shadow 1990827 - en to ja translation catalogue (278 entries)

en: 		[-d home [-m]] [-s shell] [-c comment] [-l new_name]
ja: 		[-d ホーム [-m]] [-s シェル] [-c コメント] [-l 新規ユーザ名]

en: 	Full Name: %s
ja: 	フルネーム: %s

en: 
    %s login:
ja: 
    %s ログイン:

en: 
    %s: %s is unchanged
ja: 
    %s: %s の変更は行われません

en: 
    System closed for routine maintenance
ja: 
    システムはメンテナンスルーチンに対して閉じました

en: 
    Warning: weak password (enter it again to use it anyway).
ja: 
    警告: 脆いパスワードです (どうしても使う場合, もう一度これを入力してください).

en:        %s [-A user,...] [-M user,...] group
ja:        %s [-A ユーザ,...] [-M ユーザ,...] グループ

en:        %s [-M user,...] group
ja:        %s [-M ユーザ,...] グループ

en:        %s [-a user] group
ja:        %s [-d ユーザ] グループ

en:        %s [-d user] group
ja:        %s [-d ユーザ] グループ

en:        %s [-p] -r host
ja:        %s [-p] -r ホスト

en:        %s [-p] [-h host] [-f name]
ja:        %s [-p] [-h ホスト] [-f ユーザ名]

en:        %s [-x max] [-n min] [-w warn] [-i inact] name
ja:        %s [-x 最大] [-n 最小] [-w 警告] [-i 無効] ユーザ名

en:        %s {-l|-u|-d|-S|-e} name
ja:        %s {-l|-u|-d|-S|-e} ユーザ名

en:   Choose a new password.
ja:   新しいパスワードを選択してください.

en:   Contact the system administrator.
ja:   システム管理者と相談してください.

en:  from %.*s
ja:  場所 %.*s

en:  groups=
ja:  グループ=

en: %s is an invalid shell.
ja: %sは不正なシェルです.

en: %s's Password:
ja: %sのパスワード:

en: %s: "%s" contains illegal characters
ja: %s: "%s" は不正な文字を含んでいます

en: %s: %s
    (Ignored)
ja: %s: %s
    (無効)

en: %s: %s is not a unique name
ja: %s: %s は名前が重複しています

en: %s: %s is not a valid group name
ja: %s: %s は名前が重複しています

en: %s: %s is the NIS master
ja: %s: %s は NIS マスターです

en: %s: %s not found in /etc/group
ja: %s: /etc/groupに %s が見付かりません

en: %s: %s not found in /etc/passwd
ja: %s: %sは /etc/passwd中に見付かりません

en: %s: %s not owned by %s, not removing
ja: %s: %sは %sの所有ではありません, 削除は行いません

en: %s: Cannot determine your user name.
ja: %s: あなたのユーザ名を判定できません.

en: %s: Cannot execute %s
ja: %s: %sを実行できません

en: %s: Invalid entry: %s
ja: %s: 不正な入力: %s

en: %s: Not a tty
ja: %s: TTYではありません

en: %s: Try again later
ja: %s: 後でもう一度お願いします

en: %s: WARNING!  Must be set-UID root!
ja: %s: 警告!  set-UID rootされてなくてはなりません!

en: %s: `%s' is the NIS master for this client.
ja: %s: `%s'がこのクライアント用のNISマスターです.

en: %s: can't chown %s
ja: %s: %sをchownできません

en: %s: can't create %s
ja: %s: %sを 作成できません

en: %s: can't delete shadow group file
ja: %s: グループ・ファイルを削除できません

en: %s: can't delete shadow password file
ja: %s: シャドウ・パスワード・ファイルを削除できません

en: %s: can't get lock
ja: %s: ロックできません

en: %s: can't get shadow lock
ja: %s: シャドウをロックできません

en: %s: can't lock /etc/passwd.
ja: %s: /etc/passwd をロックできません.

en: %s: can't lock files, try again later
ja: %s: ファイルをロックできません, 後でもう一度試してください

en: %s: can't lock group file
ja: %s: グループ・ファイルをロックできません

en: %s: can't lock passwd file
ja: %s: パスワードファイルをロックできません

en: %s: can't lock password file
ja: %s: パスワードファイルをロックできません

en: %s: can't lock shadow file
ja: %s: シャドウ・ファイルをロックできません

en: %s: can't lock shadow group file
ja: %s: シャドウ・グループ・ファイルをロックできません

en: %s: can't open file
ja: %s: ファイルを開けません

en: %s: can't open files
ja: %s: ファイルを開きます

en: %s: can't open group file
ja: %s: グループファイルを開けません

en: %s: can't open passwd file
ja: %s: パスワードファイルを開けません

en: %s: can't open password file
ja: %s: パスワードファイルが開けません

en: %s: can't open shadow file
ja: %s: シャドウ・ファイルを開けません

en: %s: can't open shadow group file
ja: %s: シャドウ・グループ・ファイルが開けません

en: %s: can't re-write file
ja: %s: ファイルを上書きできません

en: %s: can't re-write shadow file
ja: %s: シャドウ・ファイルを上書きできません

en: %s: can't remove shadow entry for %s
ja: %s: %sのシャドウ・エントリを削除できません

en: %s: can't remove shadow group %s
ja: %s: シャドウ・グループ %s を削除できません

en: %s: can't restore %s: %s (your changes are in %s)
ja: %s: %sを復旧できませんでした: %s (あなたの変更は%sにあります)

en: %s: can't rewrite password file
ja: %s: パスワード・ファイルを上書きできません

en: %s: can't unlock file
ja: %s: ファイルをロックできません

en: %s: can't update entry
ja: %s: エントリを更新できません

en: %s: can't update entry for group %s
ja: %s: グループ %s のエントリを更新できません

en: %s: can't update entry for user %s
ja: %s: ユーザ %s のエントリを更新できません

en: %s: can't update group file
ja: %s: グループ・ファイルを更新できません

en: %s: can't update passwd entry for %s
ja: %s: %sのパスワードエントリを更新できません

en: %s: can't update passwd file
ja: %s: パスワードファイルを更新できません

en: %s: can't update password file
ja: %s: パスワード・ファイルを更新しません

en: %s: can't update shadow entry
ja: %s: シャドウ・エントリを更新できません

en: %s: can't update shadow entry for %s
ja: %s: %s のシャドウ・エントリを更新できません

en: %s: can't update shadow file
ja: %s: シャドウファイルを更新できません

en: %s: can't update shadow group file
ja: %s: シャドウ・グループ・ファイルを更新できません

en: %s: can't update shadow password file
ja: %s: シャドウ・パスワード・ファイルを更新しません

en: %s: cannot change user `%s' on NIS client.
ja: %s: NISクライアント上でユーザ`%s'は変更できません.

en: %s: cannot lock file %s
ja: %s: ファイル %s をロックできません

en: %s: cannot open file %s
ja: %s: ファイル %s を開けません

en: %s: cannot open group file
ja: %s: グループ・ファイルを開けません

en: %s: cannot open shadow group file
ja: %s: シャドウ・グループ・ファイルが開けません

en: %s: cannot rename directory %s to %s
ja: %s: ディレクトリ%sを %sへ名前変更できません

en: %s: cannot rewrite group file
ja: %s: グループ・ファイルを開けません

en: %s: cannot rewrite shadow group file
ja: %s: シャドウ・グループ・ファイルが開けません

en: %s: directory %s exists
ja: %s: ディレクトリ %sは存在します

en: %s: do not include "l" with other flags
ja: %s: 他のフラグのため "l" オプションは含ませることができません

en: %s: error adding new group entry
ja: %s: 新規グループエントリへ追加のエラーです

en: %s: error changing fields
ja: %s: 項目変更でエラーが起こりました

en: %s: error changing password entry
ja: %s: パスワード・エントリ変更のエラーです

en: %s: error deleting password entry
ja: %s: パスワード・エントリ削除のエラーです

en: %s: error deleting shadow password entry
ja: %s: シャドウ・パスワード・エントリ削除のエラーです

en: %s: error detected, changes ignored
ja: %s: エラーが検出されました, 変更は無効になりました

en: %s: error removing directory %s
ja: %s: ディレクトリ %s の削除のエラーです

en: %s: error removing password entry
ja: %s: パスワード・エントリ削除のエラーです

en: %s: error removing shadow password entry
ja: %s: シャドウ・パスワード・エントリ削除のエラーです

en: %s: error updating files
ja: %s: ファイル更新のエラーです

en: %s: error updating group entry
ja: %s: グループ・エントリの更新のエラーです

en: %s: error updating password file
ja: %s: パスワード・ファイルの更新のエラーです

en: %s: error updating shadow file
ja: %s: シャドウ・ファイルの更新にエラーです

en: %s: fields too long
ja: %s: 入力内容が長過ぎます

en: %s: group %s does not exist
ja: %s: %sグループ は存在しません

en: %s: group %s exists - if you want to add this user to that group, use -g.
ja: %s: グループ %s は存在します − もしこのユーザをそのグループへ追加するには, -g を利用してください.

en: %s: group %s is a NIS group
ja: %s: %sグループは NIS のグループです

en: %s: invalid base directory `%s'
ja: %s: ベースディレクトリ `%s' は不正です

en: %s: invalid comment `%s'
ja: %s: コメント `%s' は不正です

en: %s: invalid date `%s'
ja: %s: 日付 `%s' は不正です

en: %s: invalid group %s
ja: %s: グループ %s は不適切です

en: %s: invalid home directory `%s'
ja: %s: ホームディレクトリ `%s' は不正です

en: %s: invalid home phone: "%s"
ja: %s: 自宅電話番号が不正です: "%s"

en: %s: invalid name: "%s"
ja: %s: ユーザ名が不正です: "%s"

en: %s: invalid room number: "%s"
ja: %s: 部屋番号が不正です: "%s"

en: %s: invalid shell `%s'
ja: %s: シェル `%s' は不正です

en: %s: invalid work phone: "%s"
ja: %s: 職場電話番号が不正です: "%s"

en: %s: line %d: can't create GID
ja: %s: %d行: グループIDが作成できません

en: %s: line %d: can't create UID
ja: %s: %d行: ユーザIDが作成できません

en: %s: line %d: can't update entry
ja: %s: %d行: エントリを更新できません

en: %s: line %d: can't update password
ja: %s: %d行: パスワードを更新できません

en: %s: line %d: cannot find user %s
ja: %s: %d行: ユーザ %s が見付かりません

en: %s: line %d: cannot update password entry
ja: %s: %d 行: パスワード入力を更新できません

en: %s: line %d: chown failed
ja: %s: %d行: chown に失敗しました

en: %s: line %d: invalid line
ja: %s: %d行: 不正行です

en: %s: line %d: line too long
ja: %s: %d 行: 1行が長過ぎます

en: %s: line %d: missing new password
ja: %s: %d 行: 新規パスワードがありません

en: %s: line %d: mkdir failed
ja: %s: %d行: mkdir に失敗しました

en: %s: line %d: unknown user %s
ja: %s: %d 行: 不明なユーザ %s です

en: %s: must be run from a terminal
ja: %s: 端末上から実行してください

en: %s: name %s is not unique
ja: %s: 名前 %s は重複しています

en: %s: no changes
ja: %s: 変更はありません

en: %s: no flags given
ja: %s: ひとつもフラグが指定されていません

en: %s: not removing directory %s (would remove home of user %s)
ja: %s: ディレクトリ%s の削除は行いません (would remove home of user %s)

en: %s: out of memory
ja: %s: メモリがたりません

en: %s: out of memory in update_group
ja: %s: update_group 中にメモリが不足しました

en: %s: out of memory in update_gshadow
ja: %s: update_shdow 中にメモリが不足しました

en: %s: pam_start: error %d
ja: %s: pam_start: エラー %d

en: %s: repository %s not supported
ja: %s: レポジトリ %s はサポートしていません

en: %s: shadow group passwords required for -A
ja: %s: シャドウ・グループ・パスワードが -Aに対して必要です

en: %s: shadow passwords required for -e and -f
ja: %s: シャドウ・パスワードには -e および -e が必要です

en: %s: the files have been updated
ja: %s: ファイルは更新されました

en: %s: uid %lu is not unique
ja: %s: ユーザID %lu が重複しています

en: %s: unknown group %s
ja: %s: 不明なグループ %s

en: %s: unknown member %s
ja: %s: 不明な番号 %sです

en: %s: unknown user
ja: %s: 不明なユーザです

en: %s: unknown user %s
ja: %s: 不明なユーザ %s です

en: %s: user %s does not exist
ja: %s: ユーザ %s は存在しません

en: %s: user %s exists
ja: %s: ユーザ %s は存在します

en: %s: user %s is a NIS user
ja: %s: ユーザ %s は NIS ユーザです

en: %s: user %s is currently logged in
ja: %s: ユーザ %s は現在ログイン中です

en: %s: warning: %s not owned by %s
ja: %s: 警告: %s は%sの所有ではありません

en: (Enter your own password.)
ja: (あなた自身のパスワードを入力してください.)

en: **Never logged in**
ja: **一度もログインはありません**

en: Access to su to that account DENIED.
ja: suでこのアカウントへアクセスすることを拒否されました.

en: Account Expiration Date (YYYY-MM-DD)
ja: アカウント期限切れ日付 (YYYY-MM-DD)

en: Adding user %s to group %s
ja: ユーザ %s をグループ %s から追加

en: Bad password: %s.
ja: 不正なパスワードです: %s.

en: Can't change root directory to "%s"
ja: ルートディレクトリを "%s"へ変更できません

en: Cannot change ID to root.
ja: IDをrootへ変更できません.

en: Cannot commit password file changes.
ja: パスワード・ファイルの変更を確定(commit)できません.

en: Cannot execute %s
ja: %sを実行できません

en: Cannot lock the password file; try again later.
ja: パスワード・ファイルをロックできません; 後でもう一度試してください.

en: Cannot open the password file.
ja: パスワード・ファイルを開けません.

en: Cannot unlock the password file.
ja: パスワード・ファイルをロック解除できません.

en: Changing password for %s
ja: %sのパスワードの変更

en: Changing the aging information for %s
ja: %sの期限情報を変更中

en: Changing the login shell for %s
ja: %sのログインシェルを変更中

en: Changing the password for group %s
ja: %sグループのパスワードを変更

en: Changing the user information for %s
ja: %sのユーザ情報変更中

en: Could not allocate space for config info.
ja: 設定情報用の空き容量が確保できませんでした.

en: Couldn't lock file
ja: ファイルをロックできません

en: Couldn't make backup
ja: バックアップを作成できません

en: Enter the new value, or press ENTER for the default
ja: 新しい値を入力してください, 標準設定値を利用するには リターンを押してください.

en: Entering System Maintenance Mode
ja: システムメンテナンスモードへ入ります

en: Environment overflow
ja: 環境オーバーフローです

en: Error updating the password entry.
ja: パスワード入力の更新のエラーです.

en: Full Name
ja: フルネーム

en: Home Phone
ja: 自宅電話番号

en: Invalid login time
ja: ログイン時間が不正です

en: Invalid root directory "%s"
ja: 不正なルートディレクトリ  "%s" です

en: Last Password Change (YYYY-MM-DD)
ja: 最後パスワード変更日付 (YYYY-MM-DD)

en: Last login: %.19s on %s
ja: 最近のログイン: %.19s on %s

en: Last login: %s on %s
ja: 最近のログイン: %s on %s

en: Login Shell
ja: ログイン・シェル

en: Login incorrect
ja: ログインが違います

en: Maximum Password Age
ja: 最大パスワード変更可能日数

en: Minimum Password Age
ja: 最小パスワード変更不可能日数

en: New Password:
ja: 新規パスワード:

en: New password:
ja: 新しいパスワード:

en: No directory, logging in with HOME=/
ja: ディレクトリがありません. HOME=/ としてログインします

en: No mail.
ja: メールはありません.

en: No password entry for 'root'
ja: 'root'のパスワードエントリがありません

en: No password file
ja: パスワードファイルがありません

en: No shell
ja: シェルがありません

en: Old password:
ja: 古いパスワード:

en: Other
ja: その他

en: Password Expiration Warning
ja: パスワード期限切れ警告日数

en: Password Inactive
ja: パスワード無効日数

en: Password authentication bypassed.
ja: バイバスによってパスワードを認証します.

en: Password changed.
ja: パスワードは変更されました.

en: Password:
ja: パスワード:

en: Please enter your OWN password as authentication.
ja: 認証として, あなた所有のパスワードを入力してください.

en: Re-enter new password:
ja: 新規パスワード再入力:

en: Removing user %s from group %s
ja: ユーザ %s をグループ %s から削除

en: Room Number
ja: 部屋番号

en: Sorry, the password for %s cannot be changed yet.
ja: 申し訳ありませんが, %s のパスワードはまだ変更することはできません.

en: Sorry.
ja: 申し訳ございません.

en: Sorry.
ja: 申し訳ございません.

en: The password for %s cannot be changed.
ja: %s のパスワードは変更できません.

en: The password for %s is unchanged.
ja: %sのパスワードは変更されません.

en: They don't match; try again
ja: 一致しません; もう一度お願いします

en: They don't match; try again.
ja: 一致しません: もう一度お願いします.

en: Too many logins.
ja: ログインが多すぎます.

en: Try again.
ja: もう一度お願いします.

en: Unable to cd to "%s"
ja: "%s"へディレクトリ変更できません

en: Unable to change tty %s
ja: TTY %sを変更できません

en: Unknown User: %s
ja: 不明なユーザです: %s

en: Unknown id: %s
ja: 不明な IDです: %s

en: Usage:
    `vipw' edits /etc/passwd        `vipw -s' edits /etc/shadow
    `vigr' edits /etc/group         `vigr -s' edits /etc/gshadow
ja: 使用法:
    `vipw' /etc/passwd を編集       `vipw -s' /etc/shadowを編集
    `vigr' /etc/groupを編集         `vigr -s' /etc/gshadowを編集

en: Usage: %s	[-u uid [-o]] [-g group] [[-G group,...] [-a]]
ja: 使用法: %s	[-u ユーザID [-o]] [-g グループ] [-G グループ,...]

en: Usage: %s [-f full_name] [-r room_no] [-w work_ph]
    	[-h home_ph] [-o other] [user]
ja: 使用法: %s [-f フルネーム] [-r ルームNo] [-w 職場TEL]
    	[-h 自宅TEL] [-o その他] [ユーザ]

en: Usage: %s [-f full_name] [-r room_no] [-w work_ph] [-h home_ph]
ja: 使用法: %s [-f フルネーム] [-r ルームNo] [-w 職場TEL] [-h 自宅TEL]

en: Usage: %s [-f|-s] [name]
ja: 使用法: %s [-f|-s] [ユーザ名]

en: Usage: %s [-p] [name]
ja: 使用法:  %s [-p] [ユーザ名]

en: Usage: %s [-q] [-r] [-s] [passwd [shadow]]
ja: 使用: %s [-q] [-r] [-s] [パスワード [シャドウ]]

en: Usage: %s [-r] [-s] [group [gshadow]]
ja: 使用法: %s [-r] [-s] [グループ [グループシャドウ]]

en: Usage: %s [-r] [-s] [group]
ja: 使用法: %s [-r] [-s] [グループ]

en: Usage: %s [-r] name
ja: 使用法: %s [-r] ユーザ名

en: Usage: %s [-r|-R] group
ja: 使用法: %s [-r|-R] グループ

en: Usage: %s [-s shell] [name]
ja: 使用法: %s [-s シェル] [ユーザ名]

en: Usage: %s [input]
ja: 使用法: %s [入力]

en: Usage: expiry {-f|-c}
ja: 使用法: expiry {-f|-c}

en: Usage: groupmod [-g gid [-o]] [-n name] group
ja: 使用法: groupmod [-g グループID [-o]] [-n 名前] グループ

en: Usage: id
ja: 使用法: id

en: Usage: id [-a]
ja: 使用法: id [-a]

en: Usage: newgrp [-] [group]
ja: 使用法: newgrp [-] [グループ]

en: Usage: sg group [[-c] command]
ja: 使用法: sg グループ [[-c] コマンド]

en: Username                Port     Latest
ja: ユーザ名                ポート   最近のログイン

en: Username         Port     From             Latest
ja: ユーザ名         ポート   場所             最近のログイン

en: Warning: too many groups
ja: 警告: グループが多すぎます

en: Warning: unknown group %s
ja: 警告: 不明なグループ %sです

en: Who are you?
ja: あなたは誰?

en: Work Phone
ja: 職場電話番号

en: You are not authorized to su %s
ja: あなたは su %s に認証できませんでした

en: You have mail.
ja: メールがあります.

en: You have new mail.
ja: 新しいメールが来ています.

en: You may not change $%s
ja: $%sを変更できません

en: You may not change the shell for %s.
ja: あなたが %sのシェルを変更することはできません.

en: Your login has expired.
ja: あなたのログインは期限が切れました.

en: Your password has expired.
ja: あなたのパスワードは期限が切れました.

en: Your password is inactive.
ja: あなたのパスワードはinactiveです.

en: Your password will expire in %ld days.
ja: あなたのパスワードは%ld日中に期限が切れます.

en: Your password will expire today.
ja: あなたのパスワードは本日期限切れです.

en: Your password will expire tomorrow.
ja: あなたのパスワードは明日に期限が切れます.

en: [-f inactive] [-e expire]
ja: [-f 無効日数] [-e 期限切れ日]

en: [-p passwd] [-L|-U] name
ja: [-p パスワード] [-L|-U] ユーザ名

en: configuration error - unknown item '%s' (notify administrator)
ja: 設定エラー - 不明なアイテム '%s'です  (notify administrator)

en: delete line `%s'?
ja: `%s'行を削除しますか?

en: delete member `%s'?
ja: メンバー `%s' を削除しますか?

en: duplicate group entry
ja: グループエントリが重複しています

en: duplicate password entry
ja: パスワードエントリが重複しています

en: duplicate shadow group entry
ja: グループエントリが重複しています

en: duplicate shadow password entry
ja: シャドウ・パスワード・エントリが重複しています

en: failed to change mailbox owner
ja: mailboxの所有者の変更に失敗しました

en: failed to rename mailbox
ja: mailboxの名前変更に失敗しました

en: group %s: no user %s
ja: グループ %s: ユーザ %s はいません

en: invalid group file entry
ja: 不正なグループ・ファイルのエントリです

en: invalid group name `%s'
ja: 不正なグループ名 `%s' です

en: invalid password file entry
ja: パスワード・ファイル・エントリが不正です

en: invalid shadow group file entry
ja: シャドウ・グループ・ファイル・エントリが不正です

en: invalid shadow password file entry
ja: 不正なシャドウ・パスワード・エントリです

en: invalid user name '%s'
ja: 不正なユーザ名'%s' です

en: malloc(%d) failed
ja: malloc(%d) に失敗しました

en: no matching group file entry
ja: グループファイルエントリと一致しません

en: no matching password file entry
ja: パスワード・ファイル・エントリと一致しません

en: passwd: %s
ja: パスワード: %s

en: passwd: pam_start() failed, error %d
ja: passwd: pam_start: エラー %d

en: too many groups
ja: グループが多すぎます

en: unknown group: %s
ja: 不明なグループです: %s

en: user %s: directory %s does not exist
ja: ユーザ %s: ディレクトリ %s が存在しません

en: user %s: last password change in the future
ja: ユーザ %s: 最後のパスワード変更が未来にあります

en: user %s: no group %u
ja: ユーザ %s: グループ %u がありません

en: user %s: program %s does not exist
ja: ユーザ %s: プログラム %s は存在しません
