      Fejl     Maksimum Seneste                 Tid

en: Login Shell
da: Login-skal

en: Login incorrect
da: Forkert login

en: Maximum Password Age
da: Maksimal adgangskode-alder

en: Maximum number of days between password change		: %ld
da: Maksimalt antal dage mellem ændring af adgangskoden		: %ld

en: Minimum Password Age
da: Minimal adgangskode-alder

en: Minimum number of days between password change		: %ld
da: Minimalt antal dage mellem ændring af adgangskoden		: %ld

en: New Password:
da: Ny adgangskode:

en: New password:
da: Ny adgangskode:

en: No directory, logging in with HOME=/
da: Ingen mappe, logger på med HOME=/

en: No group named "mail" exists, creating mail spool with mode 0600.
da: Der er ingen gruppe med navnet "mail", opretter postkø med filrettighederne 0600.

en: No mail.
da: Ingen post.

en: No password entry for 'root'
da: Ingen adgangskodelinje for 'root'

en: No password file
da: Ingen adgangskodefil

en: No shell
da: Ingen skal

en: Number of days of warning before password expires	: %ld
da: Antal dages forvarsel om adgangskodens udløb	: %ld

en: Old password:
da: Gammel adgangskode:

en: Other
da: Andet

en: Password Expiration Warning
da: Advarsel om udløb af adgangskode

en: Password Inactive
da: Adgangskode inaktiv

en: Password authentication bypassed.
da: Gik uden om adgangskode-autentifikation.

en: Password changed.
da: Adgangskode ændret.

en: Password expires					:
da: Adgangskode udløber					:

en: Password inactive					:
da: Adgangskode inaktiv					:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Please enter your OWN password as authentication.
da: Angiv din EGEN adgangskode som autentifikation.

en: Re-enter new password:
da: Gentag ny adgangskode:

en: Removing user %s from group %s
da: Fjerner brugeren %s fra gruppen %s

en: Room Number
da: Rum-nummer

en: Sorry, the password for %s cannot be changed yet.
da: Beklager, adgangskoden for %s kan endnu ikke ændres.

en: Sorry.
da: Beklager.

en: Sorry.
da: Beklager.

en: The password for %s cannot be changed.
da: Adgangskoden for %s kan ikke ændres.

en: The password for %s is unchanged.
da: Adgangskoden for %s er uændret.

en: They don't match; try again
da: De er ikke ens. Prøv igen

en: They don't match; try again.
da: De er ikke ens; prøv igen.

en: Too many logins.
da: Logget på for mange gange.

en: Try again.
da: Prøv igen.

en: Unable to cd to "%s"
da: Kunne ikke skifte mappe til "%s"

en: Unable to change tty %s
da: Kunne ikke ændre tty %s

en: Unknown User: %s
da: Ukendt bruger: %s

en: Unknown id: %s
da: Ukendt id: %s

en: Usage:
    `vipw' edits /etc/passwd        `vipw -s' edits /etc/shadow
    `vigr' edits /etc/group         `vigr -s' edits /etc/gshadow
da: Brug:
    'vipw' redigerer /etc/passwd    `vipw -s' redigerer /etc/shadow
    'vigr' redigerer /etc/group     `vigr -s' redigerer /etc/gshadow

en: Usage: %s	[-u uid [-o]] [-g group] [[-G group,...] [-a]]
da: Brug: %s	[-u uid [-o]] [-g gruppe] [-G gruppe,...]

en: Usage: %s [-f full_name] [-r room_no] [-w work_ph]
    	[-h home_ph] [-o other] [user]
da: Brug: %s [-f fulde_navn] [-r rum] [-w arbejdstelefon]
    	[-h hjemmetelefon] [-o andet] [bruger]

en: Usage: %s [-f full_name] [-r room_no] [-w work_ph] [-h home_ph]
da: Brug: %s [-f fulde_navn] [-r rum] [-w arbedstelefon] [-h hjemmetelefon]

en: Usage: %s [-f|-s] [name]
da: Brug: %s [-f|-s] [navn]

en: Usage: %s [-p] [name]
da: Brug: %s [-p] [navn]

en: Usage: %s [-q] [-r] [-s] [passwd [shadow]]
da: Brug: %s [-q] [-r] [-s] [adgangskode [skygge]]

en: Usage: %s [-r] [-s] [group [gshadow]]
da: Brug: %s [-r] [-s] [gruppe [gskygge]]

en: Usage: %s [-r] [-s] [group]
da: Brug %s [-r] [-s] [gruppe]

en: Usage: %s [-r] name
da: Brug: %s [-r] navn

en: Usage: %s [-r|-R] group
da: Brug: %s [-r|-R] gruppe

en: Usage: %s [-s shell] [name]
da: Brug: %s [-s skal] [navn]

en: Usage: %s [input]
da: Brug: %s [inddata]

en: Usage: chage [options] user
    
    Options:
      -d, --lastday LAST_DAY	set last password change to LAST_DAY
      -E, --expiredate EXPIRE_DATE	set account expiration date to EXPIRE_DATE
      -h, --help			display this help message and exit
      -I, --inactive INACTIVE	set password inactive after expiration
    				to INACTIVE
      -l, --list			show account aging information
      -m, --mindays MIN_DAYS	set minimum number of days before password
    				change to MIN_DAYS
      -M, --maxdays MAX_DAYS	set maximim number of days before password
    				change to MAX_DAYS
      -W, --warndays WARN_DAYS	set expiration warning days to WARN_DAYS
da: Brug: chage [tilvalg] bruger
    
    Tilvalg:
      -d, --lastday SIDSTE_DAG	sæt seneste adgangskodeændring til SIDSTE_DAG
      -E, --expiredate UDLØBSDATO	sæt kontoens udløbsdato til UDLØBSDATO
      -h, --help			vis denne hjælpebesked og afslut
      -I, --inactive INAKTIVT	sæt inaktiv adgangskode efter udløb til INAKTIVT
      -l, --list			vis forældelsesoplysninger for konto
      -m, --mindays MIN_DAGE	sæt minimalt antal dage inden adgangskodeændring
    				til MIN_DAGE
      -M, --maxdays MAKS_DAGE	sæt maksimalt antal dage inden adgangskodeændring
    				til MAKS_DAGE
      -W, --warndays VARSELSDAGE	sæt antallet af udløbsvarselsdage til VARSELSDAGE

en: Usage: chpasswd [options]
    
    Options:
      -e, --encrypted	supplied passwords are encrypted
      -h, --help		display this help message and exit
      -m, --md5		use MD5 encryption instead DES when the supplied
    			passwords are not encrypted
da: Brug: chpasswd [tilvalg]
    
    Tilvalg:
      -e, --encrypted	de angivne adgangskoder er krypterede
      -h, --help		vis denne hjælpetekst og afslut
      -m, --md5		brug MD5-kryptering i stedet for DES, når de angivne
    			adgangskoder ikke er krypterede

en: Usage: expiry {-f|-c}
da: Brug: expiry {-f|-c}

en: Usage: faillog [options]
    
    Options:
      -a, --all			display faillog records for all users
      -h, --help			display this help message and exit
      -l, --lock-time SEC		after failed login lock accout to SEC seconds
      -m, --maximum MAX		set maximum failed login counters to MAX
      -r, --reset			reset the counters of login failures
      -t, --time DAYS		display faillog records more recent than DAYS
      -u, --user LOGIN		display faillog record or maintains failure counters
    				and limits (if used with -r, -m or -l options) only
    				for user with LOGIN
da: Brug: faillog [tilvalg]
    
    Tilvalg:
      -a, --all			vis fejllog-optegnelser for alle brugere
      -h, --help			vis denne hjælpetekst og afslut
      -l, --lock-time SEK		lås konto i SEK sekunder efter mislykket logind
      -m, -- maximum MAKS		sæt det maksimale antal mislykkede logind til MAKS
      -r, --reset			nulstil optællingen af mislykkede logind
      -r, --time DAGE		vis fejllog-optegnelser, der er nyere end DAGE
      -u, --user LOGIND		vis fejllog-optegnelser eller vedligehold kun fejltællere
    				og grænser (hvis den bruges sammen med tilvalgene -r, -m eller -l)
    				for brugeren med LOGIND

en: Usage: groupdel group
da: Brug: groupdel gruppe

en: Usage: groupmod [-g gid [-o]] [-n name] group
da: Brug: groupmod [-g gid [-o]] [-n navn] gruppe

en: Usage: id
da: Brug: id

en: Usage: id [-a]
da: Brug: id [-a]

en: Usage: lastlog [options]
    
    Options:
      -u, --user LOGIN	print lastlog record for user with specified LOGIN
      -h, --help		display this help message and exit
      -t, --time DAYS	print only lastlog records more recent than DAYS
da: Brug: lastlog [tilvalg]
    
    Tilvalg:
      -u, --user LOGIND	vis lastlog-optegnelser for brugeren med det angivne LOGIND
      -h, --help		dvis denne hjælpebesked og afslut
      -t, --time DAGE	vis kun lastlog-optegnelser, der er nyere end DAGE

en: Usage: newgrp [-] [group]
da: Brug: newgrp [-] [gruppe]

en: Usage: sg group [[-c] command]
da: Brug: sg gruppe [[-c] kommando]

en: Usage: useradd [options] LOGIN
    
    Options:
      -b, --base-dir BASE_DIR	base directory for the new user account
    				home directory
      -c, --comment COMMENT		set the GECOS field for the new user account
      -d, --home-dir HOME_DIR	home directory for the new user account
      -D, --defaults		print or save modified default useradd
    				configuration
      -e, --expiredate EXPIRE_DATE	set account expiration date to EXPIRE_DATE
      -f, --inactive INACTIVE	set password inactive after expiration
    				to INACTIVE
      -g, --gid GROUP		force use GROUP for the new user account
      -G, --groups GROUPS		list of supplementary groups for the new
    				user account
      -h, --help			display this help message and exit
      -k, --skel SKEL_DIR 		specify an alternative skel directory
      -K, --key KEY=VALUE		overrides /etc/login.defs defaults
      -m, --create-home		create home directory for the new user
    				account
      -o, --non-unique		allow create user with duplicate
    				(non-unique) UID
      -p, --password PASSWORD	use encrypted password for the new user
    				account
      -s, --shell SHELL		the login shell for the new user account
      -u, --uid UID			force use the UID for the new user account
da: Brug: useradd [tilvalg] LOGIND
    
    Tilvalg:
      -b, --base-dir GRUNDMAPPE	Grundmappe for den nye brugerkontos hjemmebibliotek
      -c, --comment KOMMENTAR		sæt den nye brugerkontos GECOS-felt
      -d, --home-dir HJEMMEMAPPE	den nye brugerkontos hjemmemappe
      -D, --defaults		vis skal gem ændret standard useradd-opsætning
      -e, --expiredate UDLØBSDATO	sæt kontoens udløbsdatur til UDLØBSDATO
      -f, --inactive INAKTIV	sæt inaktiv adgangskode efter udløb til INAKTIV
      -g, --gid GRUPPE		gennemtving brugen af GRUPPE til den nye brugerkonto
      -G, --groups GRUPPER		vis den nye brugerkontos supplerende grupper
      -h, --help			vis denne hjælp og afslut
      -k, --skel SKELETMAPPE 		angiv en alternativ skeletmappe
      -K, --key NØGLE=VÆRDI		tilsidesætter standardindstillingerne i /etc/login.defs
      -m, --create-home		opret hjemmemappe til den nye brugerkonto
      -o, --non-unique		tillad oprettelse af ens (ikke-unikke) UID
      -p, --password ADGANGSKODE	brug krypteret adgangskode til den nye brugerkonto
      -s, --shell SKAL		den nye brugerkontos logind-skal
      -u, --uid UID			gennemtving brugen af bruger-ID'en UID til den nye brugerkonto

en: Username                Port     Latest
da: Brugernavn              Port     Seneste

en: Username         Port     From             Latest
da: Brugernavn       Port     Fra              Seneste

en: Warning: login re-enabled after temporary lockout.
da: Advarsel: login genetableret efter midlertidig udelukkelse.

en: Warning: too many groups
da: Advarsel: for mange grupper

en: Warning: unknown group %s
da: Advarsel: ukendt gruppe %s

en: Who are you?
da: Hvem er du?

en: Work Phone
da: Arbejdstelefon

en: You are not authorized to su %s
da: Du er ikke autoriseret til at 'su %s'

en: You have mail.
da: Du har post.

en: You have new mail.
da: Du har ny post.

en: You may not change $%s
da: Du kan ikke ændre $%s

en: You may not change the shell for %s.
da: Du kan ikke ændre skal for %s.

en: Your login has expired.
da: Din adgangskode er udløbet.

en: Your password has expired.
da: Din adgangskode er udløbet.

en: Your password is inactive.
da: Din adgangskode er inaktiv.

en: Your password will expire in %ld days.
da: Din adgangskode udløber om %ld dage.

en: Your password will expire today.
da: Din adgangskode udløber i dag.

en: Your password will expire tomorrow.
da: Din adgangskode udløber i morgen.

en: [-f inactive] [-e expire]
da: [-f inaktiv] [-e udløb ]

en: [-p passwd] [-L|-U] name
da: [-p adgangskode] [-L|-U] navn

en: configuration error - unknown item '%s' (notify administrator)
da: opsætningsfejl - ukendt punkt %s (informér administrator)

en: delete administrative member `%s'?
da: slet administrator-medlemmet '%s'?

en: delete line `%s'?
da: slet linjen '%s'?

en: delete member `%s'?
da: slet medlemmet`%s'?

en: duplicate group entry
da: gruppelinjen er en dublet

en: duplicate password entry
da: adgangskodelinjen er en dublet

en: duplicate shadow group entry
da: skyggegruppelinjen er en dublet

en: duplicate shadow password entry
da: skyggeadgangskodelinjen er en dublet

en: failed to change mailbox owner
da: kunne ikke ændre postkassens ejer

en: failed to rename mailbox
da: kunne ikke omdøbe postkasse

en: group %s: no user %s
da: gruppe %s: ingen bruger %s

en: invalid group file entry
da: ugyldig gruppefils-linje

en: invalid group name `%s'
da: ugyldigt gruppenavn '%s'

en: invalid password file entry
da: ugyldig linje i adgangskodefil

en: invalid shadow group file entry
da: ugyldig skyggegruppefils-linje

en: invalid shadow password file entry
da: ugyldig linje i skyggeadgangskodefil

en: invalid user name '%s'
da: ugyldigt brugernavn'%s'

en: malloc(%d) failed
da: malloc(%d) mislykkedes

en: never
da: aldrig

en: no matching group file entry
da: ingen tilsvarende gruppefilslinje

en: no matching password file entry
da: fandt ingen tilsvarende linje i adgangskodefilen

en: passwd: pam_start() failed, error %d
da: passwd: pam_start() mislykkedes, fejl %d

en: passwd: password updated successfully
da: passwd: adgangskoden blev opdateret

en: shadow group %s: no administrative user %s
da: skyggegruppen %s: ingen administrator-bruger %s

en: shadow group %s: no user %s
da: skyggegruppen %s: ingen bruger %s

en: too many groups
da: for mange grupper

en: unknown GID: %lu
da: ukendt GID: %lu

en: unknown UID: %u
da: ukendt UID: %u

en: unknown group: %s
da: ukendt gruppe: %s

en: user %s: directory %s does not exist
da: bruger %s: mappen %s eksisterer ikke

en: user %s: last password change in the future
da: bruger %s: seneste ændring af adgangskoden skete i fremtiden

en: user %s: no group %u
da: bruger %s: ingen gruppe %u

en: user %s: program %s does not exist
da: bruger %s: programmet %s eksisterer ikke
